• 08 Ocak 2018, Pazartesi 8:03
İsaÇolaker

İsa Çolaker

YEDİ GÜZEL ADAMDAN BİRİ: CAHİT ZARİFOĞLU
 Cahit Zarifoğlu (1940-1987). Zarifoğlu bu toprakların yoğurduğu temiz kalpli Anadolulu şairlerdendi. Türk şiirinde büyük bir mizaç olarak beliren Cahit Zarifoğlu'nun şiiri, her farklı bakışa yeni perspektifler sunacak zenginlik ve derinlikte olduğunu ortaya koydu. Yaşadığı dönemde, yaratıcı kişiliğinin şiire getirdiği sürprizler, farklı edebiyat anlayışlarını ortak bir dikkat noktasında buluşturucu etkiler uyandırmıştı. Ölümünün ardından geçen zaman, Zarifoğlu şiirinin tazeliğini koruduğunu ve yeniliğinin sadece dönemsel bir dil tadı farkından kaynaklanmadığını gösterdi. Edebiyattaki yeri daha güçlü temellerle sağlamlaştı. Öyle ki, şiir değerlendirmelerinde artık bir ölçü olacağından hareketle, adına şiir ödülü dahi konuldu.
Cahit Zarifoğlu'nun şiirinde "Bu insanlar dev midir?/ Yatak görmemiş gövde midir" diye anlattığı ve benim yazıma başlık olan bu yedi güzel adam kimdir? Yedi güzel adam, Cahit Zarifoğlu'nun da içinde bulunduğu: Sezai Karakoç, Alaaddin Özdenören, Rasim Özdenören, Akif İnan, Nuri Pakdil , Erdem Bayezıt'tır. İstanbul ve Ankara'da yaşayan ustaların buluştuğu edebiyat aklı, yedi güzel adamı ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri olan Cahit Zarifoğlu, şiirimizin ve nesrimizin zarif adamı olarak bilinirdi. Mavera ve Edebiyat dergisi etrafında kümelenen yazarlardan oluşan yedi güzel adamlardan birisi olarak Cahit Zarifoğlu okuma dünyama şiirlerinden önce, Yaşamak adlı günlük-deneme kitabıyla girmişti. Denemelerinin hası olan kitap, onu en iyi anlatan politik ve İslami metinler toplamı desem yeridir. İns adlı hikaye, Savaş Ritimleri ve Ana romanları da vardır.
Onun edebiyatçı kişiliğini en iyi anlatan metinler, şiirleridir. Şiirlerindeki naif, çocuksu ve canlı dil onu kalıcı kılmaya yetmiştir. Çocukları anlama ve anlatmadaki ustalığı, onu çocuk eserleri yazmaya itmiştir diyebiliriz: Serçekuş, Katıraslan, Motorlu Kuş vb . İşaret Çocukları adlı şiirinden alıntılayacağım parça, onun nasıl bir dini ortamda yetiştiğini çok güzel anlatır: "Yasin okunan tütsü tüten çarşılardan / Geçerdi babam / Başında yağmur halkaları." Ailenin büyüğü olan babasının nasıl bir dünyası olduğunu anlatan anlamlı ve bir o kadar da tanıdık dizeler. Yasin okunan ev, başında rahmet yağmuru gezen bir baba. Ne güzel. İşte Cahit Zarifoğlu böyle yedi güzel adamdan birisi olur. İnsanın ufkunu evi belirler. İşaret Çocukları şiir kitabının da adıdır aynı zamanda.
Cahit Zarifoğlu, nesrinde ve nazmında politik bir adamdır. Şiirinde, bugün de ihtiyacımız olan İslami bir duyarlılık vardır. Bugün yerli sanatımızda bir evrensel bir dini duyarlılık varsa, bunu tâ o zamanlardaki şiirleriyle başlatan Zarifoğlu'dur. Afganistan Ağıltısı adlı şiir, buna tipik bir örnektir: "Adamlarımız yiğit / Kadınlarımız hamarat / Çocuklarımız dolu bilinç harmanı / Köpeklerse sayılı / Elimizde cahiliye dönemi sonrası bir pala (Kavmiyetçilik etme dedik ucu kırılır) / Kırıldı da / Şimdi severiz türkmeni peştunu / Onarılmış gerilmiş bileylenmiş ve doğramakta." İslam dünyasındaki meseleleri Afganistan özelinden anlatan usta; meselelerimize sahip çıkmakta için aynı ırktan olmaya gerek olmadığını çok güzel anlatıyor. Dinimiz ve aidiyetimiz birbirimizi sevmemize engel olmamalı diyor. Yani acıları tokuşturmaya gerek yok demek istiyor. Peştun, Fars, Türkmen ezildikten sonra, onları anlamak içim ırkına bakmaya gerek yok diyor. Hepimiz müslümanız ve kardeşiz.
Cahit Zarifoğlu, aşkı da çok zarif ve ince bir şekilde anlatmayı başarabilmiş bir ozandır. Bir televizyoncu olması hasebiyle de olsa gerek, şiirlerinde çok iyi bir tasvir ve imge örüntüsü vardır: "Haydi sen bütün onlara git benimle / Son sigaramdın / Gidişin antinikotin / Birden bir şey mutlu eşit piyano çalıyor / Elleri iki çeşit durgun / Gerçi çıkmıyor gelenlerin karanlığa duranların / Suya inen sesleri" Sevmek de Yorulur adlı şiirinden aldığım parça, çok güzel bir gidiş hikayesidir aslında. Sevgilinin uzaklaşması sigara metaforu ve nikotin ilişkisiyle böyle mi güzel ilişkilendirilir! Gidişi antinikotin olan bir sevgi ve şair gönlünde iz bırakan bir son ayrılık sigarası, ne güzel! Rahmetlinin sigaraya olan şiirsel ilgisi de ayrı bir konu. Mutlu ve eşit bir piyano çalan şey nedir? Şiirin gizemi de burada sanırım... Sevmekle insanın nasıl yorulduğunu anlatan aşk dolu dizeler bunlardır.
Zarifoğlu şiiri aynı zamanda,dini duyarlılığı olan, sufice bir hava taşıyan şiirlerdi. Yunus tadında şiirleri vardır desem yeridir. Dost ve sufi ilişkisini çok iyi anlatan birçok mısranın sahibidir O. Menziller şiirinden aldığım dizeler bunu çok güzel özetler: "Aşkın bin gözlü devasa bir baş imiş / Yur her birini uykularından sohbetin / Dinlen ey Zarif bilatedbir çok söz açtın / Bu kırık akılla ne cürettir yaptığın" Aşkının iki gözüne takılıp kalan nefis, nerden bilsin aşkın bin gözlü bir masal devi olduğunu? Menzillere yol olan şair gönlü, nerden bilsin bilatedbir çok güzel sözler söylediğini? Aşık, bu kırık akılla menzile ve hakikate nasıl ulaşsın diyen ozan gönlüne açık kapı bırakıyor. Tedbirsiz konuşan şair aslında birçok şeyi de anlamış ve anlatmış olmuyor mu? Evet, onun şiiri böyle ilahi bir formata da sahiptir. O, çağdaş bir Yunustur aynı zamanda. Seni hatır ve gönülle anlatabildimse ne mutlu bana büyük usta. Yedi güzel adamı ve seni çok seviyoruz, rahmetle ve saygıyla anıyorum seni. 'Başımızın üstüne çatı çatmak' isteyen ustayı çattığımız bir yazıyla anlayabildiysek ne mutlu bize! Kalın Zarifçe.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık