• 03 Nisan 2015, Cuma 17:26
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

ZAMANLAR MI TÜKENDİ?
 "Zamanlar mı tükendi
Yoksa ben mi tükendim
Yaşadığım hayata
Çok gücendim gücendim" dörtlüğüyle başlayan şiirin başlığı ad olarak seçilmiş Ozan Mecburi'nin yapıtına. Cinius Yayınlarının şiir dizisinde çıkmış Ocak 2015'te bu önemli yapıt.
"Bağlama çalışmalarına" dokuz yaşında başlayan 1942 doğumlu Ozan Mecburi'nin ilk ya­pıtı ZAMANLAR mı TÜKENDİ YOKSA? Halk ozanlığının geleneğiyle yazdığı, söylediği, ürettiği şiirlerin 107'si seçilerek oluşturulmuş içeriği yanında kapağıyla da çekici bu yapıt.
Şiir biçimi açısından baktığımızda Ozan Mecburi'nin 2'li,8'li, 7'li,14'lü hece ölçülerine bağlı kaldığını görüyoruz.Halk ozanlığı geleneği dışında da örnekler var yapıtta: Bir Bakış Yaşamaya (34),Bir Mevsim Mektubu (39), En  Güzel Poz(60),bunun örnekleri.
Hece ölçülü şiirlerde koşma, semai, destan yeğlenmiş.
"Şiir konu bütünlüğü" içinde birbirini tamamlayan yedi şiirle toplumsal taşlama örne­ğinin unutulmayacak ürünleri çıkmış ortaya A BEYLER'le;
"Boğaz tokluğuna çalış çabala 
Yükümüz çok ağır döndük hamala 
Bir kuş gibi konduk budaksız dala 
Gelen geçen yoldu a beyler beyler"
A beyler, son yıllarda halk ozanlarımızın ürettiği, gözlem gerçekçiliğiyle ete kemi­ğe büründürülmüş "Türkiye fotoğrafı" diyebileceğimiz taşlamaların en güçlülerinden.
Yapıtta da görüldüğü gibi toplamsal duyarlılıkla yazılan şiirler, Ozan Mecburi şiir anlayışının önemli öğelerinden.
Ayrılık, özlem, sevgi, arayıp sormama, doğa güzellikleri... de ozanın incelikle, içtenlik­le sazıyla bütünleşterdiği? Kimilerini türküye dönüştürerek tepelere, dağlara, derelere, en­gin denizlere, yanık yüreklere saldığı ürünler:
"Akıtarak gözlerinden yaşını 
Ondan sonra aldın gittin başını 
Yıllarca dost olan can yoldaşını 
Arasan da olur aramasan da"
….
"Geceler dargındır uykularıma 
Sabahları güneş çavmaz odama 
Temmuzda kar düştü sokaklarıma 
İçim ateş alev aldıktan sonra”
Ozan Mecburi;"Cumhuriyet, Mustafa Kemal ATATÜRK" değerleriyle donanmış ozanlarımızdandır.Yapıtına seçtiği şiirlerde bunu somutlaştıran kalıcı örnekler var:
"Mecburi'nin feryadı dört bir yanı saracak 
Yediden yetmişine cümle alem duyacak 
Senin ilkelerine daim sahip çıkacak 
Benim gibi yüzlerce ozanlar var Atatürk"
Giresun Görele'nin Kuşçulu köyünden Ozan Mecburi. Şiirlerinde yer yer "yerel sözcük­lere" de kucak açıyor: "Fışıtmak, alavuz, alaf, got, ardafsızca, girebi, dörünmek, zıbıç, guvaldama, daddama" bunlardan:
"Lahana zıbıcı yediğin günü 
Yalın ayaklarla gezdiğin günü 
Gopçasız içliği giydiğin günü 
Unutup da köye gelme kardeşim"
Ozan Mecburi,bir şiirinde "Tenim de hazırdır toprak olmaya" dese de;yaşlansa da yaşanımı boşa geçirmeyen, aydın, ozan sorumluluğunu sürdürüyor. Ondan bu sorumluluğun özgün yeni örneklerini bekliyoruz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık