• 24 Mart 2016, Perşembe 8:51
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

FINDIKTA “DONA” KALDIK
 FINDIKTA nereden bakarsanız bakın üretici yine perişan,  adeta “bitik” durumda
Köylerimizde yaşayan herkes merakla fiyatların yükselmesini beklerken bir türlü istenilen seviyeye çıkmaması üzerine şaşkın ve endişeli.
Kime rastladıysam sorulan ilk soru “TMO fındık alacak mı ?,  fındık yükselecek mi?” 
Hasat sonrası aylardır ürününü satmayarak bekleten üretici ne yapacağını, ne edeceğini bilemez halde.
Fındık üreticisi piyasada hiç bu kadar korumasız kalmamıştır.
***   ***   ****
Hafta sonu köylerimize giderek fındık bahçelerimizi kontrol ettik.
Fındığın başkenti ilimizde en kaliteli ürünün yetiştiği Tirebolu Karakaya Bölgesinde bulunan fındık bahçemizde budama yaparken son yağan kar yağışıyla etkisini hissettiren soğuk hava dalgasının 2016 ürünü fındıkta zarara neden olduğunu yakından gördük.
Zirai don riskinin boyutunu söylemek henüz erken olsa da ömürleri fındıkçılıkla geçen yöre insanımıza göre korkulan oldu ve 300 rakımın üzerinde ciddi hasarların olabileceği tahmin ediliyor
Ne acıdır ki “ gelecek sezon rekolte düşük  olursa fiyat yükselir “  beklentisiyle “ don” dan medet umar hale gelinirken yılın 12 ayı  dalın ucundaki fındığa bakan  üretici  zirai don afetiyle karşı karşıya  maruz kalacak
Oysa hepimiz biliyoruz ki “zirai don“ olursa gelecek sezon da yine aç- sefil kalacak üretici.
*** *** ***
Fındık piyasasında üretici dışında herkes kazanırken yıllık gelirlerini katlarken maliyetini dahi karşılayamayan üreticinin açlık sınırında yaşamaya mahkûm etmek ancak sömürge ülkelerde olur.
Tarihin hiçbir döneminde hiç kimseyi sömürmemiş ve buna müsaade etmemiş atalarımızın asırlardır hüküm sürdüğü topraklarımızda tıpkı Afrika ülkelerinin yer altı ve yer üstü tüm kaynaklarını çalan “beyaz adamların”  bugün topraklarımızdaki tek zenginlik kaynağımız olan zümrüt kadar değerli fındığımıza göz diktiklerini görüyoruz.
Düne kadar dünya fındık piyasasının yüze 80'ine hakim olan üreticimiz bugün yüzde 60'ı “yabancı”ların insafına terk edilmiş durumda.  
Bu durumdan üreticilerimiz kadar yerli tüccarlarımızın da çok rahatsız olduklarını biliyoruz
Ama kimseden de çözüme dair ses yok.
Toplumsal kaosa gidilmemesi için Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, STK ve sektör temsilcileriyle birlikte fındıkta yaşanan sorunların çözümü için açıklamada bulundu.
Konuşmalar dilek ve temenniden çok eyleme geçmeli.
***   ***   ****
Milletvekili olduktan sonra ilk defa yerel basının önüne çıkarak gündemi değerlendiren Giresun Milletvekili Avukat Sabri Öztürk,  ülkemiz ve bölgemiz için stratejik öneme sahip olan fındık için Tarım bakanlığında daire başkanlığı kurulacağını, bölgemizde her ilden bir milletvekilinin yer aldığı komisyonla üreticimize destek vermek için çalıştıklarını bildirdi.
Yıllardır yazıp çiziyoruz milli bir fındık politikası neden yok diye.
Nasıl ki ülkemizi her alanda vatanı savunmak içini milli ve yerel duruş sergilenmesi gerekiyorsa bölge insanımızın adeta yaşam kaynağı olan fındık için de üreticiden yana milli ve yerel duruşu meclise gönderdiğimiz tüm milletvekillerimizden bekliyoruz.
Üretici kaybederse bölge insanımız kaybeder.
Bölgemiz kaybederse yoksullaşan insanımız savunmasız kalır.
Ülkemizin çimentosu olan bölge insanımızı ayakta tutan can suyu olan fındık için artık bir devlet politikası olması şarttır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık