• 28 Ekim 2016, Cuma 16:59
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

YUSUF KURT'UN GİRESUN ÇALIŞMALARI
 Halkbilim araştırmacısı Yusuf Kurt özellikle "horan", "horan kültürü" alanında uz­man kişiliği yanında yetiştiği yörenin, Tonya'nın horancılığını da çocukluğundan beri içselleştirerek yaşam biçimine dönüştüren çok önemli, benzersiz bir ad.
Kurt; eğitimini de içinde bulunduğu kültürün bilimsel verilerle, araştırmalarla, derlemelerle kalıcılığını sağlamak, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Konservatuarda ta­mamladı. İTÜ Devlet Konservatuarını 2004'te bitirdi. Sevdiği, istediği, yararlı olacağı, kendini adayacağı bu topraklara borcunu ödemek için gönüllü olarak seçti konservatu­arı...
Bölgemizin Türk edebiyatı, halkbilim, konservatuar, tarih okuyan "yüksekokul" öğrenci­lerinin yolu çoğunca kesişir benimle. Ödevdir, tezdir, başarımdır, "doktoradır", kaynaktır, makaledir, paneldir, bilgi şölenidir... kemençedir, türküdür, geleneksel giysilerdir... bi­limsel, yöntemli, ilkeli çalışmalara adımını ilk atan gençler karşılaştıkları güçlükleri yenmek için uğrarlar bana... Usumun yettiğince, dilimin döndüğünse onlarla bilgi, deneyim paylaşımı beni umutlandırır. Onlarla tanışmak kaynaşmak, onlarla çalışmak benim birikim­lerimi de artırır damla damla...
Yıllardır yolu bana düşen yüzlerce gençle tanıştım. Kendini horana, halk oyunlarına adamış Yusuf Kurt'da bunlardan biri. 2000'li yılların başlarında tanıştım Yusuf'la,
Onda gerçek bir Halkoyuncu, gerçek bir horancı, gerçek bir halk kültürü araştırmacısı kimliği gördüğüm için yıllar içinde karşılaştık sık sık, o bir uğrayıp gidenlerden, alacağını aldıktan sonra geriye bakmayanlardan olmadı.
2009-2010 yılında açıldı Giresun üniversitesi Devlet Konservatuarı. Sevindim, yıllar­dır el yordamıyla yapılan çalışmalar daha derli toplu olacak, Giresun oyunları, Giresun türküleri, onların oluşumunu besleyen Giresun kültürü derlenecek, incelenecek, halk yara­tıcılığı unuttturulmayacak, korunacak gelecekteki yaratıcılıkta kök, araç, bağ görevi sağ­layacaktı.
Konservatuar'da öğrenciliklerinde yolu benimle çakışan gençler de vardı. Onların ka­lıcı çalışmalar yapacağına güvenemiyordum.
2010'da Giresun üniversitesi Devlet Konservatuarında Yusuf Kurt "dışarıdan" derse girerek öğretmenliğe başladı. Horan dersleri onundu. Alanında "aranılıp bulunamayacak" önemli bir addı Yusuf Kurt.
Başladığı ilk aylardan beri Giresun'a, Konservatuara devingenlik kattı. Giresun'u tüm ilçeleriyle çalışma, inceleme, araştırma alanı olarak ele aldı. Kemençenin başkenti Görele'yi, üzerine hiç araştırma yapılmamış Doğankent'i, Eynesil'i Ören'i, Tirebolu'yu, kendine özgü biçemiyle Espiye'yi "horanıyla" araştırarak yetenekli gençlerden oluş­turduğu halkoyunu topluluğuyla Ömer Cinel'den yıllar sonra Giresun'un adını duyurdu.
Gösterilerle, etkinliklerle, panellerle, tanıtımlarla, bilgi şölenleriyle "horan denince" neredeyse hiç anımsanmayan Giresun'u yurt düzeyinde öğrencilerinin gösterileriyle ka­nıtlayarak kaynaklara... yazdırdı, Giresun Üniversitesi adına girdiği yarışmalarda horan alanında kupalar aldırdı.
Giresun tüm coğrafyasıyla şok zengin horan, halkoyunu yaratıcılığının olduğu önem­li bir ilimizdir. Karşılaması, tüfekli Çandır'ı, horan çeşitleri, fingili-meteliği, Gürcü sallaması, Cemo'su... birbirinden ilginç, birbirinden ayrı oluşum süreci, birbirinden gü­zel görsel öğeleri barındırıyor. Bağlaması, kemençesi, davulu, zurnası, düdüğü... yerel ez­gilerin oluşumunda, türkülerin yakılmasında, bireysel yaratıcılığın somutlaşmasında, in­sanın insan olarak yaşam biçimiyle, üretimiyle var olmasında araçtır. Giresun'un kendi­ne özgü insan yaratıcılığında kemençede, horanda ilk adların Giresun'da-Görele'de ye­tişmesi, bunun bilimsel yayınlarda yer alması önemli. Ali Kam, Tuzcuoğlu, Karaman, Picoğlu, Hacıali, Burkaya... geleneğinin etkisiyle Giresun-Görele'nin doğusunda, batısında yer edindi kemençe, horan... Bu tarihsel doğrunun araştırma olarak, görsel olarak yerleşme­sinde Yusuf Kurt'un çalışmalarının da katkısı açık.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarının 2015'te düzenlediği DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GELENEKSEL MİZİK ve DANS GÜNLERİ'nde "Horan" panelinde Yusuf Kurt'un çalışmalarının beğeni topladığının, saygı gördüğünün tanığıyım.
Giresun, Giresun Üniversitesi, Konservatuar bize, kültürümüze gerçek anlamda katkı sağlayan Yusuf Kurt'un çalışmalarının önünü açmalı, ona çalışmalarını yaygınlaştırması için olanaklar sunmalıdır...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık