• 04 Mart 2016, Cuma 18:51
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

GİRESUN HOLDİNGİ KURULUR MU?
 “Gelin birlik olalım, gücümüzü birleştirelim “ demeye Giresun'a gelen Merkezi İstanbul'da olan Giresun Federasyonun yeni Genel Başkanı Mehmet Kuğu, Trabzon ve Ordu arasında kabuğuna sıkışan ilimizin önünü açacak GİRESUN HOLDİNG, Kalenin altında KAPALI ÇARŞI gibi öyle mesajlar verdi ki aklımızdan “ hayal ötesi” geçse de heyecanlandım doğrusu.
Başkan Kuğu, yerel basınımızın önüne ilk defa çıkarak“ Federasyonumuzun Giresun tarafı eksikti, sizlerle yeni ve farklı fikirler üreterek ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek istiyoruz”  dedi ve merkez dahil tüm ilçelerimizde kaymakam ve belediye başkanlarımızın da yer alacağı ilimizin kalkınmasında öngörü yaratacak çalıştay oluşturacaklarını bildirdi.
Son 20 yılı gurbette İstanbul ve Kocaeli'nde geçirmiş biri olarak “ İstanbul'a giderken ayakkabımın altı delikti, yerden izmarit topluyordum çok şükür ki o yoksul günlerden sonra bugün hizmet edecek duruma geldik”  diyen Başkan Kuğu ve yönetiminin hissiyatını çok daha iyi anlayabiliyorum.
Gurbette olunca daha bir özlemle, ayrı kalmış aşıklar gibi daha bir sevdalı bakılıyor yöre insanımıza, doğduğumuz topraklara Kocaeli'de tanıdığım, ata toprağı Eynesil'den yıllardır uzakta olmasına rağmen 28 plaka, Yeşil- beyazlı arma sevdalısı, kimliğinde Giresun yazan kim olursa olsun yardım etmeye çalışan İzmit Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Sayın Celal Çobanoğlu 'nu görünce böylesi memleket düşkünü insanlarımızı buluşturmak için  il dışındaki etkinliklerimizin ne kadar önemli olduğunu anladım.
***
Giresun Dergisi mensuplarıyla yakından takip etmeye çalıştığım il dışındaki derneklerimiz eskiye göre Feshanede yapılan Giresun Günlerinin de etkisiyle giderek büyük bir güç olmaya başladı.
Mega kent İstanbul'da birleşerek güç birliği eden, STK'lardan ilk defa birini Eski Başkan Hasan Turan'ı meclise gönderdi, Başkan Kuğu'n belirttiği gibi “yönetilen değil yöneten, seçilen değil seçen” olduk.
İlimiz nüfusunun neredeyse iki katı kadar yaklaşık 900 bin hemşehrimizin yaşadığı İstanbul'da, sanayinin kalbi Kocaeli ve Bursa'da, yurt içi ve yurt dışında ülkemizin önde gelen firmaların sahibi veya üst yöneticileri olan hemşehrilerimizin çok istemelerine rağmen katkı yapamadıkları Giresun'a yönlendirilmeleri için Giresun federasyonu büyük bir şans olacak.
İstanbul'da 250 sanayici ve iş adamımızı toplayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, bunun ilk adımını atmış olmasına rağmen devamı gelmemiştir.
Ama o toplantı ilk meyvesini vermeye başladı. Nitekim Giresun'a havalimanı yapılırsa 5 yıldızlı otel sözü veren İş adamımız Naim Aygün, sözünü tutarak dünya çapında otel inşaatına başladı. Kocaeli Başiskele sahiline yapılan 5 yıldızlı otelin çevreyi nasıl olumlu yönde geliştirdiğini görünce, Giresun'a yapılan otelin kentimize katacağı değeri düşünüyor ve arsa yeri ucuza verildi söylentilerine gülüp geçiyorum.
Giresun Dernekler Federasyonu hem gurbette hem de ilimizde birlikte güç olmak ve Giresun'u bölgemizde cazibe merkezi yapmak için kolları sıvamış görünüyor.
Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun Kalesinin altında kapalı çarşı gibi Ordu – Trabzon arasında sıkışan ilimizi ayağa kaldıracak, bölgede cazibe merkezi yapacak dev projeler düşündüklerini, bu hedeflerin kurulacak 100 trilyon bütçeli Giresun Holding sayesinde gerçekleşmesinin hayal olmadığını açıkladı.
Henüz görüşüldüğü için Giresun Kalesinin altına kapalı çarşı projesinin şimdilik gündemde olmadığını ancak zorda olsa başarıldığı takdirde Giresun'un bölgemizde en çok ziyaret edilen kent olacağını ve gayri safi milli hasılatının yüzde 100 artacağını iddia etti
Giresun Holdingi fikrini ilk defa Giresun Dergisi Köşe Yazarı Avukat Mehmet İpek'ten duymuştum ama gerçekleşmesi imkansız demiştim kendi kendime.
Giresun Federasyonu, Giresun Holdingi kurulmasını kafasına koymuşsa il dışındaki Giresunluların potansiyelini düşününce neden olmasın diyoruz elbette.
Giresun Federasyon Genel Başkanı Mehmet Kuğu ve yönetimine başarılar diliyorum
Yolları açık olsun.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık