• 22 Mart 2018, Perşembe 7:52
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

ONKOLOJİ ENSTİTÜSÜ ÜZERİNE
 MİLLİ SAVUNMA Bakanı Nurettin Canikli, Giresun Üniversitesi bünyesinde Onkoloji Enstitüsü kurulması için görüş birliğine varıldığını açıkladı.
Üniversite senatosunun alacağı kararla harekete geçilecek.
Giresun'da yılda 5 bin insanımızın kansere yakalandığını ve tümünün il dışında çare aradığını düşünürsek, bu o kadar hayırlı ve bana göre kutsal bir hizmet ki anlamak için önce yaşamak lazım.
*** *** ***
Biz ana-oğul 2,5 yıl yaşadık, çok acı bir tecrübe oldu benim için.
1,5 yıl önce kansere yenik düşen Rahmetli Annem, kansere yakalanmadan önce tam 1 yıldır kesiksiz öksürürdü. Giresun'da gitmediği hastane doktor kalmadı desem yalan olmaz.
Bir sabah fenalaşan annem “Hastaneden yeni geldim bir şeyim yokmuş” demesine rağmen ısrarıma itiraz edemeyerek gittiğimiz özel hastaneden “tümör var, acil biyopsi yapılması lazım” deyince yıkıldık adeta…
15 gün bekledikten sonra biyopsi sonucunu açıklayan doktor” Biraz geç kalınmış görünüyor, tümör kötü huylu, en hızlı ilerleyeni, acilen ameliyat şart, ancak bu ameliyat Giresun'da yapılamaz, yeterli donanım ve ekip yok” diyerek İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne sevk etti.
Belli ki Giresun'da kanseri teşhis edecek, ameliyatını yapacak ekip ve donanım yok.
Giresun'da öncelikle çok acil olarak tüm organların MR çekildiği, tümörlerin büyümeden ve yayılmadan erken dönemde teşhis edecek merkezin olması gereklidir.
*** *** ***
İlk durağımız olan Cerrah Paşa Tıp Fakültesinde Odasına girdiğimiz Onkoloji Bölüm Başkanı dönemin başbakanına olan öfkesini bizden çıkardı “siz de başbakanınız gibi doktorları hafife alıyorsunuz” diyerek veryansın etti.
Her şeyin bittiğini düşündüğüm anda gelen bir telefonla İş adamı Sayın Mehmet Karamustafaoğlu ve Özel Hastaneler Birliği Başkanı ve Bahat Sağlık Grubu Başkanı Sayın Reşat Bahat bir hızır gibi imdadıma yetiştiler, o andaki desteklerini bir ömür unutmam.
İl dışında İstanbul-Kocaeli- Sakarya- Samsun hattında hastaneler meskenimiz, yollar sırdaşımız oldu. Aylarca her gün kemoterapi ve radyasyon tedavisi için 1,5 saat yol gidip - geldik. Hastane koridorlarında sabahladık.
Sakarya'da Prof. Dr. Ayhan Bölük, Kocaeli'de Prof. Dr. Birol Vural, Prof. Dr. Görkem Aksu, İş Adamı Ahmet Erdoğan, Samsun'da Dr. Özge-Fatih Özdemir ve Genel Cerrah Selahhattin Vural'ın sayesinde tıbben ne gerekiyorsa fazlasıyla yapıldı.
İyi ki böyle dostlarımız varmış…
Kendilerine minnettarım…
2,5 yıl süren tedavi sürecinde tüm umutların bittiği aylarda Giresun'a döndük.
Aylarca karakışta Samsun – Giresun yollarında kaldık.
Bu süreçde işten çıkarıldım, beş parsız kalıncaya kadar mücadele ettik ama anacığımı kurtarmaya gücüm yetmedi. Ne yapsak hakkı ödenmezdi. Sonunda Takdiri ilahiye teslim olduk.
Mekanı cennet olsun.
*** *** ***
Giresun'dan kalkıp il dışına gitmek zorunda kalan hastaların yakınlarının aylarca hastane koridorlarında, arabalarda kaldıklarına tanık oldum.
Hatta iş yerime gelerek yardım isteyen bir hemşerim lösemi olan 3 yaşındaki çocuğunun tedavisi için eşinin çocukla baldızında kaldığını, kendisinin yük olmamak için ise sokakta yattığını söyledi.
Buna benzer yüzlerce yaşanmış gerçek hayat öyküleri var.
Giresun her alanda diğer kentlerin gerisinde kaldıysa bana göre bunun tek nedeni kabinede bakanının olmamasıdır.
Sayın Bakanımız, Radyasyon Onkolojisi ve Kemoterapi bölümlerini kapsayan Onkololoji Enstitüsü kurulacağını açıklamışsa “bitti” gözüyle bakarım.
Hayırlı olsun.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık