• 16 Aralık 2012, Pazar 9:56
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

TÜRKÜ DEFTERİMDEKİ NEŞET ERTAŞ (6)
 
Nice bozlaklar, baraklar, keremler, hoyratlar, garipler, koşmalar, semailer...gibi olağanüstü bir ses-söz-saz uyumu içinde yıllardır söyleniyor, dinleniyor "Sanki Sam Yelisin Estin Bağıma."
Neşet Ertaş'ın köyümüzde çok dinlendiğinin, benimsendiğinin kanıtlarından biri bu türkü. Çünkü, yetmişli yıllarda fındık toplanırken bahçeye radyo    götürülürdü. 1971'in fındığındaydık yanılmıyorsam. Melibahçesi'nin ortalarında topluyorduk, babam, ben, kardeşlerim. Radyolar son seslerine dek açılmıştı. Yakın, uzak fındık bahçelerinden türküler yansıyordu. Bir istek Neşet Ertaş'tan, Sanki Sam Yelisin Estin Bağıma...
Fındık bahçeleri   yakıcı  havanın etkisini iliklerinde duyanlarla dolu...Çalış yakasından silah sesleri...Sonra ona karşılık verenler... Bahçeler silah seslerine boyanıyor  türkü bitene dek...Atan atana, haykıran haykırana, ah ulan ahlar gırla gidiyor Türkü herkesin içini yakmış, herkesin içindeki yangını açığa çıkarmış, besbelli... Çoğu Neşet Ertaş türküsünün bunlara benzer anıları vardır   bende. 
NİYE ÇATTIN KAŞLARINI, DAĞLAR BAŞI  KARLI OLUR,GÖNÜL YARİ BULMAYINCA, YÜCE DAĞLAR YÜCE DAĞLAR BENİM GÖNLÜM NİYE AĞLAR, İKİ BÜYÜK NİMETİM  VAR, SUDA BALIK OYNUYOR, BAHAR GELMİŞ TÜRLÜ ÇİÇEK AÇILMIŞ, DERDİN BENİ DEL'EYLEDİ BİR KÖTÜYE KUL EYLEDİ, O YARİN KAŞLARI KARA DEĞİL Mİ, MAPUSHANELERE GÜNEŞ DOĞMUYOR , YARDEN AYRI DÜŞELİ, BİR KÖKTE UZAMIŞ SARMAŞIK  GİBİ, PERİŞAN HALLERİM AŞKIN ELİNDEN, SEVDA OLMASAYDI GÖNÜLE DOLMASAYDI,GÖNLÜNÜ GÖNLÜME VEREN BULUNUR MU BULUNUR MU, SENİ GÖRENLERİN TEBDİLİ ŞAŞAR, ELA GÖZLERİNİ SEVDİĞİM DİLBER SANA BİR SÖZÜM VAR    DİYEMİYORUM, ZAHİDEM   GURBANIM N'OLACAK HALIM,TATLI DİLE GÜLEN YÜZE, GÖNÜL DAĞI YAĞMUR BORAN OLUNCA, GEL GİDELİM UZAKLARA SEVDİĞİM, GENE BAHAR GELMİŞ... türküleri de nice anıları çağrıştıranlardan. İki Büyük Nimetim Var'ı örnekleyeyim:
İki büyük nimetim var 
Biri   anam biri yarim 
İkisine   de hürmetim var 
Bir anam biri yarim
Anam anam anam anam 
Bu derdimi kime yanam 
Ana deyip    de geçilmez 
O yar anadan seçilmez 
İkisine de gıymet biçilmez 
Biri anam biri yarim
Anam anam anam anam 
Bu derdimi kime yanam
Birisi var etti beni 
Birisi yar etti beni
İkisinin de bir değeri 
Biri anam biri yarim
Anam anam anam anam 
Bu derdimi    kime yanam
Hemen her ortamda içimden kopup gelerek söylediklerimden.Neşet Ertaş kasetlerinden özellikle dinlediklerimden...                                                          
Türkü defterimden örnekler verirken Görele, Giresun, Trabzon, Artvin, Ordu,Samsun...türkülerinden SÖZ etmedim.Saydığım yörelerden de yazmamışım defterime. Bunun nedeni  "bizim" yörenin türkülerinden sevdiklerimi   daha önceden almıştım belleğime:Tamzara, Karadır Kaşların, Ferman Yazdırır, Dere Boyu Kavaklar, Eyvah Eyvah Ben Gelin Oldum, Sokak Başı Meyhane, Gemiler Giresun'a, Ben Bir Garip Bülbül İdim Sarpa Tünedim, Giresun Üstünde Vapur Bağrıyor, Atabarı...Ordu'nun Dereleri, Çarşamba'yı Sel Aldı...bunlardan.
Bilgilenme, öğrenme;ilgi duyduğum konuyla, alanla ilgili yayınları edinerek birikim oluşturma ta türkü defteri yıllarından beri sürekli geliştirdiğim,uyguladığım bir yöntem. Cumhuriyet Döneminin önemli, değerli halk ozanı Neşet Ertaş'ı da bu yöntemlerle tanıdım? Sevdim, alkışladım. Onu yeterince tanımayanlar için önerdiğim yapıtlar:NEŞET ERTAŞ KİTABI(Bayram Bilge Tokel, Akçağ Yay. Ankara,1999), NEŞET ERTAŞ YAŞAMI ve BÜTÜN TÜRKÜLERİ(Öner Özcan, Siraurg Yay. İstanbul, 2001), NEŞET ERTAŞ KİTABI- Gönül Gağında Bir Garip-(Söyleşi:Haşim Akman,Türkiye İş Bankası Kültür Yay.I.Basım:2006,ikinci basım: 2011,2012 İstanbul)        

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık