• 03 Kasım 2013, Pazar 9:59
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

TURGUT ÖZAKMAN'IN ARDINDAN
 28 Eylül 2013 iç kanatıcı tarihlerden biri benim için. Yapıtlarından, konuşmalarından güç aldığımız; var olduğu için, sağ olduğu için,  soluksuz kaldığımız, tıkandığımız anlarımızda yazdıklarıyla, konuşmalarıyla, söyleşileriyle içimizi ısıtan, umudumuzu  yeşerten sonsuzluğa gitti 28 Eylül'de.
Çalışmalarıyla, yapıtlarıyla sağlam, zamana dayanıklı ürünler birikti ardından. Oyunları, seneryoları, romanları, uğraşı kitapları, araştırmaları, incelemeleri vardı...
1 Eylül 1930'da Ankara'da doğan yazarın oyun yapıtları salt  tiyatro tutkunlarının değil ortaokul, lise eğitiminden geçmişlerin belleklerindedir. Cumhuriyet döneminin kalıcı oyun yazarlarındandı. Güneşte On Kişi, Duvarların Ötesi, Kanaviçe, Ocak, Ah Şu Gençler, Sarıpınar 1914, Fehimpaşa Konağı... gibi    "klasikleşen" oyunlarından en az biri imece yoluyla oyun sergileyen çoğu liselerde sahnelenmiştir. Görele Lisesi (Görele Lisesi yok şimdi...) de bunlardan en az birini   buluşturdu izleyiciyle.Yıllar önce Giresun'da gerçekleştirilen "Liselerarası Tiyatro Şenliğinde" Görele Lisesi ikinci olduğunda birinciliği Fehim Paşa Konağı'yla Giresun Lisesi almıştı.
TRT'de yayınlanan Kurtuluş, Cumhuriyet dizilerinin yanında Keloğlan aramızda, Keloğlanla Cankız,Tuzsuz Delibekir geleneksel anlatı-devinimsel kültürümüzden kotardığı senaryolardı. Aynı anlayışla Refik Halit Karay'ın unutulmaz öyküsü Yatık Emine'yi de kamera önüne çıkarmıştı.
Özakman, romana Korkma İnsancık Kortma, Romantika, 19 Mayıs 1999, Atatürk Yeniden Samsun'da(İki kitap, yazar bu çalışmayı "şaka roman" olarak niteliyor.) Diriliş, Şu Çılgın Türkler, Cumhuriyet yapıtlarıyla  unutulmaz emek vermişti.
686 sayfalık Diriliş, Çanakkale'nin gerçek-belgesel romanıydı.750 sayfalık Şu Çılgın Türkler Kurtuluş Savaşı'mızın belgesel romanıydı.Toplam(iki cilt) 1281 sayfalık Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminin, devrimlerimizin belgesel romanıydı.Yazar bu önemli, ölümsüz  üç emek ürününe "Türkiye Üçlemesi" diyordu.
Şu Çılgın Türkler "kitap tarihimiz"in rekorunu kırmıştı. Nisan 2005 başlarında yayımlanan roman o ay üç baskı yapmıştı.Sonraki aylarda da yeni baskılarla yapıtın satışı bir milyonu geçmişti. Bu yazınımızda, kitapçılığımızda ilkti, rekordu. Üstelik şişirilen, parlatılan çeşit çeşit   sunumlarla, tanıtımlarla pazarlanan kimi romancılara karşın Özakman'ın yapıtı bu başarıyı   tanıtımsız, sunumsuz...yakalamıştı.
Bu başarı sanırım bir gereksinimden doğmuştu. Gazetelerde, televizyonlarda, dergilerde uydurma tarihçiler eliyle habire Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk'le arkadaşları, Cumhuriyetimiz...küçümseniyordu. Dahası "Kurtuluş Savaşı yok, olmadı..." diyenler, yazanlar bile vardı.Tarihin belgeye, bilgiye, kaynağa dayalı bilim dalı olduğu unutulmuştu. Osmanlılık-Padişahlık-Halifelik tutkusuyla belgeli-bilimsel tarihimizi "resmi tarih" diye dışlıyorlar usdışı, bilim, belgedışı yazıları, kitapları, konuşmaları, izlenceleri... tarih diye sunuyorlardı.Birçok televizyon için bu türden saçmalayanlar armağancasına gündeme getiriliyordu...Türk ulusunun kafası  bulandırılıyordu...İşte bu ortamda Turgut Özakman'ın yapıtı uydurmacılara, küçümsemecilere, kafa bulandırıcılara verilen   belgeli yanıttı. Ulusumuzun karışmamıştı kafası,bulanmamıştı...Buradan geliyordu Şu Çılgın Türkler'in başarısı»
Yazın,sanat, kitap tutkum yıllar içinde kimi yazarlarla sanatçılarla tanışmamı sağladı.Yüz yüze gelmediğim kimi yazarların,ozanların mektupları durur belgeliğimde.Özakman'la tanışma olanağım olmadı.Onun danışmanlık yaptığı,Şu Çılgın Türkler1i yayımlayan yayınevinin kurucusu değerli kültür-sanat adamı Ahmet Tevfik Küflü'yle tanışmıştım yıllar önce. Onun yayımladığı Bilgi-Kitap dergisinde bir iki yazıma yer vermişti Küflü, bir de mektup göndermişti. Sonraki yıllarda kimi yayınlarını da gönderdiği olmuştu...Şu Çılgın Türkler böyle bir tanışıklığın sonucu ulaştı bana( 4. baskı, Mayıs, 2005) Turgut Özakman İmzasıyla(Sayın Hayrettin Günay'a dostlukla..)
Radyo Notları, Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği Özakman'ın uğraşı alanında "ders kitabı" sayılacak çalışmaları.
Araştırmalarına, incelemelerine gelince...Dr. Rıza Nur Dosyası çok önemli bir çalışma. Rıza Nur'un anılarındaki "düşleri, gerçekle ilgisi olmayan sayıklamaları" belgelerle çürüten bir başucu yapıtı.
Vahidettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele, İstanbul'un işgali, Kurtuluş Savaşı...sürecin de padişahı parlatanların yazdıklarını belgelerle çürüten önemli-belgeli bir çalışma... Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi belgeli-tarihsel bir el kitabı... O, yazarlığı yanında araştırmalarıyla da sonsuza kalacak bir yer edindi.Seksen üç yaşında bile olsa ölümü büyük bir acı, yitik...Hastalık öncesine dek yazıyordu çünkü. Yazacakları vardı daha...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık