• 05 Ekim 2017, Perşembe 9:04
İsaÇolaker

İsa Çolaker

BAŞARILI ÖĞRENCİNİN ÖZELLİKLERİ
 Kaliteli öğrenci yetiştirmek, eğitimin birinci özelliği olmak zorundadır. Yılların getirdiği birikimle şunu söyleyebilirim; eğitim sistemimiz, vasat öğrenci yetiştirmeye devam ediyor.
İnsanlara ya da öğrencilere meslekten önce, başarılı bir talebe olmanın yararlarını hissettirmemiz gerekir. Toplumsal başarıyı artıramazsak, eğitimdeki bireysel öğrenci başarılarını ve vasatı kabul etmek zorunda kalırız. Bugün yaşadığımız olay budur. Başarılı bir öğrencinin özelliklerinin ne olduğunu, gözlem ve tecrübelerime dayanarak, şöyle sıralayabilirim.
Öğrendiği konuyu ya da meseleyi güncelle yenileyebilen öğrenci başarılı ve gelecek vaat eden öğrencidir. Kavradığı bir değeri veya konuyu iyi güncelleyen öğrenci, onu bir bütün haline getirerek, çevresine ve kendine sunabilen talebedir. Google kolaycılığına düşmeyen özel öğrenci tipi budur. Bu öğrenci kitabî ve nesnel bir kafaya sahiptir. Türünde de az talebe vardır. Çünkü yeni kuşak öğrenci, google tipidir. Yani arayışını ve bilgi yolunu internete bırakmış bir öğrenci, güncele ve analitik yorumlamaya açık değildir. Kütüphane kültürü olan öğrenci, okuyan ve kendini iyi resetleyen bir yapıdadır. Onun verdiği örneklerin de, yeni ve çoğaltıcı olduğunu anlarsınız.
On günde bir kitap okuyan ya da kovalayan öğrenci iyi bir öğrencidir. Onun bir kitabı sürekli yanındadır. Hiçbir dersine 'kitapsız' gelmez. Kitap, onun marka değeridir. İmajı kitap olan bu öğrenci tipi, azımsanamayacak derecede iyimserdir. Kitapla haşır neşir bu öğrenci, daima özgüvendedir. Ödevlere ve sorumluluklara koşarak gider. Geleceğin talebe tipi bunlar olacaktır. Dolu öğrenci tipinin ikinci vasfı olan kitaplı olmak hali, aynı zamanda yaratıcı bir öğrenci tipinin de özelliğidir. Derslerde kendinden emin ve dingin bir görüntü çizen bu öğrenciler, yaşama bir adım da önde başlarlar. Rol model öğrenci vasfı bunlardadır.
Başarılı öğrenci, okul içi ve dışında uyum sorunu yaşamaz. Kendiyle barışık olan bu öğrenciler, başarıdan başarıya koşan tiplerdir. Doyumsuz değil, talep eden tiplerdir. Biraz daha , biraz daha diye sizden bilgi isteyen öğrencilerdir. Beni kovalayan ve kitaplığımı tüketenlerin başında bunlar gelir. Kitap alışverişi için, il il gezen de bunlardır. Entelektüel öğrenci tipinin özelliklerini taşıyanlar da bunlardır. Toplumsal uyum sorunu olmadığı için, başarıları ve arkadaşları fazla olanlar da bunlardır. Çevresinde hâle kuran öğrenci gurupları bunlardır. Modern tabiriyle aurası -ışığı- iyi öğrencilerdir. Böyle öğrencilerimi biraz daha fazla severim. Sizinle yaşayan ve eğitimli olduğunu hissettirenler bunlardır. Digerkam ve vefalı olan bu adamlar, geleceğin başarılı insanlarıdır.
Başarı kazanmış insanları kendine model alan, rol modelleri olan öğrenciler, iyi öğrencilerdir. Bu öğrenciler, hocalarının ve başarılı insanların ortak yanlarını terkip ederek, ortaya kendi model kişiliklerini koyarlar. A veya B kişisindeki iyi vasıfları toparlayan bu öğrenciler, o değerlerin pratiğini de yaparlar. Verici ve hazır bulunuşlukları yüksek tiplerdir. Onun gözünde kalite işareti vardır. Önde olmayı ve görevi severler. Birçok arkadaşı görevden kaçarken, bunlar, bilginin ve değerin üstüne üstüne giderler. Sürekli motive bir haldedirler. Ben kendimi bazen bu arkadaşlarda görürüm. Bir arkadaşım da benim gibi adam der. Bu öğrenciye nerden baksan o'dur .
İyi öğrenci geleceğe yönelik hesapları olan ve projelendiren öğrencidir. Aslına bakarsanız, sığ eğitimciler bu öğrenci tipinden korkarlar. Onları kendine ideolojik ya da insanî rakip de görürler. Bu öğrencilerin belirgin vasfı , sürekli proje üretmeleri ve kendini her yeni duruma hazır hissetmeleridir . Geleceğin öğrenci tipi budur. Koltuğunun altında dosya ve çantayla dolaşan bu öğrenciler, gelecek tasavvuru olan çocuklardır. Belki de geleceğin politik kişilikleri de bunlardır. Sizin yanınızda olan öğrenciler bunlardır. Karşıda olmayı ve düşmanlığı sevmeyen mutlu tiplerdir. Bu gençleri inşa eden, biraz da aileleridir.
Bir yabancı dil bilen genç öğrenci, yaşama en az bir yıl önden başlar. Bir dil, bin insan diyen bir gelenekten geliyoruz. Ah benim de yabancı dilim iyi olaydı! Çağdaş öğrenci dil bilinci ve yabancı dili iyi olan öğrencidir. Öğretmenlerin iyi rol model olamamalarında, yabancı dil bilmemeleri de olduğunu düşünüyorum. Ne kadar kitap okusan oku, yabancı dile ve kültürüne hakim olamadın mı, sorun var demektir. Goethe'yi Almanca'dan okuyan bir talebe, hocasından bir adım öndedir! Lisanın iyiliği, eğitimin vasıflarındandır. Okullarımızdaki yabancı dil eğitimi seviyesizliği, talebelerin özgüvenini bozar hale gelmiştir. Yedi sekiz sene dil okuyup da, yabancı dil bilmemek, ne acı!
İyi öğrenci, hafızası da iyi olan öğrencidir. Sürekli tekrar yapan ve bilgi biriktiren öğrenci, geleceğine yatırım yapan öğrencidir. Gelecekçi bir kafa yapısı olan öğrenci, aynı zaman da idealist bir öğrencidir de. Fütürist yapısı olan öğrenci, bencillik de yapamaz. Çünkü o, hayalleri olan bir talebedir. Hayalleri olan insanlar, geleceği değiştirecek büyük kafalardır. Aynı zaman da paylaşmacı da olan bu öğrenciler, zamanı verimli ve üretken kullandıkları için, gelecekteki hedeflerine ulaşmak isterler. Bunun için fedakarlık yaparak, bazı nefsî arzularına gem vurabilirler. Tüm bu yazdığım özellikler; iyi bir öğrencide ortalama özelliklerdir. Daha gelişkin bir birey ve öğrenci yetiştirmek için, daha çok çabalamamız gerektiğini düşünüyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık