• 22 Ağustos 2016, Pazartesi 17:56
İsmailŞefik Aydın

İsmail Şefik Aydın

OSAN AĞA'YA BÜYÜK HAKSIZLIK!
 20 Ağustos tarihli Aydınlık gazetesinde, sayın Hikmet Çiçek, “Göktürkler'in bayrağı”   başlıklı yazısında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın tarihine değinmiş ve Alayın ilk Komutanının Üsteğmen İsmail Hakkı Tekçe olduğunu belirtmiş. Hâlbuki, bizim bildiğimiz Muhafız Alayı'nın ilk Komutanı Osman Ağa'dır ve Alayın ilk mensupları da Giresun uşaklarıdır! Nitekim, internete girip, Vikipedi'ye bakıldığında da, 1920-1922 yılları arasında Muhafız Alayı Komutanının, Milis Yarbayı Osman Ağa olarak gösterildiği görülecektir. 
Osman Ağa, İstiklâl Harbi süresince, maiyetindeki Giresun uşakları ile birlikte Atatürk'ü korumuştur. İzmir'e girildikten sonra,  Atatürk, Uşakîzadelerin köşkünde misafir edildiğinde, Giresun uşaklarının, Köşkün kapısında, yerel kıyafetleri olan aba-zıpka ile nöbet tuttukları belgesellerde de görülür. 
Atatürk Osman Ağa'yı ve Giresun uşaklarını çok sevdiği ve güvendiği için, bütün milis güçleri millî orduya dahil edilerek, asker üniforması giydikleri hâlde, Giresun uşaklarının, yerel kıyafetleri olan aba-zıpka ile görev yapmalarını istemiştir.
Osman Ağa, 1923 yılı Mart ayı sonundaki, o talihsiz Ali Şükrü hadisesi ile itibar kaybetmiş olsa da, İstiklâl Harbimiz boyunca, Atatürk'ü, cansiperane bir şekilde koruduğu tarihî bir gerçektir ve bunu görmezden gelmek kadirbilirlikle bağdaşmaz. Ayrıca,  Giresun Kalesi'nin arka cephesindeki Kurban Dede'nin mezarının yanına defnedilen Osman Ağa'nın mezarının, Atatürk'ün emri ile, Kale'nin, Giresun'a en hâkim tepesine nakledilerek, bir anıt mezar inşa edilmek suretiyle, Osman Ağa'nın itibarının bizzat Atatürk tarafından iade edilmiş olduğunu da hatırlatalım. 
Ali Şükrü olayına gelecek olursak; Atatürk'e kara çalmak isteyen Cumhuriyet düşmanları, 'Ali Şükrü Bey'i Atatürk'ün, Osman Ağa'ya öldürttüğü' çirkin iftirasını dillendirirler. Hattâ bazıları, Atatürk'ün önce Ali Şükrü Bey'i Osman Ağa'ya öldürttüğünü, daha sonra da Osman Ağa'yı öldürttüğünü iddia ederler. Güya Atatürk bu suretle ona rakip olacak iki liderden kurtulmuş! 
Ne yazık ki, bu yalanlara inananlar da var.
 Bir kere şu önemli gerçeği hatırlatalım ki,  bu olay meydana geldiğinde, Başbakan Rauf Orbay'dı. Rauf Orbay ve Meclis çoğunluğu Atatürk'e karşıydılar. Hattâ Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa'nın Büyük Taarruz'dan önce, Başkomutanlık yetkisinin uzatılması için, Atatürk'ten, 'zaferden sonra köşesine çekileceğine dair söz aldıklarını'; Atatürk'ün, Meclis kürsüsünde, bu doğrultuda bir konuşma yaptığını da biliyoruz. 
Ayrıca şu da iyi bilinmelidir ki, ne Ali Şükrü Bey, ne de Osman Ağa Atatürk'ün rakipleri değillerdi ve Atatürk'e rakip olamazlardı.  Ali Şükrü Bey, Bahriye yüzbaşısı iken donanmadan istifa etmişti; Osman Ağa ise Atatürk'e çok bağlı bir milis yarbayı idi. Meclis'te Atatürk'e muhalif onca Paşa varken, bu iki ismin Atatürk'e rakip olmaları mümkün değildi. 
'Atatürk'ün Ali Şükrü Bey'i, Osman Ağa'ya öldürttüğü' iddiasına gelecek olursak: Hiçbir somut kanıta dayanmayan bu iddianın dillendirilmesi maksatlıdır; bunu yayanların maksatları da Cumhuriyetimizin aziz kurucusuna itibar kaybettirmektir. 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık