• 13 Ocak 2017, Cuma 16:10
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

SIRRI ÖZTÜRK ÜSTÜNE (1)
 Pazartesi 19'a doğru çaldı telefonum. Amcamın torunu, işadamı Erdoğan Şahin. Bu kez "hoş beş etme, hal hatır sorma" değil. Mehmet Sırrı Öztürk, Sırrı Ağabey için telefon. Sayrılarevindeydi, ölmüş...
Erdoğan Şahin'le dünür Sırrı Öztürk. Erdoğan'ın kardeşi Ercan Öztürk Sırrı Ağabe­yin kızıyla evli...
2016'da gidenlere, sanatlarına son noktayı koyanlara Aralık'ın son günlerinde Sır­rı Öztürk de eklendi.
Yaşamının önemli bir bölümünü geçirdiği İstanbul'dan, Kulaksız camisinden uğurla­dı sanatçıyı yakınları, sevenleri, dinleyicileri, düğünlerde buluştukları, konak anılarını paylaştıkları, dostları...
28 Aralık 2016 Çarşamba günü doğduğu topraklarda, Görele'de toprağa verildi Göre­le kemençesinin, türkülerinin; kemençenin büyük adı Sırrı Öztürk.
Cenaze namazı için, Sırrı Öztürk'ü uğurlamak için Hasan Ağa Camisi' çevresinde top­lanıldı. Eşine, çocuklarına, damadı Ercan Şahin'e başsağlığı dilendi.
Bu duygulu uğurlamada arkadaşını yalnız bırakmamıştı önemli kemençeci Katip Şadi. Çokları Katip Ağabey'e de baş sağlığı diledi...
Yıllar önce bir araştırma, derleme çalışması için Mehmet Sırrı Öztürk'le Katip Şadi'yi buluşturan KTÜ Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Abdullah Akat'la iki arkadaşı da bizleri, Görele'yi, Sırrı, Ağabey'i yalnız bırakmadılar bu son uğurlamada...
Görele Belediye Başkanı Tolga Erener Sırrı Ağabey için cenaze namazı sonrası Konakdüzü'nde, Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenledi.
Haşan Ağa Camisi'nden sevenlerinin omuzlarında alana getirildi Mehmet Sırrı Öztürk.
Alanda sanatçının yaşam öyküsü okundu. Ardından sanatçının kaynı, televizyon yapımcısı-
yönetmen Uğur Bilgi; Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, yazar Seyfullah Çiçek, Hayrettin Günay... konuştular.
Konuşmalarda Mehmet Sırrı Öztürk'ün sanatçılığı, kişiliği, Görele için önemi; konuş­macılarla yakınlıkları, anıları... aktarıldı.
Boğduğu köye, mahalleye götürüldü; yüzlerce çocukluk, yeniyetmelik, delikanlılık; ke­mençe, düğün, konak, geliniçi, şenlik anılarının sözcük sözcük, tümce tümce uçuştuğu ortam­da toprağa, sonsuzluğa verildi Mehmet Sırrı Öztürk... Bir dönemin, bir kuşağın kalıcılığı yakalamış çok önemli bir adı böyle bitti. Sesini, türkülerini, kemençesini, anıları­nı bırakarak.
Onu tanıyanların kendine, ilişkilerine göre "bir Mehmet Sırrı Öztürk" tanımı var­dır. Benim için Çepni kemençesinin, Görele kemençesinin, kemençemizin yaşayan çok önemli adlarındandı. Bir dönemin önderi, kılavuzuydu. Halkbilim araştırmalarımda kaynağımdı. I960'lardan beri nerede duyarsam duyayım, "Bu Sırrı Öztürk'ün kemençesi" dediğimdi. Duygulanarak, işimin kıpır kıpır edişleriyle dinlediğim kemençecilerdendi. Radyoda, televizyonda dinlediğimde, izlediğimde bu toprakların kültürünü birikimle, eksiksiz, yanlışsız yansıttığı için onurlandığım, alkışladığımdı. Telefonumun olduğu, bende tele­fonu olan saygın kişilerdendi. Önceki yıl kardeşim Selahattin Günay öldüğünde gece 12'lerde arayarak baş sağlığı dileyendi. Kimi türkülerde severek çalışmalarıma kay­naklık edendi. Çocukluğundan beri belleğinde iz bırakmış Cemo türküsünün dörtlükle­rini tamamlayandı.
Görele'de oğullarımın işyeri Günay Çeyiz'de TRT anılarını kendine özgü anlatımıyla paylaşan, dondurma yerken sözün düğünlere, bizim Çürükeynesillilere geldiğinde iyice neşelenen bizim köyde bizden yirmi yirmi beş yaş büyüklerle yüzlerce ilginç anıyı coşkuyla aktarandı. Çocukluğumda, gençliğimde Sırrı Öztürk'tü. Giderek Sırrı Abi olmuş­tu. "Hoca" derdi bana,"Hayrettin Hoca..."
Görele'de tabutunun yanıbaşında vurguladığım gibi Bağlarca'nın deyişiyle Görele'nin, Giresun'un, ulusumuzun büyük oğullarındandı.
"Bizi buralarda eğlendirmezler/Kalacak bir türkü söyler gideriz." ikiliğindeki gibi Mehmet Sırrı Öztürk gitti. Kalacak, yaşayacak türküler söyleyerek. Deyim aktarma­sıyla belirtilen yapıtlar bırakarak.
Onu değerlendirmek, bir döneme yerleştirmek, özelliklerini saptamak, gelecek ku­şakların yararlanması için yazarak ölümsüzleştirmek görevimiz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık