• 13 Nisan 2018, Cuma 16:53
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

ÜRETKEN YAZARIMIZ
 Kimi yazarları, sanatçıları üretkenlikleriyle çok yönlulükleriyle benimseriz. Onlar hangi dalda yazarlarsa yazsınlar düzeysizliğin tuzağına düşmezler. Yazma süreçleri güçlük­lerle, güç beğenirlikle düzeysizliği yenme çabalarıdır. Yazdıklarıyla kendilerine yazın­da özgün yer edinirler. Varsıllaştırırlar yazını... Onun yapıtları olmasa eksik kalaca­ğı kesindir uçsuz bucaksız yazının...
Böylesi bir sanatçıdır Necati Cumalı yazınız için.
Öyküye el atmıştır dil güzeli, kurgu güzeli, insan güzeli yapıtlar kotarmıştır. Yal­nız Kadın, Değişik Gözle, Susuz Yaz, Ay Büyürken Uyuyamam, Mekedonya 1900 (Dila Hanım),
Kente İnen Kaplanlar, Revizyonist, Yakub'un Koyunları, Aylı Bıçaklı yapıtları öykücülü­ğümüzün yüzaklarındandır.
Susuz Yaz'ı, Ay Büyürken Uyuyamam'ı, Mekadonya 1900'ü... iki üç yılda bir yeniden okurum. Her okuyuşta yeni tatlar alacağımı bilirim.
Oyunları da eşsizdir Necati Cumalı'nın. 1990 sonrasında lise yazın yapıtlarına gir­miş oyunları vardır.
Boş Beşik, Mine, Nalınlar, Derya Gülü, Ezik Otlar, Vur Emri, Kaynana Ciğeri, Devetabanı... ilk anımsadığım oyunları. Nalınlar, Devetabanı yanılmıyorsam alıntılarla lise yazın yapıt­larına girmişti. Oyun yazınımız Cumhuriyet'te yurtdışına açılmışsa bunda Necati Cuma­lı'nın da Önemli emeği, başarısı vardır.
Romanlarına gelince... Necati Cumalı yıllar önce bir söyleşide romanlarını "sipariş" üzerine yazdığını söylemiştir. Gazeteier ondan "tefrika edilecek" roman istedikçe bu türe emek vermiştir. O ünlü Tütün Zamanı (Zeliş) böyle oluşmuştur. Yağmurlar ve Top­raklar, Acı Tütün böyle kotarılmıştır. Aşk de Gezer, öç Minik Serçem, Viran Dağlar önem­li romanlardır. Viran Dağlar Balkanları yansıtan belki de en önemli romanımızdır. Dil tadında okunacak yazınımızı çoğaltan romanlardandır.
Necati Cumalı denemeciliği de önemlidir. 0nu söz açıldığında Melih Cevdet Anday, Vedat Günyol, Sabahattin Eyüboğlu... gibi denemecilerle birlikte anarım.
Deneme ardına düşenlere Niçin Aşk, Senin için Ey Demokrasi, Etiler Mektupları, Niçin Af, Şiddet Ruhu, Ulus Olmak-Atatürk Denemeleri- yapıtlarını öneririm.
Senaryonun, anının, çevirinin sularında da yüzmüştür Cumalı...
Rüştü Onur gibi genç yaşta ölen Muzaffer Tayyip Uslu için ilk inceleme yapıtını Necati Cumalı yayımlamıştır...
Türk yazınına bunca türde düzeyli yapıtlar katan Necati Cumalı'nın çok önemli bir yönü ozanlığıdır. Ozanlığı, yazarlığı çok çalışmayla bütünleştiren Cumalı, "şiiri" tüm yazın türlerinin üstünde tutar. Ona göre "şiir yazmak, şiir çalışmak, şiir başarmak"tır önemli olan. Bir konuşmasında günlük ilkeli yazış sonunda romana ulaşılabileceğini söylemiştir. Şiirin çok güç olduğunu da eklemiştir.
1943'ten başlayarak şiir yapıtı çıkarmıştır Cumalı: Kızılçullu Yolu, Harbe Gidenin Şarkıları, Mayıs Ayı Notları, Güzel Aydınlık, İmbatla Gelen, Güneş Çizgisi, Başaklar Ge­be, Ceylan Ağıdı, Aç Güneş, Bozkırda Bir Atlı, Yarasın Reyler şiir yapıtları. Varlık'ta, başka yayınevlerinde de çıktı yapıtları. Şiir yapıtlarının tümü 1985'te, 1986'da iki cilt olarak yayımlandı.
Şiirimizdeki yeri özgündür Necati Cumalı'nın...
Karakolda adlı şiirini anımsarsınız. Üç dört yüz sayfalık roman olacak bir konuyu çok başarılı olarak şiirleştirmiştir.
Yazınımızın "usta kalemi Sami Karaören'e" sunduğu bir şiiri:
YİTİKLERİN TÜRKÜSÜ
Kalp çürür bu karanlıkta
Tohum gibi derinlerde kalır da
Çürür toz toprak olur
Çünkü yaşamak ışıkta suda
Tutturulan bir türküdür
Kalp çürür bu karanlıkta
Ölür her gün bir daha ölür

Kalp çürür bu ıssızlıkta
Yaşamak kavgadır gürültüdür
El ele yan yana omuz omuza
Uğultulu sesli bir kalabalıkta
Bu kalp bu dudak susa susa
Olur her gün bir daha ölür

Ey yitik kişi hasrat kişi seslen
Ey kırgın kişi doğrul dost ara
Umutla aşkla inançla
Doğrul kırılsan da bir daha
Kalp her kez bağlana bağlana
Her kez aldana aldana
Dolup boşaldıkça ölümsüzdür

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık