• 07 Kasım 2019, Perşembe 16:41
HüseyinGazi Menteşeoğlu

Hüseyin Gazi Menteşeoğlu

Fındığın Başkenti Giresun’da, Fındık Üzerine Bir Araştırma (X)

   Bir önceki yazımızda Yeşilgiresun Gazetesi’nin fındık sezonunda çeşitli manşetlerle fındık üreticisini bilinçlendirdiğini, çevre illerde ve hatta yurtdışında, fındıkla ilgili haberleri de takip ederek okuyucusuna ulaştırdığını aktarmıştık. Ayrıca Türk fındığının lezzetini, temizliğini dünya pazarına ilan etmeye çalıştığımız bir dönemde bu izlenimi tehlikeye atacak olan Pisani firmasının, Trabzon’dan ihraç ettiği ve bozuk çıkan fındıklarla ilgili haberden bahsetmiştik. 
    Bu hafta ise 04 Ağustos 1932 tarih ve 254 sayılı gazetede yer alan iki haber ile konumuza devam edeceğiz. İtalya ve İspanya’dan fındık konulu haberleri Giresunlu üreticilere ve tüccarlara aktaran Yeşilgiresun Gazetesi, günün teknolojisi ve iletişim ağını dikkate aldığımızda, bu haberlerle, aslında çok büyük bir başarıya da imza atmış oluyordu. 
İlk haber İtalya fındık rekoltesi ile ilgili olup; 1930 ve 1931 yılı verileri ile 1932 yılındaki tahmini rekolte bildiriliyordu. İlk sayfadan verilen haber metni ise şöyle idi: 
    İtalya’da Fındık Rekoltesi
Trieste Ticaret Mümessilliğimizden Şehrimiz Ticaret Odası’na Gelen Rapor 
    İtalya’nın bu seneki rekoltesi geçen senekinden daha mühim tahmin edilmektedir. 1930 senesinde umum mahsul 160.250, geçen sene de 179.600 kental (100 kg’lık bir ağırlık ölçüsü) kabuklu fındığa baliğ olmuş idi. Bu mahsulün evvelki sene 42 bin kentali Napoli ve ona mümasil cinsten olarak 20 bin kentali mütecaviz iç vermiş idi; geçen sene ise 75 bin kental kadarı mezkûr cinsten olarak 38 bin kentalden fazla iç hâsıl etmiş idi. Bu sene mahsul daha dolgun görünmekte. Ve Napoli cinsinin 90 bin kentalden az tutulmayacağı ve bu suretle iç fındığın 50 bin kentale yakın bir miktarı bulacağı musırran söyleniyor. Napoli’den Trieste’ye Eylül tahmili şartı ile kentali 375 Liret’ten (19 Dolar) teklifler yapılmaktadır. Badem mahsulü de geçen sene pek az çıkmış iken bu sene büyük bir feyz ve bereket gösteriyor. (31)
Aynı tarihli gazetedeki önemli bir diğer haber ise İspanya’da yaşanan kar fırtınasının o bölgedeki fındıklara zarar verdiğinden bahsederken, İspanya’daki bu rekolte düşüklüğünün Giresunlu üreticilerin menfaatine olacağı konusunda bilgilendirme yapmaktadır. 
İspanya’da Kar Fırtınaları
Orada Fındık Mahsulünün Hasara Uğramış Olduğu Bildiriliyor
En son gelen haberlere nazaran İspanya’da dehşetli fırtınaların hüküm sürdüğü hatta şehirlere kurtların hücum ettiği bildirilmektedir. İspanya’nın fındık mıntıkası olan Reüs’den alınan 22 Temmuz 1932 tarihli haberlere göre on günden beri devam eden şiddetli yağmur ve rüzgârlar sebebiyle fındık mahsulünün hasara uğradığı anlaşılmaktadır. Bu haber tahakkuk ettiği takdirde fiyatlarda bariz bir canlılık olacağı aşikârdır. Dünya fındık rekoltesinin fazlalığını ileri sürenler bu suretle sukutu hayale uğramış bulunacaklardır. Türkiye fındıkları ezcümle Türkiye rekoltesinin yarısını teşkil eden Giresun fındıkları da hemen ilk tahminlerin yarısına düşmüş bulunmaktadır. Mahsulümüz korktuğumuz kadar ucuz ve isteksiz satılmayacak demektir. (32)

Kaynaklar
Kaynak Gazeteler:
(31-32), Yeşilgiresun Gazetesi, 04 Ağustos 1932, sayı 254, Giresun, 

Fotoğrafar:
Hüseyin Gazi Menteşeoğlu
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık