• 24 Ocak 2020, Cuma 16:16
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

"DADDUK" GİRESUN

TİREBOLU Ziraat Odası'nın "Fındığın en dadduk hali , organik kavrulmuş fındık " şeklinde "Dadduk Fındık" markasıyla  fındık üreticilerimizi desteklemesi  ekonomisi dibe vuran ilimiz için can suyu olacak projelere de cesaret verecektir
Fındık piyasasında dünyanın tek söz sahibi  markası olan Fiskobirlik'in yerine en milli ve stratejik ürünümüzü yabancı tüccarların insafına terk edilmesi yeni arayışları zorunlu kılmıştır.
GİRESUN'da halkımızın  sevimli, tatlı anlamında kullandığı bizim sözümüz "Dadduk"  kelimesinin baş tacımız fındıkla " DADDUK FINDIK" adıyla piyasaya girmesi takdir edilmesi gereken kendi küçük ama hedefi büyük bir projedir.
9.Tirebolu Kültür ve Sanat Gününde  üreticimizin kanı,canı, ruhu olan fındığımız "Dadduk Fındık" adıyla  tanıtıldı
Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek  "Fındık kırma, kavrulma ve paketleme tesisi kurarak üreticimizin elindeki fındığın değerini artırmayı, bu işin yapılabilirliğini göstererek teşvik etmeyi, değerli bir ürüne sahip olduğumuzu ve bu ürünü işleyerek değerini ortaya çıkarmamız gerçeğine kafa yorulmasını amaçladık" dedi.
Tek geçim kaynağı fındık olan, üreticimizin desteksiz kaldığı günümüzde ilkleri deneyerek cesaretle elini taşın altına koymak kolay iş değildir
Başkan Yaman, Tirebolu Ziraat Odasının üretici tarafından getirilen fındığı kırıp, kavurup ve paketleyerek geri verdiğini hizmet karşılığından değirmenci hakkı olarak cüzi bir miktar fındık aldığını bildirmesi bence üreticilerimiz için bir devrimdir
Dünyanın en kaliteli fındığı olan Tirebolu Fındığını "Dadduk Fındık" markasıyla  fındık ve ezme olarak tüketiciyle buluşturduklarını ifade eden Yaman" Çok basit, portatif , küçük işletme aslında ama markası, katma değeri , kalitesi büyük "  dedi ve Tirebolu Dadduk, Tirebolu Ziraat Fındık  ve Tirebolu Ziraat Odası olarak üç markayla piyasaya girdiklerini açıkladı.
Tirebolu Ziraat Odasının fındık üreticisini direkt tüketiciyle buluşturma projesi her ürün sezonunda üreticiyi yolunacak kaz gibi gören aracılara da ders niteliğindedir
Fındık baronlarına karşı üreticinin yanında yer alarak yola çıkan Başkan Yaman ve ekibini yürekten kutlar ve başlarılar diliyorum.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in dediği gibi artık üreten değil iyi pazarlayan kazanmaktadır.
Fındık üreticilerimizin de Ziraat odalarımızın desteğiyle ürününü kendisi pazarlayarak satma zamanı gelmiştir.
Yöre insanımız, maküs talihini kendisi yenecektir inşallah
Zira artık iş başa düşmüştür.
****  ****   *****
Eğri oturup, doğru konuşalım
Başkenti olmakla övündüğümüz fındığımıza diğer iller, bölgeler kadar sahip çıkamadık.
Fındığa alternatif ürünleri olanların işleri tıkırında.
Fındıktan başka çaresi olmayan yöre insanımız ne yapsın ?
Yıllardır hemen hergün toplantılar yapıyoruz, iş adamlarımızdan bürokratlarımıza, valimizden başkan ve siyasilerimize kadar hepimiz son derece samimi şekilde tanışıyoruz, karşılıklı istişare ediyoruz, gelecek dönemlere yönelik projeleri konuşuyoruz.
Bakanları getiriyoruz, ağırlıyoruz en güzel sözlerle övüyoruz ama ilimiz adına tek soru-cevap yok, yöre insanımızın yüreğine su serpen tek mesaj yok.
Ama elde var yine sıfır
Bölgemizde tüm kentler zenginleşirken Giresun ekonomisi sürekli kan kaybederek dibe vurdu.
Yakın geçmişte "Neden Giresun" diyerek tüm yatırımcıları ilimize davet ettik 
Ulusal ve uluslararası düzeyde en öndeki sanayi kuruluşlarında üst düzey yönetici olan Giresunlu iş adamlarımız, çok istemelerine rağmen gelmelerini sağlayacak adımları atamadık, ortamı hazırlayamadık.
Özel sektör yatırımlarını çekemediğimiz gibi siyasi iktidarın nimetlerinden de yararlanmasını bilemedik.
Siyasilerimizden bakanlıklardan hizmet getirecek güçlü iradeyi göremedik
Kamu ve özel yatırımlar, ödenekler kendiliğinden gelmeyeceğine göre artık yerel dinamikleri harekete geçirmekten başka yol kalmadı.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık