• 10 Ocak 2014, Cuma 8:47
İsaÇolaker

İsa Çolaker

SOSYAL MEDYANIN ÇÖPLÜĞÜNDEKİ YALANLAR
 Sosyal medyayı kullanan birisi olarak , beni en çok rahatsız eden şey ; alanın , yalan - palavra , yanlış bilgilerle dolu olmasıdır . Bir çok şair ve yazara ait sözler , çöplük mantığıyla ve kes yapıştırla bir başkasına ait hale getiriliyor . Özellikle şiir ve aforizma türlerindeki özensizlik diz boyu . Bir kere yanlış adlandırılan söz ya da şiir , silsile yoluyla yüzlerce kişiye gönderilince , olanlar oluyor . Artık bunun örneklerini en iyi sayfa ve sitelerde de görmeye başladık . Daha çok sevilen ve ünlü ozanlar üstünden yapılan bu özensizlik ,nesir metinlere de sıçramış durumdadır .
Necip Fazıl Kısakürek , Can Yücel ,Mevlana , Yunus Emre , Aziz Nesin gibi ünlü kişilikler üstünden yapılan yanlış etiketleme ve kaydırmaların bilgi dünyamıza zararı olduğunu da bilelim . Mesela ; Kafka ' nın yandaki sözü , Ali Şeriati' ye kadar nispet edilebilmektedir : "Şüphesiz! İnsanoğluna en çok kitaplar yakışıyor...  Ve mürekkebin kuruduğu yerde, kan akmaya başlıyor...!" Milenaya Mektuplar ' daki  bu güzel aforizma , nasıl Ali Şeriati ' ye mal edilir ? Anlayabilmiş değilim ! Düşünce dünyaları ve evrene bakışı farklı iki ayrı adam . Aslında bir intihal olan bu eylemler , tarihin her döneminde oldu . Belki de , bu kadar yaygın olmadı . Artık iş rahatsız edici ve karalayıcı boyutlara ulaştı .
Yazan ve söyleyenler , sözlerinin etkisini artırmak için , bu tarz sözlere ve şiirlere başvurabilirler . Bunda bir yanlışlık yoktur . Alıntı ve tanık sözler , yazının ve konuşmanın gücüne güç de katarlar . İnternet çöplüğündeki olay , bu değildir . Cahilliğin ve özensizliğin işi azıya alma halidir . Mevlana ' ya atfedilen söz , bunların en dikkat çekenidir : "Suskunluğum asaletimdendir ! Her Lafa verecek cevabım var , lakin , bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye !" Azıcık Mesnevi karıştıran ya da okuyanlar bilir ki , bu üslubun Mevlana ve fikirleriyle alakası yoktur . Bu söz Mevlana ' ya ait değildir . Kimdir ve kim söylemiştir ? Bu ayrı bir tartışma konusudur . Çarpıtmaya en çok  uğrayanlardan biri Mevlana ' dır .' Dost dediğin fanatik olmalı ' sözü de , ona atfen kullanılan yanlış sözlerdendir . Bu söz de Mevlana ' ya ait değildir . Fanatik ne gezer o çağda ! Olsa olsa sefih ve düşkün olur !
Zaman zaman çarpıtmanın eğitim ayağına da şahit oluyoruz . Derslerde etkinlik yaptığımız 'okuma saatinde' ; Aziz Nesin şiiri diye , Can Yücel şiiri okuyan bir bayan öğrencime tanık olmuştum ! Siz öğrencimin düştüğü anakronik durumu , bir düşünün ! Fesbuktaki sayfasında güzel sözler paylaşmak isteyen bir okur , halisane niyetlerle paylaşımda bulunsa da , cahilliğin  örgütlü bir haliyle karşı karşıyayız ! Yanlış bilgi ve paylaşım , bizi inkara ve düşünce zafiyetine bile götürebilir . Pir Sultan Abdal ' ın ' Gelin Canlar Bir Olalım' adlı ünlü dizelerinin devamını alıntılarken , böyle bir durumla karşılaştım  : " Açalım kızıl sancağı , geçsin Yezitlerin çağı " mısraını , " Açalım kızıl sancağı , geçsin faşistlerin sancağı " şekline döndüğüne şahit oldum . Faşizm nire , Pir Sulatan ustanın çağı nire ?  Tam bir saptırma ve kör ideoloji elbisesiyle yapılan şiir ve zihniyet katliamı .
Aforizma , şiir , vecizeye olan ilgimiz sürdüğü sürece bunlara katlanacağız demek istemiyorum. Seçici ve özenli olalım ki , üstatların ruhu sızlamasın . Fesbuk ve tivıtır gibi alanların artması yanlış söz ve aforizmaların görünürlüğünü artırdı . Bunu durdurmanın yolu , eserlerin ve paylaşılanların kaynağına ve olabilirliğine bakmaktır .' Bağlanmayacaksın bir şeye , öyle körü körüne' adıyla maruf dizeler de , Can Yücel ' e ait değildir . Artık bir galatı meşhur olan bu mısralar , başka birine aittir : "Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne. / “O olmazsa yaşayamam.” demeyeceksin . / Demeyeceksin işte. / Yaşarsın çünkü." Sıkı bir solcu olan Can Yücel 'in şiir muhayyilesi ve dünyasının bu dizelerle alakası yoktur . Sevgili eşi Güler Yücel de , bir röportajında isyan eder . Buna itiraz eder .
Çoğunlukla fesbukta ve forumlarda yapılan çarpıtmalar , öyle bir anlama ve çarpıtmaya dönüşmüş bir halde ki , herkesin bildiği ama kimsenin tanımadığı bir yazar ve şair olup çıkıyorsunuz . Ne acı bir durum ! Ne hazin bir edebiyat ve kişilik katliamı ! Bozuk sözler ve imlalardan tanın metinlerin bir örneğiyle yazımızı sonlandıralım . Necip Fazıl üstadın bir metni gibi sunulan ama , kime ait olduğu bilinmeyen 'anonim' bir metin :" Camiye dikey olarak gel , yatay olarak zaten çıkacaksın ." Ustaya ait olamayan bir 'yatay-dikey' şair modu ! Necip Fazıl , uydurukçanın en bariz düşmanlarından biriydi . Hiç bir eserinde ve gösterge dünyasında da , 'yatay-dikey'kelimelerine rastlamadım . Bu sözler ona ait olduğu söylenen , yüzlerce yanlış kullanımdan birisidir . Necip Fazıl ' ın şiir dilini ve söz dünyasına azcık sahip olan bunu bilir .
Fazla söze hacet yok . Sosyal medya çok güzel bir araç , lakin , iyi yönetilmeli ve iyi kullanılmalı. Kaynağından okunan sözleri ya da metinleri paylaşmakta yarar var . Söz çöplüğüne dönen bir internet âlemi , zararlı bir alışkanlık dünyası olmaya mahkumdur . Hatıralara , mahreme , metne , yazara saygı bunu gerektirir . Sosyalliğiniz artarken , cahilliğinizin artmaması için ; biraz daha özen derim .' Gerçek' bir Necip Fazıl dörtlüğüyle bitirelim: "Aç kapıyı haber var, / Ötenin ötesinden. / Dudaklarda şarkılar, / Kurtuluş bestesinden. / Biz geldik, bilen bilsin. / Gönül gönül girilsin. / İnsanlar devşirilsin, / Sonsuzluk destesinden."

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık