• 31 Mart 2013, Pazar 10:34
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

UZUN HAVALARIMIZ(5)
 1970'li yıllardan sonra unutulan bir uzun hava BİR HAN KUŞESİNDE KALMIŞIM HASTA.Türküyü yürekten, içten, yanık yanık söyleyen son kişi de amcam Mehmet Günay'dı.Topu topu bir iki türkü söylerdi amcam. Ama ne türkü...O, fındık bahçelerinde inek yayarken ya da bayırları, gaşları adam etmek için elinde çekiciyle kara taştan duvar yaparken su içme molalarında terini silerek söylerdi türkülerini. Bizim türkülere benzemezdi pek. Ağırdı, kanatıcıydı onunkiler. Onun sesini duyanlar işini bırakırdı türküyü dinlemek için.Yollardan gelip geçenler bir kıyıya otururlar onu dinlerlerdi.Onun söylediklerine "Saydu'nun (Saitoğlu'nun) türküsü" derlerdi...Saydu ağlardı söylerken...Osmanlının yenilgileri, Çanakkale, Görele'nin işgali, Kurtuluş Savaşı, açlık yoksulluk yılları, yetimlik, sonra Cumhuriyet ışığı, Mustafa Kemal Paşa görkemi, belki de yüreğini kanatan ayrılıklar, seviler coştururdu, söyletirdi, ağlatırdı Mehmet amcamı...
Söylediklerini Görele Çürükeynesil (Sağlık )'de bilmeyen, bellemeyen yoktu...
Onun türkülerinden biri Bir Han Köşesinde Kalmışım Hasta.
Bu uzun havayı KEREM TÜRKÜSÜ başlıklı bir yazıda anlatmıştım.
Türkünün Görele'de mi oluştu? Görele'ye mi geldi? sini saptamak güç. Başka bölgedeki bir Kerem türküsünün çatalı da olabilir.Kerem'in bu yörelerde oluşan bir çeşiti de olabilir.
Müzikbilimcilerin nota karşılaştırmalarıyla ancak içinden çıkacağı bir konu.Bütün türkülerde olduğu gibi bunda da söz önemli ama en önemlisi müzik, beste...
Türkünün sözleri:
Bir han köşesinde kalmışım hasta 
Gözlerim kapıda gulağım sesde 
Gendim gurbet elde gönlüm sılada
Gelme ecel gelme üç gün ara ver 
Al benim sevdamı götür yara ver
Erzurum dağları duman dildedir 
Başım yasdıgdadır gözüm yoldadır 
Aslı hayin yardır adam aldadır
Gelme ecel gelme üç gün ara ver 
Al benim sevdamı götür yara ver
Erzurum dağları kardır geçilmez 
Her adama gizli sırdır açılmaz 
Ayrılık şerbeti zehir içilmez
Gelme ecel gelme üç gün ara ver 
Al benim sevdamı götür yara ver
Felek sen mi galdın bana gülecek 
Akıddın göz yaşım kimler silecek 
Dediler Kerem'e Aslı'n gelecek
Gelme ecel gelme üç gün ara ver 
Al benim sevdanı götür yara ver
Kerem ile Aslı halk hikayesinin en etkileyici bölümünde yer alan bir şiir türkünün sözleri.Kerem Türküsü'nde bu bölümü özetlediğim için yinelemeyeceğim öyküyü. Sözlerden Kerem'in içinde bulunduğu durum anlaşılıyor kolayca.
"Hastalık, hastane, hasta koğuşu, hasta odası, hasta yatağı, hastane önü..." gibi sözleri le bütünleşmiş türkülere de yakın Bir Han Köşesinde Kalmışım Hasta. "Han, hanın işlevi, hanın çağrışımı da türküye değişik çağrışımlar,"hüzünler" katıyor.
Belgeliğimde "ses kaydını" koruyorum bu uzun havanın.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık