• 16 Haziran 2015, Salı 9:36
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

HASAN AMCA (ÖĞÜTÇÜ) GİRESUN İÇİN YAŞADI
BABA Evi olarak bildiğim YEŞİLGİRESUN GAZETESİ'de her zaman öğretici olan evlatlarına yol gösteren büyüklerimiz gibi “baba şefkati” gördüğüm , benim için çok özel bir insan olan Yazı işleri Müdürümüz ve Başyazarımız Hasan Amca “Öğütçü “ yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum.
Giresun gerçek bir değerini kaybetti bizse birlikte görev yapmış çalışanlar olarak baba yarısı amcamızı yitirdik.
Yazı ailesine katıldığım 30 yıl önce hayatımın belki de kırılma noktasıydı Yeşilgiresun Gazetesi ve Hasan Öğütçü.. Gerçek bir eğitim yuvam olan gazetemde hayatları kitap olan Hasan Öğütcü'nün yönetiminde Ali Gülertekin, Av.Ahmet Ersöz, Erden Menteşeoğlu, Ahmet Gürsoy, Kenan Özkaya , Ersen Konal, Avni Öğütçü, Cavit Özdemir ve Mustafa Öztürk gibi donanımlı bir kadronun içinde olmak hayatımın en büyük şansıydı.
Öyle ki en delikanlı çağımızda, yönümüzü çizeceğimiz dönemde, iyiyi doğruyu ayırt edeceğimiz zamanda rehberimiz oldular. 
Allah aramızdan ayrılanlara gani, gani rahmet , yaşayanlara da sağlıklı ömürler versin …
***  *** ****
Gazetenin daracık gaz kokulu muhabir odasında görev yaparken her hafta başında Pazartesi sabahı Hasan Amca ile toplanır neleri eksik yaptığımızı konuşur gündemi değerlendirirdik. Bu süreçte daha yakından tanıdığım Hasan Amca'nın aklında müthiş bir Giresun ideali olduğunu anladım.
Cumhuriyetle yaşıt Yeşilgiresun Gazetesi'nin hala daha yaşaması, var olması, yayım hayatına devam etmesi Hasan Amca'nın gerçekleşeceğine inandığı Fındıkla kalkınan bir Giresun idealinin bir sonucudur 
Hasan Amca ( Öğütçü) Dünya'da tek tekel olan  tarım ürünü fındığın başkenti olup da hızla göç verilmesini asla kabul etmiyordu ve ömrü boyunca “ un var, şeker var ,su var ama helva yapamıyoruz” diyerek defalarca anlatmaya, yazarak aydınlatmaya çalıştı.
Gazetenin amacı sadece daha fazla satmak, reklam almak, para kazanmak değil toplumu tarafsız ve objektif şekilde gerçekleri gözler önüne sererek harekete geçirmek ve bilinçlendirmekti
Giresun'un kendine yetecek kadar iş ve aş sağlayacak güçlü potansiyellere sahip olduğunu biliyordu Hasan Amca
Ziraatçi olduğu için araştırma yaparak fındık konusunda  tecrübelerini  aktarırdı ve fındık için aynen şöyle derdi :
” Yeşilinden kauçuk, gübre, kabuğundan sunta, yakacak, içinden her çeşit yiyecek olur böyle bir nimete sahip olan ilimizde nasıl işsizlik olur göç verir ? Devletin mutlaka bir fındık politikası olmalı “
Milli Fındık politikası olsun diye inatla sürdürdüğü yayımlar sayesinde iteleyerek de olsa  ilimizde fındık şurasının yapılmasını sağladı ama sadece konuşulanlar kitap da kaldı hayata geçirilemedi aksine  bölgemizin can damarı olan Fiskobirlik'i kendi kaderine terk ettik.
İlimizin makus talihinin fındığa dayalı projelerin hayata geçirilmesiyle değişeceğini vurgulayarak “Fındık olmazsa olmazımızdır alternatifi yoktur “ diyerek ülkemizde fındığın öneminin yeterince anlaşılamadığını hem yazıyor hem de söylüyordu.
Köylerimizin giderek hızla göçle boşalmasına da “ felaketimiz olur” diyerek “Emeksiz 30'un üstünde ot yetişir böylesine bir zenginliğe sahip olan köylerimiz nasıl aç kalır ? varlık içinde yokluk çekiyoruz” şeklinde serzenişte bulunurdu ve bölgemizin can damarı tarım ve hayvancılıkta  yıllardır ihmal edildiğini ve iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çekerdi.
Giresun Limanının fırtına yıkmadan önceki hali mendireklerin projeye göre hatalı yapılmasını ve kömürden başka yüklemenin yapılamamasına tepkisini dile getiren Hasan Amca ilimizin sürekli kan kaybettiğini üzülerek anlatır çözümsüzlüğün Giresun'u her yıl geriye götürdüğünü dile getirirdi.
Hasan Amca 88 yıllık ömrünü Giresun'a adadı, Giresun Fındığı için mücadele etti.  Yerel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması için mücadele verdi 
Yeşilgiresun Gazetesi'ni yaşatarak Giresun için yaşadı
Yaşlılığı ve hastalığı nedeniyle dizlerinde derman, yürüyecek takati kalmasa da, yılların yorgunluğu üstüne çökse de gazeteye işinin başına gelerek son nefesine kadar mücadele etti kamuoyunu aydınlatmak için
Yaşayan her canlı gibi o da göçüp gitti bu dünyadan
Hakkımız varsa da helal olsun.
Rabbim mekanını cennet etsin 
Hepimizin başı sağolsun…
                                          

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık