• 15 Kasım 2018, Perşembe 17:07
HüseyinGazi Menteşeoğlu

Hüseyin Gazi Menteşeoğlu

GİRESUN KİTAPLIĞINDA YENİ ESERLER ( II )

Kültür Şehri Giresun'da 1910 yılında matbaanın kurulması, çok renkli bir döneminde başlamasına vesile olmuştu. Aynı yıl yayım hayatına giren Giresun Gazetesi,  Giresun Muarif Gazetesi ve Rum azınlığa hitap eden Mars İsland bu renkliliğin ilk öncüleriydi. 1911 yılında Karadeniz Gazetesi, 1912 yılında ilk mizah gazetelerinden Kavlak kısa süreli de olsalar Giresun Basın Tarihinde yer almışlardı. [1]
1918'de Giresun'da Işık ve Ana Türk Yurdu, 1919'da tekrar karşımıza çıkan Karadeniz, 1920'de Gedikkaya ve Yenigiresun, 1923'de Şenyuva ve daha sonra Trabzon'a taşınacak olan Yeniyol, 1924'de ise İzler ve Genç Mektepliler dergileri şair ve yazarları bir araya toplamıştı.[2]
1918 ve 1920 yılında kurulan Giresun'da Işık ve Gedikkaya gazetelerinin devamı olarak 1925 yılında isim değişikliği ile karşımıza çıkan Yeşilgiresun, 1926'da Hakikat ve Şensözler, 1928'de ise Hadim-i Millet küçücük bir şehrin kendini aşan kültür varlıklarıydı.[3] 
Nemli Zade Osman Hilmi Bey tarafından 1912 yılında Giresun Matbaası'nda yayımlanan “Tatbikat-ı Zıraiye ve Kimyevi Gübrelerin Fındıklar Üzerindeki Tesir ve Muhassenatını ve Suret-i İstimalini Rehber” adını taşıyan risalesi Giresun'da benim ulaşabildiğim ilk kitap formatında yayımlanan risaledir. Kitabın geliri ise yazar tarafından Giresun'da bir okula bağışlanmıştır.[4]
Bu risaleyi takiben Yusuf Niyazi Bey'in Işık Matbaası'nda yayımlanan dört perdelik bir tiyatro eseri olan İndiham ve 1921 yılında Giresun Matbaası'da on bin adet yayımlanan, Tirebolulu Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Bey'in “Trabzon İli Laz mı? Türk mü?” Risaleleri dönemin önemli örnek-lerden bazılarıdır. [5]
Giresun'da yaşadığını tespit edemediğimiz Yusuf Niyazi Bey'in İstanbul Matbuatında yayımlanan başka eserleri-nin de olması; Giresun matbaalarının ulusal eserleri de bastığının kanıtı olarak görmemiz mümkündür. 
Bu kadar renkli bir basın tarihi olan Kültür Şehri Giresun'un bir Basın Müzesi oluşturamamış olması son derece düşündürücüdür. Geç kalmamış olmakla birlikte acele edilmelidir. Turizm ve gelir kaynağı faktörlerinden önce, böyle bir müze geçmişimize saygının sembolü olacaktır. Matbuat tarihine ait makine, klişe, hurufat ve basılı Osmanlıca gazete, dergi ve kitapların bulunmasının her geçen gün daha da zorlaşması bu müzenin bir an evvel hayata geçirilmesini mecbur kılmaktadır. Geçen hafta değindiğimiz Giresun aşkı ile kavrulan isimler, kurdukları gazete ve dergilerle, yazdıkları makale ve şiirlerle işte bu matbuat hayatına destek ve yön veren isimlerdi. Böyle bir müzede eserleri ve isimleri gelecek nesillere aktarılmalı ve geçmiş yaşatılmalıdır. Günümüzde ise yine Giresun aşkı ve gelecek nesillere bir şeyler aktarabilme arzusu ile kavrulan yazarlarımız dedelerinden aldıkları bayrağı bir adım ileriye götürebilmek için gayret göstermektedir. Giresun'a kazandırdığı onlarca eserin dışında özellikle hakkında hemen hemen hiç bir çalışma yapılmamış ilçe tarihlerimizi kitaplaştıran Giresun Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Sayın Mehmet Fatsa bu bayrağı taşıyan önemli tarihçilerimizden biridir. İlçe tarihleri ile ilgili çalışmalara devam eden Mehmet Fatsa'nın bu ay yayımlanan eseri “İlçe Oluşunun 85. Yılında Bulancak” adını taşımaktadır. Bulancak Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında hayata geçirilen eser; 276 sayfa ve son tarafta bir ilçe haritasından oluşmaktadır. Coğrafya ve Tarih, Tarihi ve Manevi Şahsiyetler, Tarihi yapılar ve Yollar, İdari Gelişim ve Kamu Kurumları, Eğitim Kültür Sanat, Sağlık Spor ve Sosyal Hizmetler, Ekonomi, İmar İnşaat ve Ulaşım, Demografik Yapı ve Nüfus, Sivil Toplum ve Siyaset, Köyler ve Yaylalar'ı kapsayan on ana bölümü içermektedir. Fiziki yapı ile başlayan eser Bulancak adının ilk kullanıldığı 1547 tarihli tahrir defterine uzanan ince ayrıntılarla devam etmektedir. Emir Süleyman Bey'den, Şeyh Murad'a, Hıdırzade Efendilerden Kurdoğlu Hacı Hafız Mustafa Zeki Efendiye kadar birçok şahsiyete de yer verilmiştir. Çok kapsamlı olarak ele alınan ilçe, eski ve yeni fotoğraflarla görsel anlamda da ağırlığını hissettiren bir tarihçeye kavuşmuştur. Yöresel araştırma yapanların ve Bulancak halkının büyük ilgi göstereceğini umduğumuz eser Sayın Mehmet Fatsa'nın ilçeye kendi elleriyle sunduğu büyük bir hediyedir. 
Bu haftaki ikinci eserimiz 171 sayfalık geçtiğimiz ay yayımlanmış Tarihten Tozlar adını taşımaktadır. Emekli Kılavuz Kaptan Kemal Hekim tarafından hazırlanan eser Giresun ve ilçe-lerinin yanında önemli şahsiyetler, anı, tarih, kültür ve coğrafi bilgiler içermektedir. Yazar ilkokulu bitirdiğinde aldığı Gemi Adamı cüzdanını, askerlikten sonra girdiği Yüksek Denizcilik Sınavlarıyla kaptanlığa ve sonrasında da kılavuz kaptanlığa yükseltmiş 1997 yılında ise emekli olmuştur. 
Yazar; kitabın daha ilk sayfasını çevirdiğinizde, kapak fotoğrafında kullanılan Ordu Vapurunda, 01.03.1966 tarihinde oğlunun dünyaya geldiği belirtiliyor. Arkadaşları olan gemi kaptanı ve makinistin isimlerini taşıyan ayrıca nüfus cüzdanında doğum yeri Ordu Vapuru yazan oğlu Nihat Burhan Hekim'inde gemilerde kaptan olarak çalıştığını bildiriyor. 
Kitaptaki tarihi konuların fazlalığı nedeni ile adını Tarihten Tozlar olarak belirten Kemal Hekim ayrıca eserin satışından elde edilen bütün geliri Bulancak, Espiye ve Tirebolu'daki Denizcilik Meslek Liseleri Aile Birliklerine ve Özlü Köyü Dayanışma ve Kalkındırma Derneğine bağışlamış.
Üçüncü ve son eserimiz ise başımızın tacı fındıkla ilgili. Araştırmacı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Yüksel Yakut tarafından kaleme alınan eser 56 sayfadır. Yaşlı Fındık Bahçelerinde Gençleştirme ve Hızlı Yenileme Yöntemi adıyla okuyucuya sunulmuştur. Fındık Tarımının Bazı Özellikleri ve Verim Azlığının Nedenleri, Bahçelerin Gençleştirilmesi, Set Sistemi, Gübreleme, Yenileme, Dikim ve Bakım gibi sekiz ana bölümden oluşmaktadır. 
Fındıkla ilgili daha öncede yayımlanmış eserleri bulunan yazar, 22 yılını fındık konusuyla iç içe geçirmiş, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü müdürlüğü yapmıştır. Fındık konusunda araştırma yapanların ve her fındık üreticisinin kütüphanesinde bulunması gereken önemli bir eserdir.  

KAYNAKLAR:
[1] [2] [3] [4] [5]  Ö. Erden Menteşeoğlu, Giresun Basın Tarihi, Yayımlanmamış.
Kitap Kapak 1 : Mehmet Fatsa, İlçe Oluşunun 85. Yılında Bulancak,Bulancak belediyesi Kültür Serisi 1 , Ekim 2018, İstanbul (Kapak Tasarım Ayla Yanık)
Kitap Kapak 2 : Kemal Hekim, Tarihten Tozlar, Ümit Ofset, 2018, Trabzon 
Kitap Kapak 3 : Yüksel Yakut, Yaşlı Fındık Bahçelerinde Gençleştirme ve Hızlı Yenileme Yöntemi


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık