• 17 Mayıs 2019, Cuma 15:07
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

TEKİN SÖNMEZ ÜSTÜNE

Nitelikli okur olma yolunda geliştiğim 1970'li yıllarda tanımaya başladım Tekin Sönmez'i. TRT'nin, Cumhuriyet'in, TDK'nin ses getiren ödüller verdiği yıllardı. TRT Tek Şi­ir Başarı Ödülü'nü almıştı Tekin Sönmez Şafağın Demircisi'yle. Benim için "okuyacağım ozanlar, yazarlar" sıralamama ekleniyordu adı Tekin Sönmez'in o yıllarda TRT ödülü alan öykücü, romancı Ümit Kaftancıoğlu'yla.
Türk Dili'nin Varlık'ın okuruydum. Buralarda da şiiri çıkıyordu Sönmez'in.
1979'li yıllarda okuru olan, güçlü, önemli bir dergiye yöneldi Tekin Sönmez. Varlık'tan Türk Dili'nden başkaydı. Varlık bir okuldu 1933'ten beri. Türk Dili de 1950'lerden beri.
Onlar etkili, önemli, okuru olan, gençlere de yol gösteren yanlarıyla yazınımızın köşe taşlarıydı. Anadolu. Anadolu ayağı eksik gibiydi. Tam da burada önemli bir boşluğu dol­duruyordu Tekin Sönmez, Yansıma... Anadolu ekini, imecisi kotararak toplumcu yazınımızın bitek tarlalarını yeşertiyordu.
Türk Dili'ni, Varlık'ı, Soyut'u, Yeni Ufuklar'ı, Türkiye Yazılarını... kendilerine özgü özellikleriyle coşkulanarak, mutlanarak okurdum.
Yansıma'yı da. Yansıma'yı da. Sabahattin Ali özel Sayısı, Karikatür ve Gülmece Özel Sa­yısı, Vietnam Özel Sayısı, Geri Kalmış Ülkelerde Ulusal Kurtuluş, Öykü - Şiir - Çocuk Eğitimi ve Edebiyatı Özel Sayıları Yansıma'nın unutulmazlarından.
Türk Dili'nin çok önemli özel sayılarını da yıldan yıla değerlenen yönleriyle anmalıyım.
Yıllar içinde şiir yapıtları yanında yazının, sanatın öteki dallarında da çok yönlü yapıtlar üretti Tekin Sönmez. Makale, deneme, gezi yazısı... alanlarında; inceleme, tanıtım alanlarında özgün, ödüllü yapıtlar oluşturdu.
Avrupa'da yaşadı, Avrupa'yı gezdi, Dünya'da yaşadı dünyayı gezdi. Cumhuriyet'te de yayımladı gezilerinin bir bölümünü. Dünya gezgini dense yakışır Tekin Sönmez'e. Avrupa dı­şında Meksika'da Guatemala'da, Panama'da, Peru'da, Bolivya'da, Arjantin'de, Şili'de, Hindistan'da yaşadı. Çin'de, Pekin'de, Vietnam'da araştırmalar yaptı. Marissa Epos, Söylence Berlin, Çıplak Viking, BenAras romanlarını yurt dışında yazdı.
Fotoğraf sergileri açtı, sunumlar yaptı, filmler çekti... Tekin Sönmez'in yaşam öyküsünde Cumhuriyet Gazetesi adına Pakistan'dan Afganistan'a savaş muhabirliği de vardır.
Önceki yıl tanıştım Tekin Sönmez'le Samsun Kitap Fuarında. Keşifler Kitabını, Ankara Düşerken Erzurum ve Bardezbaldooruk Ailesi romanını imzaladı 25 Şubat 2018'de. Söyleştik, kaynaştık. "40 Yıl Sonra İçtenlikle" yazmasının nedeni Yansıma, Yansıma okuyuculuğudur.
Üç dört ay önce yurt dışından aradı. İletişimimiz sıklaştı. Ben yazıları elle yazardım yazı makinesine geçtim. Orada kaldım. Tekin Bey iletişimin en son uygulayımlarını kulla­nıyor başarıyla. "Whatsaap"ımı bildirmemi istedi. Dedim ya ben yazı makinesiyle yazıyorum. Cep'te de İlk çıkan aygıtı kullanıyorum. İleti göndermede bile ter döküyorum. Whatsapp yok. Facebook, Instagram, Google, Twiter arama motoru, yutup... adını gençlerden duyuyorum...
İlk çıkan cepte, daktiloda kalmışım...
Ne yapmalı? Çalıştığım işyerinde, Açı Lisesi'nde yetenekli, yukarıda saydıklarımı şıkır şıkır kullanan; bilgisayarı yanlışsız, hızlı kullanan iyi yürekli, saygılı yazmanımız var. İyi ki var. Mine. Mine Karaman. Okulda benim yapmam gereken "bilgisayar işlemlerinin" tü­münü ona yaptırıyorum. Çok sağ olsun...
Tekin Sönmez'i anlattım, tanıttım ona. Böyle böyle dedim. Whatsapp'tan yazılı, görsel ile­tişim kuruluyormuş. Uzun yaşasın, torunlarının gününü görsün. Gene yardımcı olmasın mı?
Mine'nin, Mine Karaman'ın Whatsapp'dan görüşüyoruz önemli yazın, sanat değerimiz Tekin Sönmez'le. 24. İzmir Kitap Fuarı'na çağırdı. Keşke gidebilsem. Git gidebilirsen.. Altı gün çalışıyorum Özel'de...
Fuar'ı Cumhuriyet'in, Cumhuriyet Kitap'ın yazdığınca izledim. Yansıma Dergisi ve İzmirli Ozanlar Yazarlar etkinliği yapıldı. Mine Karaman eliyle Tekin Sönmez'e el yazımla Avrupa'ya ulaştırdığım tümceler: Görele, 6.5.2019 Tekin Bey, etkinliğinizde dinleyici olmak isterdim. Varlık, Soyut, Yeni a, Yeni Ufuklar, Türk Dili... gibi birikimlerimi artıran dergilerin başında geliyordu o yıllarda Yansıma. Derginin İlkeli duruşu, Anadolu'ya sayfala­rını açması, toplumcu çizgisindeki tutarlılık, Türkçe özeni, Cumhuriyet aydınlanmasını çe­şitlendirerek geliştirmesi "Anadolu Rönasansı"yla örtüşüyor. Nesnel, aydınlanmacı bakış­la yazılacak Türk Yazını Tarihi sayfalarında Tekin Sönmez, Yansıma önemli başlıklardan biri olacaktır.
Tekin Sönmez 1960 sonrası toplumcu yazınımızın önemli adlarından...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık