• 07 Kasım 2017, Salı 7:53
İsaÇolaker

İsa Çolaker

KİTAPLARI NASIL SEÇERİZ?
 Kitaplar ve okurlar üzerine epey kafa yormuş birisi olarak, kitapların iyi okurlar tarafından nasıl ve hangi şartlarda seçildiğine dair ipuçlarına ulaşmış biriyim. Okur ve kitap ilişkisi, zor ve çetrefilli bir yapıya sahiptir. Okurun kitabı seçtiği kadar, bir süre sonra, kitap da okuru seçiyor diye düşünüyorum! Okuma ve yazma ilişkisi arttıkça, okur ve kitap seçimi başat gidiyor. Siz hem kitabı hem de okurları anlar hale geliyorsunuz. Derslerimdeki okuma tecrübelerim ve güdümlü okumalardan edindiğim intiba, kitabın hem seçildiği hem de çeşitli okuma tercihimiz olduğu yönündedir. Okuyoruz ve okuduklarımızı çeşitlendirerek tavsiye ediyoruz. Okuma çeşitlerimiz ve okuduğumuz kitap çeşitleri pek eşit gitmiyor. Nasıl kitap seçtiğimiz meselesini de değerlendirmeye tabii tutmak zorundayız. Değişik okur kesimlerinin kitap seçimlerinden ziyade, kendi okuma tercihlerimi ve nasıl kitaplar seçtiğimi belirtmeye çalışıyorum.
Birinci ve kalabalık bir okur çeşidi, kitabı popülaritesi için okuyanlardır. Bunlara, yazarı için kitap okuyanlar diyorum. Toplumda ve sokakta çokça görülen bir kesimdir. Bunlara etiket okuyucu da diyebiliriz. Beyaz cam ve medyatik etkiyle kitap seçenler, bu guruba girerler. Nobelli, ödüllü, çok satan, kadın ya da erkek diye yazar kategorisi yapıp, bunlara göre okuyan tiplerdir. Ev kadınları, sokak yurttaşı, bazı öğrenciler, üslupçular, ünlüler bu guruba giren kitap seçicilerdir. Çok zor kitap seçen guruplardan değillerdir. Anlık bir pazarlama ve algı yönetimiyle kolayca kitap alırlar. Bu tip kitap seçenler, magazin okurları bile olabilirler. Yani yazarın dünyasını kitaptan önce seçerler.
Yazarından çok, konusunu önemsedikleri için eser okuyanlar da vardır. Akademik camia okurları böyledir. Biraz da okumak zorunda oldukları için okurlar. Profesyonel okur ve kitap seçicileri de diyebiliriz. Tatilciler, öğretmenler, öğrenciler, gazeteciler, asistan tayfası, eğlenceci okurlar bu sınıfa girerler. Her tür kitabı konusuna bakarak okumaktan bıkmazlar. Zor okur tipleridir. Seçici oldukları için, iyi de kitap kurtları olurlar. Tematik bir okuyucu kitlesidir. İleride kariyerist de olabilirler. Öğrencilerime en çok tavsiye etiğim kitap seçici kesimdir. Kendimi de burada konuşlandırırım. İçerik ve inceleme hastası bir kitap seçiciliği görülür. Edebiyat, sanat, tıp, arkeololji, spor, magazin vs. kitapları seçmekte tereddüt etmezler.
Arka kapağına ve notlandırmalarına bakarak kitap alanlar. Fotoğrafına ve görseline göre de alırlar. Kendi algı ve tercihlerine göre kitap seçenleri bu guruba sokabiliriz. Pek okur çevresine bakmazlar. En azından kitap eklerine bakmadıklarını biliyorum. İyi okurdurlar. Tabiri caizse, kitabın ciğerine bakan okurlardır! Bu gurup için, kitabın fotoğrafını çeken okur diyorum. Heyecanla kitap kovalarlar. Tamamen kendi keyfi ve duruşu için kitap okurlar. Ne konuya ne de yazara bakarak okumazlar. İki önemli faktörü dışarıda bıraktıkları için, ideolojik okuma da yapmazlar. Rahat ve entelektüel okurlardır. Kitap seçicilikleri derin bir kesimi oluştururlar.
Kitabı ince ya da kalınlığına(!) göre okuyanlar. Kitap sayfaları karşısında pes eden okurlar. Modern zamanların en kalabalık ve düz okur kesimlerini temsil ederler diye düşünüyorum. Hocam kitap çok kalın ya da çok ince diye yaklaşan pesimist kesim! Optimist bir kitap seçicisi değillerdir. Birinci ve ilk ele aldığım kesim kadar kalabalıklardır. Bunlara, zamanın ruhuna uymayan, kendine ve nefsine yenik düşmüş kitap seçicileri diyorum. Aldatılmış okur oldukları için, iyi bir kitap seçicisi değillerdir. Rüzgar gülü gibi, piyasa kitaplarına yenik düşen, özet okuyucu kitleleridir. Okudukları ve seçtikleri kitabın, özet ve suyunun suyu olduğunu bile anlamayacak derecede okuma yoksulu bir kesimdir. Maalesef üniversite kapısına kadar da gelebiliyorlar. Bir test, bir tost anlayışındaki kitap seçicileridir! Yüz kırk karaktere ve teste alışmış bir kesimdir. Off ne kadar kalın kitap diyebilecek kadar da kalın bir okuyucu seçiciliğine sahiptirler. Kafalarına tuğla ördükleri için, ince ve piyasa kitap seçmekte besi görmezler. Üzülerek söyleyeyim, böyle akademisyenlere de rastlıyorum. Sevdikleri kalın(!) bir kitabı da üç günde bitirecek hıza sahiptirler!
Yayınevini ve ideolojisini, kitap kadar önemli bulan kitap seçicileri vardır. Bunlar arasına kendimi de sokabilirim. Fikrini, zikrini, kitaba olan ilgilerini teamüllere göre belirleyen bir kesimdir. Onlar için yayınevi en az kitap kadar önemlidir. İz, Varlık, Hece, İnkılap, İletişim, vs. kitabevi okurları böyledir. Okullu olan bir okur kitlesi olduğu için, okul gibi kitabevlerini takip ederler. Burada ters bir kitap ilişkisi de vardır. Yayınevi de okur seçer hale gelmiştir. Seçili kitaplara göre, eser basan bir yayınevi gerçeği de vardır. Yani kitabın okuru seçmesi hali de budur! Çeviriye, paraya, kaliteye, prestije bakan bir kitap seçme durumu vardır. Öğrencilerimi de bu yolda yolcuğa çıkarmaktan da keyif alırım. Kitap seçkin bir nesne olduğu kadar, okuru da iyi bir özne olsun derim. Kitap okuma listelerimi yayınevleriyle birlikte hazırlama nedenim budur. Biz kitabı seçelim, o da bizi seçsin! Kitapları nasıl seçeriz sorusuna cevap verebildiysek, ne mutlu bize. Siz bu guruplardan birine dahilseniz mesele yok değil mi?
Nasıl kitap seçeriz, ne zor soruymuş!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık