• 16 Şubat 2018, Cuma 15:22
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

TARİHE TUTULAN AYNA
 Yazar Nuri Osman Apaydın son bir yılda yazarak yayımladığı yazıları kitaplaştır­dı. Tarihe Tutulan Ayna adlı yapıt okuyucuyla 2017'nin son aylarında buluştu.
İleri Yayınlarının çıkardığı yapıt Apaydın'ın düşünce yazılarından oluşan ikinci kitap.
"Bu yeni kitap son bir yıl içinde Gazete Savaş'ta çıkan köşe yazılarımdan oluşu­yor. Sosyal demokrat bir insanın bakış açısı ile olaylara ayna tutmaya uğraştım. Umarım ilginizi çeker, beğenirsiniz" tümceleri ön sözün ikinci paragrafı.
Yapıtta altmışa yakın yazı var. Son bölümde de ilk yapıtı "Atatürk'ü Sevmemek Gü­nahtır" için basında çıkan yazılardan seçmeler yer alıyor.
Nuri Osman Apaydın yazar, aydın, ülkesini, insanlarımızı çok seven aydın bakışıyla, gözlemiyle son bir yılın toplumsal, siyasal, sanatsal değerlendirmesini yapıyor yazılarda. Çok beklenmedik biçimde değişen ülkemizdeki gelişmeler çoğunca eleştirel göz­le saptanarak düzgün Türkçeyle kimilerde uyarıcı, kimilerde gülmece ipuçlarıyla, kimi­lerde geleceğe not düşülerek dillendiriliyor.
"Akla Takılanlar, Cemaat ve..., Anayasa ve Başkanlık, Kaldırımlar, Kısaca, Cumhuriyet'e Saldırı, Not Düşürmek Adına, Gündemde Neler Var, Süleymancılar, Söz Unutulur Yazalım Dedik Yeter Artık, Not Aldık, Dost Belli Düşman Belli, Anayasa değişikliği, Hayır, Anayasa ve Ekonomi, Söz Uçar Yazı Kalır, Tarihe Ayna Tutmak, Halk Oylaması ve Yorumlar, İşçinin Emek­çinin Bayramı, Neleri Sattılar Bilelim,Sorunlar Katar Katar, Kültür ve Sanat,Hak-Hukuk- Adalet,İsmet İnönü Döneminde Neler Yapıldı, Bilmekte Yarar Var..." yapıttaki yazı başlık­larından kimileri.
Nuri Osman Apaydın; bir günde, bir haftada bile şaşırtıcı biçimde oluşturulan şaşırtıcı biçimde değiştirilen gündemin, güncelin sorgulamasını yapsa da bu sorgulama çoğunca "yitirdiklerimize değin" gelecekte yazılacak tarihin dip notları niteliğinde. Günçelin bir gün tarihe dönüşeceği kesin...
Vedat Günyol 1960'ta yayımladığı bir eleştiride Memduh Şevket Esendal'ın sanatçı­ları ikiye ayırarak birincisinin topluma ışık tutanlar ikincisinin topluma ayna tutan­lar olduğunu yazar.
Ayna tutanlar salt gözleme dayalı yazanlardır. Işık tutanlarsa yol gösterenlerdir. Apaydın'ın yazılarını okurken bunları düşündüm. Vedat Günyol'u buldum Dile Gelseler'de. Yeniden okudum. Memduh Şevket Esendal'ın yargısı özellikle öykücüler, romancılar içindi. Deneme, eliştiri, söyleşi, fıkra yazarı için bu tür yargıların daha kolay verileceği or­tada.
Apaydın fıkralarında, eleştirilerinde, denemelerinde önce ayna tutuyor topluma sonra da ışık. Gözlemleyerek, saptayarak bırakmıyor çoğunca. Sorunu saptıyor gözlemleyerek ama sorunun nasıl aşılacağını da vurguluyor, yol gösteriyor, ışık tutuyor.
İlimizle, ilçelerimizle ilgili sanatçı, yaratıcı kişilerin tanıtımı da yapılıyor kimi yazılarda: "Başkalarını bilmem ama Bulancak denilince aklıma nedense ilk önce Bulancak Sanat Tiyatrosu geliyor. BST denilince de gözlerimin önüne sevgili Mürsel Gülmez ve BST'ye yıllarını vermiş,her türlü övgü ve takdiri fazlasıyla hak eden tiyatro aşığı arkadaş­lar geliyor. Bu yazımda onlardan söz edeceğim" tümceleriyle başlayan yazı 30 yıllık geçmişi olan Bulancak Sanat Tiyatrosunu tanıtıyor.
Bir ilçede nice güçlüklere direnerek otuz yıl oyun oynamak... Görkemli bir sanat savaşımı. Bu savaşım nice yazılara, incelemelere konu olacak boyutta...
Ne sevindirici, gönendirici işler yapmışlar... BST başka illerde, yurtdışında da oyun sergilemişler.
Bir Aşkın Neticesi, Özgür Çift, Bir Delinin Hatıra Defteri, Buzlar Çözülmeden, Zengin Mutfağı, Bir Ceza Avukatının Anıları, Kördöğüşü, Düğün Ya da Davul, Deli Dumrul, Güneşte 10 Kişi, Azizname, 72. Koğuş, Ayak Bacak Fabrikası... gibi yerli yabancı önemli oyunları sergilediklerini öğreniyoruz Nuri Osman Apaydın'ın yazısından... Alkışlıyoruz bu önem­li tiyatro başarısını...
13 Kasım 2017'de imzalayarak gönderdiği yapıt için çok sağ olun sayın Apaydın. Değerlendirmeleriniz önemli. Tanıtımlarınız önemli. Yol göstericiliğiniz önemli.
Nice yazılara, yapıtlara...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık