• 05 Mayıs 2017, Cuma 8:46
İsaÇolaker

İsa Çolaker

ADAM GİBİ ADAM OLMAK
 Sağlam adam olmak anlamına gelen başlık, her ortamda ulu orta kullanılır oldu.
Kimse sağlam adam olmanın koşullarını ya da asgari şartlarını sormuyor. Nedir adam gibi adam olmak, ne yaparsak adam gibi oluruz. Sağlam adam olmayı her şartta savunan birisi olarak, onun belirli şartları ve özelliği olduğunu düşünüyorum.
Adam olmanın cinsiyeti de yoktur. Adamlığı cinsiyete veya statüye bağlayanlardan hiç hazzetmem. Sağlam adamların özelliklerini saydığım zaman, çevrenizde pek az olduğunu da göreceksiniz. Asgari bir kaç sağlam arkadaşınız varsa şanslısınız!
Sağlam ve adam gibi adamların birincil özelliği mütebessim olmalarıdır. Onlar her daim güleçtir. Onları gördüğünüz de, güneşi görmüş gibi olursunuz. Onlar sürekli nur saçan bir huzmeler topluluğu gibidir. O adamları görmediğiniz zaman, çevrenizde bir ışık ve gülme eksikliği olduğunu hissedersiniz. Sağlam adamlar, sahici ve size özel gülerler. Kendini sevdikleri için de, size özel olduklarını vaz ederler. Siz de onun eksiğini hemencecik kapatırsınız. Sağlam adamın yanında olmasını da istersiniz. Mütebessim olmanın sünnet olduğunu bilen birisi olarak, sağlam adamlarla arkadaşlık etmeyi de severim. Onlar verici insanlardır. Sizin yanınızda sağlam erkek ya da bayan arkadaşlarınız varsa, korkmayınız. Onlarla hayat daha sağlam ve daha yaşanırdır.
Adam gibi adamlar, hüzünlü ve biraz da gözü yaşlıdır. Ağlayan adam ağlatmaz, ağlatan adam zaten ağlamaz. Onun için ağlayan adamı veya kadını severiz. Ağlayan adamlar fetih üslubundadır. Girdikleri her kalbi, bahçıvan gibi sularlar. Kazandıkları her insanı hüzne ve sevgiye boğarlar. Modern insan, gözü yaşlı olmayı pek sevmez. Sağlam adamlarsa, hüzünlü olmanın sorun çözücü olmak olduğunu bilirler.
Dostların hüznü, sağlam adama keyif verir. Sağlam adam, hüznü çay gibi demler. Demlenen hüznün sıcağında keyiflenen sağlam adam, arkadaşlarında ince bir sızı arar. Adam gibi adam, kendisindeki gözyaşını başkalarıyla paylaşacak kadar ortak duygudaşlığı olan adamdır. Acıma duygusuyla beslen adamın vicdanı da sağlam olacaktır. Evrendeki kötülükleri en iyi anlatan ve onları çözmeye çalışan da bu tiplerdir.
Adam gibi adamlar her insana güven veren bir sığınak gibidir. Onları görmediğiniz her vakit, yaşanmamış gibidir. Sağlam adamların sesi bile bir ev gibidir. Sizi o sesle eğlendirir. O sesle sizi kendine bağlar. Onlar adildir. Kaybetseler de adalet duygusundan taviz vermezler. Sağlam adamlar sürü gibi değildir, çoğunlukla yalnızıdırlar. Sağlam adam, bağıra bağıra yaşamaz. Susmaları da anlamlıdır. Adam gibi adam olmayı önlemek mümkün değildir. Siz tabii olduğunuzda, sağlam adamlığın ilk adımını atmış olursunuz. Güvenli bir liman olan sağlam adam, sizi mutlu edecek duygudaşlığı da verir. Bunun bazen bir kadında, bazen de bir erkekte tevarüs ettiğini görürsünüz. Fazla eşitlikçi veya eril olmaya gerek yok. Çünkü adamlık meselesi memleket meselesidir. Nene Hatunları, Pembe Kadınları unutmayalım.
Adam olanın diğer bir vasfı da, aşk ve sevgi adamı olmasıdır. İçinde aşk olmayan hiçbir şeyden hayır gelmez. Mayası aşk olan insan, sevginin de kapısını aralamış olur. Allah aşkıyla başlayan serüvenimiz, sevgi ve hoşgörüyle devam eder. Sağlam adamların sağlam bir aşk ve sevgi yapısı vardır." Leyla'nın güzelliğine,/Ancak Mecnun gözüyle bakmalısın ki,/Onu seyretmenin sırrı sana da görünsün.."Şirazi'nin dediği gibi, sevdiğine mecnun gözüyle bakmayan aşkın sırrını ve doğasını anlayamaz. Yani adamlık biraz da aşkla ve şevkle ilişkilidir. Sevgi, aşk manzumesi taşımayan gönüllerden hayır gelmez. Adam sıklığının azalmasında biraz da, sevgi eksikliğimiz vardır. Sevgi ve aşk adamının azlığı da burada saklıdır.
Merhamet toplumu değilsek, sağlam adam yetiştirmekte sıkıntımız var demektir. Emanet edilen kadınımıza, verilen sevgiye sahip çıkamıyorsak burada bir mesele vardır. Merhametsiz adam, sağlam adam değildir. Vicdan terazisini kullanmayan adam, stratejik veya kurnaz adamdır. O da uyanık deseler de, sağlam adam değildir. Sokaklar böyle çapsız ve hesapçı adamlarla dolu! Oysa biz emanete ihanet etmeyen sağlam adam olmalıyız. Dinimiz de bunu emreder. Adam gibi adamlar, vicdanının sesini dinlemekte mahirdir. "İnsan gamsız olmaz, gamsız olsa insan olmazdı" der atalar. Vicdan sahipleri gamlı insanlardır. Gamlı insanlar, meselenin farkında olanlardır. Yaşadığınız her meseleye bir çözümü olan adamlar, adam gibi adamlardır. Onları yanınızdan eksik etmeyiniz. Siz onları gözünden bile tanırsınız. Çünkü her daim insani bir duruş taşırlar.
Adam gibi adam olmanın şartlarını anlatan Akif dizeleriyle bitirelim: "İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz? /Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işte gerek. /Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme; /Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek." Evet, mesele adam olmak olunca, aklımıza bu güzel dörtlük düştü. Adamlığın esası; sözü sağlam, özü sağlam adam gibi adam olmaktır.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık