• 02 Haziran 2016, Perşembe 8:52
İsaÇolaker

İsa Çolaker

MERDİVENALTI MÜSLÜMAN
 Genelde İslam'ı, özelde Müslümanlığı vuran bir pratikle karşı karşıyayız. İslam'ı yaşama geçirmeye çalışan Müslüman tayfa, onu kendi seküler şartlarına uydurmaya çalışıyor. Bu da ortaya merdivenaltı Müslümanı ortaya çıkarıyor. Politik arenada yaşadığımız son olaylar, benim merdivenaltı tabirimi doğrular niteliktedir. Eline mikrofon alan, televizyonu araçsallaştıran, kendine Müslüman bencil tipler,  İslam'ı ve Müslümanlığı tehdit eder hale gelmiştir. Merdivenaltı Müslüman, artık İslam'ın güncel meselesi olmuştur. Bu Müslümanlık; oldukça hoyrat, tehditkar, zavallı, kuralsız, inorganik, bir o kadar da gözü karadır! Yani cehlin en dip yapmış haliyle karşı karşıyayız. Nedir bu merdivenaltı Müslümanlığın bariz vasıfları?
Merdivanaltı Müslümanlığın birinci vasfı, itikadi konulardaki savurganlığıdır. Birçok cemaat ya da tarikat kendi alanlarını açmak için, yeni uyduruk alanlar icat ediyor. Hz. Meryem'le - Hz. Peygamberi evlendirmek gibi! Verdiğim bu basit misal, onların ne kadar pervasız olduğunu ortaya koyar. Aslında olmayan bir hadiseye bizim inanmamızı istiyorlar. Bu itikadi sapmaya çok düz bir örnektir. Yapılan takiyye, söylenmeyen gizlilik, tecessüs, kripto yaşamlar artık tarikat ya da cemaatlerin güncel yaşamı olmuştur. İnsan avlamak için söylenen ya da yapılan ikiyüzlülüklerin sayısı tarikat ve cemaatlerin sayısını aşmıştır. Maşaallah diyemiyorum, ortalık cemaat ya da tarikat çöplüğüne dönmüş durumdadır. İslamiyetin masumiyeti ve güzelliği, kendini bilmez Müslüman tiplerin marifetiyle merdivenaltı Müslümanlığa dönüşmüştür. Buna dur demek, yine Müslümanlara düşmektedir.
Merdivanlatı Müslümanlığın yaptığı her yanlış, İslam'a ve Müslümanlara mal edilmekte, yapacağınız her kolektif davranışa engel olmaktadır. Ekonomik, sosyal organizasyonlardaki yanlışlar, İslam'a ve inananlara zarar vermektedir. Ekonomik-ortak finans organizasyonlarındaki yanlışlar, Müslümanların hanesine yanlış olarak yazılmaktadır. Son yaşadığımız iktidar savaşları, on yedi -yirmi beş aralık kalkışması da böyledir. Kim, kime karşı; niye ya da niçin savaş açıyor. Müslüman merdivenaltı işlerle niye ilgilenir? Bu yanlış pozisyon almalar, bize olan güveni sarsmaktadır. Çünkü Müslüman model ve örnek adamdır. Devlete, millete numara çekmek nedir? Bunu Müslümanım diyen yapar mı? Devletle sidik yarışına girmek, 'Kitabın' neresinde yazıyor? Merdivenaltı Müslümanlık, tam da burada iyi sorgulanmalı? Yaptığınız her kolektif yanlışın, yandaşınızdan çok, İslam'a ve Müslümanların pratiğine zarar verdiğinin farkında mısınız?
Ötekileştirmenin yeni adı, merdivenaltı Müslümanlıktır. Kendinden başkasını cehennem gören merdivenaltı Müslümanlık, kendi yanında olmayanları cehenneme göndermekte bir beis görmemektedir. Kendine Müslüman olan bu tipler, kendi tarikat ya da cemaatinin dışında olanları adam yerine koymamaktadır. Bu tam bir itikadi sapmadır. Dini ya da Müslümanlığı sadece cennet-cehennem ilişkilerinden ibaret gören bu kafalar; cennete ya da cehenneme araba kaldırmakta, rakip cemaat ya da tarikatleri cehenneme postalamaktadırlar! Kendini cennete, başkasını cehenneme gönderen kafa, nasıl bir Müslümanlık tasavvurudur? Bu ekipler, devletin imkanlarını bile, kendi yandaşlarına kullanmaktan çekinmemektedirler. Bu tarz yapılar, kendi gazete ya da televizyonu dışında bir yaşam olduğunu da anlamamaktadırlar. Kendine Müslümanlık dediğim tehlikeli yapı, maalesef eleştiri konusu da yapılmamaktadır. Her merdivenaltı yapı, kendi alanında paslaşmaya devam etmektedir!
Merdivenaltı Müslüman tayfa, hesap verebilir yapıda da değil. Kendilerini siyaset üstü tarif etmelerine rağmen, politik kazanımlardan bir STK gibi beslenmektedirler. Politikalarını tarafsızlık olarak anlatmalarına rağmen, siyasetin tam göbeğindedirler. Bu ikircikli yapı; Özal'la başlamış ve günümüzde tavan yapmıştır! Siyaseti yoran tarikat-cemaat ilişkileri artık, bıkkınlık vermeye başlamıştır. Siyasi güç devşiren her cemaat ya da tarikat, dönem dönem kafa kaldırmaktadır! Tıpkı yeniçeriler gibi. Politik bilinci olmayanın, seküler politikada işi yoktur. O kadar yalan, goygoyculuk tarikatlere-cemaatlere yakışır mı? Hayır. Herkes kendi alanında oynasın. Dini olan dini, siyasi olan politik roller oynasın. Herkes işine baksın.
Merdivenaltı Müslümanlığın panzehiri; İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri, İslami İlimler Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Devletin gözü önündeki Müslümanlık, devletle çatışmaya giren, Müslüman kafaları çatıştıran bir yapının adı değildir. En azından illegal bir Müslümanlık değildir. Oysa merdivenaltı Müslümanlık, illegal ve yeraltı bir kafaya sahiptir. Sufi bir Müslümanlık anlayışı, merdivanaltı Müslümanlığın ilacı olacaktır. Gayet şeffaf bir dini-devletlü eğitim, merdivaltı Müslümanlığın iki yüzlülüğünü ortadan kaldıracaktır. Şimdiden milyona varan İmam Hatipli öğrenci sayısını da, halkın merdivenaltı Müslümanlığa alerjisi olarak algılıyorum. Dinin yumuşak ve görünür yüzü ancak böyle vuzuha kavuşur. Tersi durumları zaten yaşadık! İslam'ın aydınlık ve güleryüzlü bireylerini yetiştirmek için, yaşasın tefekkür Müslümanlığı diyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık