• 03 Şubat 2017, Cuma 15:15
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

SIRRI ÖZTÜRK ÜSTÜNE (4)
 İlk düğün başarısının ardından askerliğe dek her ortamda çalınıp söylenecek, düğünlere, göçlere gidilecek, nice imecilerde kemençe çalınacak, türküler söylenecek, atma tür­küler üretilecektir.
Kemençeci Sırrı olunmuştur,1930'luların içindedir. Ahmet Ala'yla, Nazmi Özdemir'le, Sabri Özdemir'le, Katip Şadi'yle, Sami Günay'la, Esat Somuncu'yla, Ahmet Caba'yla, Şenel Dandin'le, Salih Avcı'yla, İsmet Sadi'yle sık sık yolları kesişecektir.
Bu yıllardan önemli anılar kalmıştır belleğinde. Çoğunda kemençeci arkadaşları, düğün evleri, konaklar, gelinçiler, toz duman içindeki coşkulu imeciler, sevinmelik öyküleri, ata­lık horanları, atıp yakanlar, vurulanlar, yaralananlar, içince yoktan döğüş çıkaranlar... Daylılılar, Kemiklililer, Devgeliler, Hebüllülüler, Çürükeynesilliler...
Çoğu laf lafı açınca anımsanır ama biri hiç mi hiç unutulmaz. Sevinçle, mutlulukla, övünçle, buruk bir yitirişle durur belleğin en ışıltılı yerinde. Piçoğlu'ndan Gülsüm Hanım'a kalıttır ünlü "kırık kulak kemençe". Gülsüm Hanım yeğenine Sırrı'ya armağan eder onu... Bu armağan belki de onun için kemençeye başlama, ilk düğüne gitme... gibi önemli­dir.
18 yaş... Askerlik... çoğu insanın yaşamında olduğu gibi Sırrı Öztürk'te de dönüm noktalarından biridir. Kendi deyişiyle "Hava Kuvvetlerinde Bandosu" olarak yapar askerli­ğini. Kemençede yeteneğine çalışmayı ekleyerek öğrendiklerine "bandoculuğu" "müzik di­siplini" katacak Sırrı Öztürk biçemine ulaşmada büyük şans olacaktır onun için. Bu yönü ileriki yıllarda özgün kemençeci kimliği oluşturmada evre, aşama olacaktır.
Askerlik sonrası Görele-İstanbul arası yolculuklar yapılır "burunlu, karisörü Göre­le yapımı otobüs"lerle. Bu uzun yolculuklar dinletilere dönüşür, yemek "molalarında" horanlar kurulur. Sarıyer'de, Beykoz'da, Çayırbaşı'nda düğünlere gidilir; uygun su baş­larında yenilir, içilir, çalınır, söylenir, horan oynanır...
1963 Nisan'ında Hava Hanım'la evlenir. 1965'te Hanife,1966'da Ali(ö.1968),1969'da Necla,1971'de Nevin,1976'da Murat doğar...
1967'de Ankara Radyosuna çağrılır. Yöremizin havalarından bant yapar. Daha sonra da İstanbul Radyosu'na bant yapar. Bunlar o güzel mi güzel radyo yıllarında çeşitli izlen­celerde yayınlanır. Çok tutulur, sevilir... Radyonun bir türkü izlencesi Sırrı Öztürk'ün "Sıksara"sıyla başlar... Tüm izlenceler böyle başlar. Bize de kaçırmadığımız bu izlen­celerin başlangıcındaki hiç unutmadığımız Sıksara'yla "Sırrı Ağabey çalıyor" diyerek övünmek düşer.
Radyoda sık sık çalar Sırrı Öztürk o yıllarda çok kullanılan "bölge sanatçısı", "mahalli sanatçı" gibi adlandırmalarla.
Bu yıllar türkücüler, çalgıcılar için "plak yılları"dır.
On iki plak yapar Sırrı Öztürk. 10 liraya satılır bunlar. Nisso'dan Görele Yol Hava­sı, Trabzon Horan, Görele Sallaması, Beşikdüzü Horan Havası, Kadırga Sallama Havası, Simenek Yol Havası... bunlardandır. "Söz, müzik ve okuyan Mehmet Sırrı Öztürk" yazısıyla, Sırrı Öztürk'ün fotoğrafıyla bütünleşmiş Görele Yol Havası'nı dinleyelim burada:
Evin üstü hartama 
Tekininki kiremit 
Gız babağın evine 
Atacağım diremit

Kar yağıyu yağıyu 
Kapıya çıkılmıyu 
Güzellik'ten Ayişe'm 
Yüzüne bakılmıyu

Kemençemin üstüne 
Süreceğim reçine 
Yaz ayları gelende 
Benzersin güvercine  

İki balta bir ettim 
Bağa oduna gittim 
Gülüm seni var diye 
Evi barkı terk ettim

Ağasar dere içi 
Yayılır goyun geçi 
Yapma şekere benzer 
Yarim ağzının içi

Ey Sis Sağı Sis Dağı 
Dumanın benim ile 
Canım ayrı geçiyu 
Uruhum senin ile

Haburanın yokuşu 
Dizlirime dokuşu 
Al da gidelim beni 
Olalım cennet kuşu

Adamın dulanırum 
Ekten sekten gol una 
Babamdan galan malı 
Goyacağım yoluna

Yayla yolu çiseler 
Yar geliyu deseler 
Guş gadarcuk canım var 
Müjdeciye verseler

Barabelli dabancam 
Dak beline süs için 
Alacağım gız seni 
Köylüye inat için

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık