• 05 Şubat 2016, Cuma 21:14
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

TAHSİN YÜCEL ÜSTÜNE
 17 Şubat 1933, Elbistan doğumlu Tahsin Yücel. Çocukluğu,  İlkokul yılları orada geçmiş. Kişiliğinin oluşumunda önemli payı olan Elbistan'ı, "Çocukluk günlerinizden bugüne bel­leğinizde ne kaldı?” sorusunu yanıtlayarak veriyor Tahsin Yücel, Görünmez Adam "Tahsin Yücel-söyleşi-Kitabı"nda. Ötegeçe semti, Ceyhan'ın iki yanında sıralanan tek ya da iki kati: kerpiç evler, yazın tozlu kışın çamurlu, tozlu ya da buzlu sokaklar, son evlerden sonra ge­len bos tanlar, meyvelikler... Ceyhan kıyısındaki evin damından inerken duru sularda dö­nen iri balıklar... Anne, ağabey, abla, inekler, ördekler, tavuklar... Üç yaşındayken babası­nın, beş yaşındayken on dört yaşındaki ablasının, ilkokulu bitirdiği yıl da yirmi iki yir­mi üç yaşlarındaki ağabeyinin ölümü...
Çocukluk yılları sürekli "keskin" bir acının kuşatılmışlığında olsa da kasabadaki ge­nel yaşam onda "açıklık, eşitlik, özgürlük, doğallık" ortamında serpilme duygusu, anısı uyan­dırır.
Ortaöğrenimi Galatasaray'da yatılı tamamlanır. İstanbul'da Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bitirilir. Gerekli üst eğitimlere emek verilerek profesör, öğretim üye­si olunur, iki dil öğrenilir.
Varlık'ın yetiştirdiklerindendir Tahsin Yücel. Öğrenim yallarında yaşamını Varlık Ya­yınevi'ne yaptığı çevirilerle yürütür.
Varlık'ta çıkar İlk yazıları. Köy notları, izlenimleri içeriklidir bunlar, 0 yıllarda Mahmut Makal'ın başlattığı bu tür yazarlar okunmakta, ilgi çekmektedir.
Seçilmiş Hikayeler, Yeryüzü, Beraber, Mavi, Varlık 1950'li yıllarda Yücel'in yazdıklarını, öykülerini yayımlayan dergilerdir. Çevirilerinde olduğu gibi ilk yazdıklarında düzgün, tertemiz, insanın içini ısıtan, ışıl­datan Türkçe'nin ayrımına varılır.
İlk öykülerde yaşadığı çevrenin insan dokusu, insan ilişkileri, gerçekçi anlayışla, öz­gün duyarlılıkla öyküleşir.
İlk öykü yapıtı 1954'te çıkarı Uçan Daireler. Yapıtta Uçan Daireler, Vatandaşın Sesi, Fonguraf, Ötegeçe Çocukları, Doma, İnce Sanat, Dert Çok Hemdert Yok, Bit İlacı, Sinema, Pazarlık, Babuşka, Mektup öyküleri yer alır. Elbistan yöresinden damıtılan yer yer yerel dilin de yansıtıldığı başarılı bulunan! Asım Bezirci, Hikmet Dizdarağlu) öyküler toplamıdır ilk ya­pıt.
1955'te Haney Yaşamalı yayımlanır. Dokuz öykülü bir toplamdır bu. Erdal Öz, Hikmet Dizdaroğlu, Halim Yağcıoğlu, Asım Bezirci yapıtla ilgili görüşlerini yazdıkları dergilerde yansıtırlar. 1956 Sait Faik Hikaye Armağanı Tahsin Yücel'in olur bu yapıtla.
Düşlerin Ölümü 1958'de çıkar. On bir öykü vardır yapıtta. Gene Ağlatmışlar Kara Gözlü­mü, Yeni Gelin, Şişli Ses, Bizim Orda Bir Kamyon Durdu, Akça Gölge öyküleri unutulacak gi­bi değildir.
Türkçe özeni, başarısı Düşlerin Ölümü'nde iyice pekişir. Bunun sonucu 1959'da Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü gelir.
Yedi öyküden oluşan Yaşadıktan sonra 1969'da çıkar. Biri dışındaki öykülerde yazar bi­zi doğduğu topraklara, Elbistan'a götürür. Dil, kurgu, olaylardaki neden-sonuç gözetimi yapıtın başarısını kanıtlar.
Tahsin Yücel Edebiyat Fakültesini bitirdiği, evlendiği yıl İlk romanını yayımlar: Mut fak Çıkmazı (1960).
Görele'deki gazete satıcısının daracık işyerindeki beş altı gözlü raflarda ayrımına vardığım "bir,, iki..."liralık Varlık'lar içinden aldım Mutfak Çıkmazı'nı. Küçük bir romandı.
O öğrencilik yıllarımda sıkça okuduğum Bay kurtlara, Kemal Tahirlere, Yaşar Kemallere, Sabahattin Alilere, Aziz Nesinlere, Gorkilere, Steinbecklere, Bondonlara , Hemigvaylara, İstratilere benzemiyordu pek. "Çöküntüdeki bir taşra ailesinin umut bağlanan bir gencini, Hukuk okuyan delikanlısını anlatıyordu. "İlyas Divitoğlu gelen harçlıkları kiraya, kita­ba, lokantaya yetiremeyince sevdiği Emel'den de yüz bulamayınca, alaya alınınca bunalıma girer, odasına kapanır, kendini yemeklere adar, Hukuk'u da bırakır... Sonu ölümle biten Mutfak Çıkmazı, kaçtıklarından kurtulmak için sığınılan işi ülkü gibi gören gencin iç dünyasını başarıyla yansıtır.
Tahsin Yücel'i bir iki gün önce yitirdik. Yazınımız, yazınbilimimiz, dengemiz, roma­nımız, Türkçemiz, dilbilimimiz önemli bir değerini yitirdi. Onu tanımak için Görünmez Adam'ı, Yazın ve Yaşam'ı, Anlatı Yerleri'ni, Dil Devrimi'ni, Yazının Sınırları'nı. Yapısalcılık'ı, Aykırı Öyköleri, Peygamber'in Son Beş Günü'nü, Komşular'ı, Kumru ile Kumru'yu okumalı…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık