• 07 Ocak 2016, Perşembe 8:56
İsaÇolaker

İsa Çolaker

HOŞÇA BAK ZÂTINA KİM ZÜBDE - İ ÂLEMSİN SEN
 Şeyh Galip ' in insanı en iyi tanımlayan mısralarını başlığa çektim. Modern zamanların iyi bak kendine cümlesiyle başlayan şiir, insanı evrenin merkezine oturtur. Çok sevdiğim klasik şiir beyitlerinden bir parça olan beyit, insanın tanımını da yapar adeta : “ Kendine iyi bak ki, âlemin özü sensin. Sen varlığının gözbebeği olan âdemsin “ Evet, âlemin göz bebeği olan insan, acaba kendini keşfedip, tanıdıktan sonra, tabiattaki duruşunu ve değerini anlayabiliyor mu? Dünyaya olan aşırı ilgisini ve ondan kendi bahtına düşen çile ve sıkıntıları yenebiliyor mu? İnsan yaşamı, bu ve menzeri soruların cevabını aramak ve irdelemekle geçer. Bu arayış ve irdeleme hayırla ve anlamayla sonuçlanırsa, sorun yok. İnsanın bu arayışı sürekli ve açık bir şekilde sürüyor. Kendi adıma ben de, bu arayışa yazılarımla katkı sunduğumu düşünüyorum.
İnsanın arayışının ve kendini keşfetmesinin mekanı olan dünya, pek de acıma ve şefkat duygusuna sahip bir yer değil. Tek başına dünya, Allah'ın kullarının meselesi olmuştur. Onun için garip gelip, garip gideceğimiz bir mekana fazla önem atfetmeye de gerek yok. Çok şımarık bir dünya gerçeği var karşımızda. N ediyor Muallim Naci : “Rahm eylemedi şimdiye dek kimseye gerdûn / Heyhât sana merhâmet eyler mi sanırsın…” Dünya, şimdiye kadar kimseye merhamet etmedi. Heyhat dünyanın sana merhamet edeceğini mi sanırsın? Etmez, dünya insanın erdemine bile ket vurur. Sufîlerin dünyayı rakip ve düşman görmeleri boşuna mı? Nefsin, bu dünya sınavına yenik düşmez mi? Seni ve çevreni eğlenceci yapıp, kötülerin borusunun öttüğü alan dünya değil mi? Naci, sadece sorularla değil, inanarak dünyaya acımasız diyor. Ahiret yurdunun kardeşi olan dünya, pek de bize göre değil!
Dünyanın sorumsuz ve sorunsuz bir yer olduğunu düşünmek akla zarardır. Olmayacak şeylerin de hesapsızca olduğu bir yer dünya. Gerçekte imtihan dünyası olan evren, bizim algılarımız ve görgülerimiz dışında da olmayacak şeylere kapı açan bir yer. Her türlü hesapkârlığın, vefasızlığın, aymazlığın, fecaatin olduğu bir yer dünya. Buna rağmen de yaşama iştiyakımızı da körükleyen bir güzelliği de var! Belki de güzel bir kadına teşbihi bundandır. Ne bilelim? Anonim bir şiirde ne diyor ozan : “Buna kim âlem-i imkân derler / Olmaz olmaz deme olmaz olmaz… “ Buraya imkanlar dünyası derler, olmaz olmaz  deme. Bu dünyada olmaz diye bir şey yok. Gerçekten de cezbedici ve nefse uygun olan âlem, aynı zaman da her türlü pisliğin de adıdır. Âlemin imkanı, alemin de adıdır. Yani  âlem, aynı zaman da alem ya da yok olmanın da yeridir. Onun için, âlemin imkanlarına aldanıp da öteyi ertelemeyelim. Iskaladığımız şeyler, âlemin de tamamlayıcısı olan değerlerdir. Dünyanın araçlarıyla, amaçlarını karıştırmayalım. Olmayacak şeyin olmadığı dünya, olacakların adresi olan ahiret yurdunun tarlasıdır. Sebep olan âlem, sonuç olan ahirete feda edilmemeli.
Dünya adaletin de tesis edildiği bir yerdir. Adaleti olmayan dünyanın, yaşanası bir alan olmaktan çıktığına da tanığız. Dünyayı yaşanabilir ve anlamlı bir alan haline sokmak, yine bizim insanî ve güzel değerlerimizle olacak. Yerinde sayan ve gelişmemiş bir evren, insana ve doğaya yük olmaktadır. İnsanın her fedakarlığı yaşamı ve inanç alanını güçlendirir. İnsanın şükürle buluşması bu aralıktadır. Yani yaşanabilir bir tabiat ve duayla ertelenmeyen teşekkürler. Ne güzel. Dünyanın filozofik iyilik ya da kötülüklerine iyi bir tanık olan eski Amasya valisi, şair Ziya Paşa bakın ne diyor : “Nîk ü bed herkes bulur âlemde bir gün ettiğin /  Kendi çekmezse cezâ mîrâs kalır evlâdına... “İyi ya da kötü ne yaptıysan, bu âlemde yaşarken karşılığını görürsün. Kendin cezasını çekmesen de, ceza evladına miras kalır. Tam bir Müslüman tefekkürü, adaletin yer ve gök bağlantısıyla anlatımı. İnsan intikam sahibi olan Allah'ın adaletine güvenmelidir. Cezanın ahlakî bir ertelemesi yoktur. Dünya adaletin de mekanıdır. İnsan bakınca göremeyebilir ya da kuldan anlayabilir ama adaletin dili ve gözü yoktur! Hesaplar burada ve ertelenemez bir halde sorulur. İnsan ya da Tanrı eliyle.
Son tahlilde insan hatadan, aslan etten mamuldür der atlarımız. Mutlaka dünya hatalarımız olacak ama onları affettirmek için, tövbe ve özür mekanizmalarını işletmeliyiz. Dünyayı yaşanabilir kılmak elimizde, yaşamın ajandası da var. Onu iyi okumak ve ona göre dünya nimetlerini değerlendirmek zorundayız.  Kâtibzâde Sakıb bir şiirinde dünyayı şöyle anlatır : “ Oldı hatâ hemîşe cihân içre kârumuz / Harf-i Sevâb defter-i a'mâlümüzde yok.” Dünya içindeki kârımız her zaman hata oldu. Amel defterimizde yazılı bir sevap harfi yok... İroniyle birlikte, dünya hep hatalarla dolu diyen ozan; amel defterimizde sevabın s si yok diyerek, serzenişte bulunuyor. Sakıb'ın döneminden daha vahşî  bir dünya var önümüzde. Değerlerin hoyratça yok olduğu ve sürülemeyecek kadar kötü bir tarla olan yenidünya düzeni! Ne diyelim, bizim amel defterimizin hâli nasıldır? Kârımızın hata olduğu bir âlem, ne derece yaşanabilir, bir âlemdir? Hadi hayırlısı!  Her şeye rağmen, “Âlem âdemdir, âdem âlemdir  “düsturunu unutmadan yaşamaya devam. Kendine iyi bak, ey okuyucu.
Hamiş:
Yirmi üç aralık iki bin on beş'te: ”mevzu derin/yaşam dudak mesafesinde / sense hala rahattasın?” dedikten bir gün sonra, kalbimiz tekledi! Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilinde dostum "Dr. Serdar Badem, Dr. Gürkan Karaca'nın tanılarıyla başlayan hastalık maceramız, Samsun Medicana Hastanesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yazıcı ve ekibinin şifalı ellerinde son buldu. İmtihanımız imanımızdan büyük olmasın dileklerimle sürdürdüğümüz fani hayatı, sevenlerimiz, dostlarımız, Yüce Yaradanımızın himmetiyle sağlama aldık. Hastalığım sürecinde Giresun'dan- Samsun'a kadar icabet eden, çiçek gönderen, ileti yazan, telefon etme bahtiyarlığında bulunan arkadaş, dost ve öğrencilerime hassaten teşekkür ederim. Allah yar ve yardımcımız olsun. İyi ki varsınız; tuğla değil, insan biriktirmeye devam diyerek, hayırlı yıllar diliyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık