• 04 Mart 2014, Salı 9:36
İsaÇolaker

İsa Çolaker

İNSANI KİTABA ÇAĞIRMAK
 Kitap okumanın zararlarını (!) yazmış birisi olarak , niye faydalarını yazmıyorsunuz diye epey eleştiri aldım! Kitap okumanın yararlarını da , başka bir bakış açısıyla ve tecrübelerimle yazmakta yarar  görüyorum. Okur tecrübesiyle ve ferdi bir zenginle yazmakta bir beis görmüyorum . Kitap okumak , ferdi tecessüse dayanan bir eylemin adıdır . Sokaktaki insan , kitap okumaya bir fiil olarak değil , ihtiyaç ve mecburiyet olarak bakabiliyor . Oysa kitap okumak , sadece bir zorunluluk değildir . Onun için , yararları da farklılık gösterebilir . Zengin bir kitaplık ve kütüphane kültürü bize ne kazandırabilir , ona bakalım ! Farklı okuma ve yaşama kültürü , bize ayrı bir yarar toplamı verir . Bu okuma ve yaşama tecrübelerimi sizinle paylaşmak için , okuma yararları başlığının altına doldurmaya çalışalım .
Okuduğum her kitap ,  beni bir geleceğe doğru yönlendirir. Okuduğunuz kitap sizi geleceğe bir yolculuğa çıkarmıyorsa , o kitap dünyanın en yalnız nesnesidir. Öznesi olduğumuz tabiat ve kurmaca hadiselerle yola çıkan kitap yolculuğumuz , sürekli ve daim olmalı. Yani kitabın sürükleyici ve gelecekçi bir tarafı mutlaka olmalıdır . Bu sizin düşünce dünyanızı ve  beyin hücrelerinizi canlı tutar. Belki de yakalanabileceğiniz alzheimere engel olur ! Ne diyelim ? Kitap , böyle sadra şifa bir metinler toplamıdır . Kutsaldaki ikra emri böyle bir okumanın içten ve samimi anlatımıdır . Kitapla çıktığınız her yolculukta heybenizin dolu olması için, bu fütürist tespitlerimi unutmayın derim. İçerden bir kitap  kurdu olarak ,kitabın iyi bir gelecekçi semboller işareti olduğunu , her okumamda daha iyi anlıyorum . Her kitap beni biraz daha uçuruyor.
Okuyacağınız her kitap , size ve yaşamınıza ; dram , heyecan, biraz da fantezi katmaz mı ? Evet, katar . Roman okuduğunuz da yaşayacağınız anlık ve ilerici hayaller hep sizin olacaktır . Okuma anında ; Feride , Cahide , Raskolnikof olan sizin kendi kişiliğinizdir . Dolayısıyla her iyi kitap , sizi  bir parça özne yapan kitaptır . Tip ya da karakter sizin gibi okurlar için vardır . Yani hepimiz bir parça Feride , Hülya ya da İnce Memed'izdir . Kitap okuru kendiyle söyleşir desek yeridir . Kendiyle konuşan bir okur , kendiyle barışık ve heyecanlı bir okudur . Okur , biraz da bu heyecanla ayakta kalır .Bu okur heyecanını duymayan okur , düşünce tembelliğine yenik düşünmüş olur . Kitabı yarım bırakma hali , böyle bir okur hastalığıdır . Kitap , devamlılık ister .
Kitap ve kitaplık eve de süs katar . Zengin kitap okuru olan biri, gönül dünyasını da iyi kurar. Kitaplarının fazla olması, okura da güç katar . Gümüşlüğünü yıllarca koruyan kadın gibi, kitap zengini bir okur, sürekli kitaplığıyla haşır neşir olur. Yani kitap basit bir nesne ve eşya değildir. O , kendini adayan insanın,  iyi bir gelişim aracıdır . Kitaplıkta durur gibi gözüken her kitap , aslında yazmanın ve gelecekteki fikir yapınızın iyi bir kilometre taşıdır . Onun için , bir kitap bin insan diyorum . Kitaplarımı incelerken ve göz gezdirirken , onlarla konuştuğum anları hatırlıyorum . Kitabın rahmani ve insan üstü tarafı burası olsa gerek . Yürüyen insan , düşündüren kitap gerçeği  budur . Yani kafanızı ve şahsiyetinizi kuran bir  araç , kitabın ontolojik tarafını oluşturur . Kuran da tanık olduğumuz kitap gerçeği de budur . Allahın kitap üstüne yemin etmesi  de bundandır diye düşünüyorum . Geceye , dağa ,taşa ve kitaba yapılan yemin bundandır .
İyi kitap okuru , iyi yazar olmakla da sonuçlanır . Sohbete ve müşavereye araç olan kitap , insanın gelişimine ve çağına tanık olmasına yol açar .Yazarlık da biraz yaşamaktır. Onun için, iyi okur eninde sonunda yazar olacaktır ! Yüzlerce an ve enstantane yaşamanıza yol açan kitap, sizin hayal ve düşünce dünyanızı renkli tutarak, daha ileri bir yazma kültürünüze katkı yapar. Bunu kendim de yaşıyorum . Ne kadar kitap , o kadar zengin yaşam kültürü diyorum . Kitap okuma sayınız arttıkça, kelime dünyanızın da geliştiğini göreceksiniz. Seçtiğiniz her doğru ve anlamlı kelime de,  sizi ayrı ve coşkulu bir aleme doğru götürecektir. Kelimenin kelama dönüştüğü an , kitap sahibinin alanına girdiğiniz andır. İlahi olanı en iyi anlatan yine kelimeler olduğuna göre, Allah kelam sahibi ve kalem yazıcılarını sever. Okumanın böyle manevi bir düşünce alnı da var. Ben bunu çok iyi yaşıyorum .
Kitap okursanız canınız da sıkılmaz . Alıntı yaptığınız kitaplar  ve seçeceğiniz her doğru kelime artık sizindir . Yaşayacağınız yüzlerce yaşam parçası sizi kelimelerle birlikte yeni bir evrene ve yaşamlara doğru taşır. Lisanınızı zengin kılan da, bu seçici tavrınız olacaktır. Ne kadar alıntı kelime, o kadar zengin bir gönül dünyası diyorum . İyi bir okur, can sıkısı bir yaşamın aracı olmaz. İyi okur, hediye almakta da zorlanmaz. Hediyenin iyi bir sünnet olduğunu bilen okur , kitap hediye etmekten de keyif alır . Kitap  hediye etmenin tadını çıkaran biri olarak , her hediye kitabın iyi bir ödül olduğunu biliyorum. Onun için kitap feda etmekten çekinmeyelim. Kitap biriktirirken , hediye kitap yoluyla arkadaş da biriktirmiş oluruz . Yapılan her kitap hediyesi , kültür dünyamıza bir tuğladır . İmzalı kitap almanın da , tersten bir kitap hediyesi olduğunu düşünüyorum .Kitaplı günleriniz eksik olmasın .

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık