• 12 Mart 2014, Çarşamba 9:41
İsaÇolaker

İsa Çolaker

GÜLE GÜLE BAHTİYAR ÖZTÜRK : NAM-I DİĞER DAYIMOĞLU
 Giresun evladı bir şair daha Hakka yürüdü . Şiirleriyle konuşacağımız bir Giresun şairi daha aramızdan ayrıldı . Çocukluğumda Debboy mevkiinde gezerken hatırladığım  kadirşinas insan Dayımoğlu'yla tanışma şansım olmadı. Bir kaç kere Nuriş atölyesine yolu düştüğünü anımsıyorum . Nefesli bir şiir dili olan ustanın öldüğünü duyunca çok  üzüldüm . Uzun bir eğitim süreci geçirmeyen Dayımoğlu ; İlkokulu Yeşil Giresun mektebinde, Orta Okul ise zaten bir tane olduğu için Merkez Orta Okuluna bitirdi. Sendikacılık ve Zonguldak maden işçiliğinden sonra Giresun'a döndü ve geri kalan yaşamını , ölene dek Giresun'da sürdürdü .
Şiirlerinde toplumsal gerçekçi bir hava görülen şairimiz Bahtiyar Öztürk, Dayımoğlu mahlasını kullanırdı . Biz de onu Dayımoğlu olarak bilirdik . Ne güzel  ve ince bir mahlas . Biz Karadenizlilerin de çok sevdiği bir kelimedir dayımoğlu, tıpkı bacanak kelimesine yüklediğimiz mecaz gibi. Sevdiğimiz arkadaşımıza bacanak demez miyiz? O da bizim dayımoğlu şairimizdi! Bir şiirini derste de kullanmıştım! Haberi de olmamıştır ... İlk şiir kitabı İstasyon , Ali Avni Öneş ve Naim Tirali büyüklerimizin öncülüğünde yayınlanmıştı . İlk ürünlerini otuz kırklı yıllarda Giresun yerel gazetelerinde yayınlamıştır. Giresun'u terk etmemesi onun şiirine etki etmemiştir. Yerel bir şair değil , şiirleriyle ulusal bir şair olmuştu .
Onun şiir ve şair çevresine baktığınız zaman ne kadar şanslı olduğunu anlarsınız. En yakın dostları, Aziz Nesin ve Mihri Belli'dir. Ayrıca Yaşar Kemal, Abbas Sayar, Naim Tirali, Ahmet Kaçar, Necati Cumalı, Behice Boran, Samim Kocagöz ve Ali Avni Öneş 'tir. Aziz Nesin onun için : "Kitapsız şair demiştir ." Çünkü mevcut kitabının baskısı ortada yoktur! Ustanın 'öykülere'konu olacak derece de alkol düşkünlüğü olmuştur . Şiirlerine yansımayan bu durum,  onun insani bir yanılgısı olarak düşünülmelidir.  Keşke o güzel insan , bu kadar alkol almasaydı diyebiliriz ! Eşi Emine Hanıma düşkünlüğü de şiirlerine ilham olacak derecedir . Çok özel ve iyi bir baba duruşu olduğunu şiirlerinden anlıyoruz .
Rahmetli gazeteci ağabeyimiz Mehmet Yüksel'e verdiği bir röportajda eşine ve ailesine verdiği öneme atıf yapmıştır. Sevgili eşi Emine Hanımın sevgisine verdiği önemi bir şiirle taçlandıran şairimiz , bakınız neler söylemiş :" İki Sevgili Yan Yana / Aha geldik, aha gidiyoruz / Beraber olduğumuzdan bu yana / Bir kere olsun daha öte var demeden bir birimize / Ömürlerimiz bir, sevgilerimiz bir / Ellerimiz Bir." Ne sade bir tefekkür dili, ne güzel bir sevgi dili. 'Aha geldik aha gidiyoruz' kullanımı , ne kadar Giresunca . Şairimizi yerel dilinden ve anlama kattığı güzellikten dolayı kutlamak lazım . Dünyaya böyle çelebice bakmak ne güzel !
Dünyaya soldan bakan bir ozan olarak , kendi bulunduğu aidiyetle de yüzleşmesini bilen bir kişiliktir Dayımoğlu . Eşraf bir baba ve çevresinde büyüyen şair, işçi ve emekçi insanımızı da göz ardı etmez . Paylaşmacı, dayanışmacı bir dili vardır .Kimlik şiiri , onu ve şiirini anlatan tam kimlikli bir metindir : "Toprak ağası / Bir dedenin/ Yarıcılardan yana torunu / Fındık tüccarı / Banka bir babanın /İşçi olan oğlu/ Bu benim Giresun'da/ Yüreği sevgiyle dolu/ Bahtiyar Dayımoğlu" İnsan duruşu, ötekini anlama ve empati, vicdan dili buna denir. İyi şair de böyle düşünür zaten . Ötekini anlamayan, melali anlamayan iyi şair olamaz . Dayımoğlu ; ötekini , melali anlayan bir şairdi .
Rahmetli yaşarken değeri bilinen bir ozan oldu.  İltifat gören marifet zayii olmaz .Şiirlerinin temaları arasında ; iş , emek , ekonomi , bağımsızlık , sıradanlık ilk dikkati çeken konulardır . Turhal şekerde , kömürde , yeraltında, sıradan işçi yaşamlarını anlattığı dizeler , onun toplumcu duruşunun olduğunu gösteren metinlerdir: Çok çalıştım/ Tarım işlerinde/ Yapım işlerinde/ Turhal şeker fabrikasında/ Ereğli kömür işletmesinde/ Çok çalıştım /Karıştım emekçilere/ Yoldaş oldum/ 18 yaşımda" Yoldaş şiirinin dizeleri tam da onun dünya görüşüne ve seçtiği hayat öngörüsüne uygundur. Dizelerde emeğe saygıyı öne çıkaran şairimizi rahmet ve şükranla anarken, Allahtan sevenlerine sabır, edebiyat dostlarına da başsağlığı dilerim . 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık