• 07 Ekim 2014, Salı 9:37
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

ŞEREF TAŞLIOVA
 Kars-Ardahan yöresi "aşıklık", halk ozanlığı geleneğinin günümüzde de sürdüğü coğraf­yalardandır.
Aşık Şenlik, Kağızmanlı Hıfzı, Zülali, İlhami Demir, Erdemli, Ali Dadaşoğlu, Murat Çobanoğlu, Maksudi, Rüstem Alyansoğlu, Mihmani, Laçin Aladağlı, Memed Ergani, Pünhani, Müdami, Canani, Nihani, Gülistan Çobanoğlu, Şeref Taşlıova...bu görkemli, üretken, duygulu toprakların bir­birine binbir emekle, yetenekle eklediği ozan halkalarıdır.
1938'de Çıldır'ın Gülyüzü köyünde doğan, yedi yaşında babasız kalan, öğretmeni Hasan Kartarı'nın yönlendirmesiyle düğünlerde, derneklerde türküler söyleyen, ilkokulu bitirdik­ten sonra Aşık Şenlik'in oğlu Kasım Usta'ya kapılanan;günden güne usta mallarıyla sazına sözüne yön veren, ustalar ustası Müdami'ye çıraklık ederek onunla yurdu gezen Şeref Taşlıova Kars-Ardahan yöresi halk ozanlığının günümüzdeki çok önemli adlarındandı.
On dört yaşından beri sazıyla yoldaştı. Onunla söylerdi şiirlerini, onunla ezgilendirirdi dörtlüklerini. Ondan aldıklarıyla çok güçlü doğaçlamaları paylaşırdı dinleyenlerle.
1964'te Kars Radyosuna halk ozanı olarak girmişti. Şiirlerinin bir bölümünü de Gönül Bahçesi adıyla kitaplaştırmıştı. Gönül Bahçesi'nden:
"Kışın kar altında kalan topraklar/İlkbahar gelince al yeşil olur/Cana gelir ağaçtaki , yapraklar/Gövde filiz verir dal yeşil olur//Derelerde sular akar coşarak/Kenara dağılır bendi aşarak/Yaz böceği cana gelir koşarak/Yamaç çiçek açar çöl yeşil olur//Meleşir ku­zular koyunlar otlar/Kıra çıkmış diye kişneşir atlar/Arılarda kuvvet bulur kanatlar/Temizler kovanı bal yeşil olur//Zeynep gelin tuz ezer tuz taşında/Güzellik var gözlerinde kaşında/Ali gezer tarlasının başında/Toprağa vurunca el yeşil olur/Alabulut yağmur aşkıyla inler/Bazan gürledikçe kayalar çınlar/lsırgan yığmaya çıkar gelirler/Ağzındaki yaşmak tül yeşil olur//Gezmek için kim çıkarsa dağlara/Şifa verir hastalara sağlara/Bülbül öt­mek için iner bağlara/Sevdiği kırmızı gül yeşil olur//Uzakta bir garip elinde sazı/O da bülbül gibi bekledi yazı/Arzu pembe güldür vuslat kırmızı/Şeref der aşığa yol yeşil olur” 
Kars'ın, Ardahan'ın, günümüzün önemli halkozanlarından Şeref Taşlıova yarışmalarda bir­çok ödül almıştı. UNESCO 2008'de, onu "Yaşayan İnsan Hazinesi" listesine katmıştı. 
1000'den çok şiiri olduğuna göre üretken bir ustadır. 1990'lı yıllardan sonra günümüz halk ozanlarını örneklendirmek için lise son sınıf edebiyat "müfredatında" Aşık Veysel, Erzurumlu Yaşar Reyhani, Karslı Murat Çobanoğlu'yla birlikte yer almıştı. Ders kitaplarına giren şiirlerine bir örnek:
“Beni görüp yüz bin nazla/Gitme kurbanın olduğun/Dert üstüne bir dert fazla/Katma kurbanın olduğum/Perişandır benim halim/Boynunda kalır vebalin/Gel bana bu kadar zulüm/Etme kurbanın olduğum//Sen beni düşürdün derde/Ben kalmışım ah u zarda/Yusuf gibi bu pazarda/Satma kurbanın olduğum//Sil gözümün yaşlarına/Etekten dök taşlarını/Beni görüp kaşlarını/Çatma kurbanın olduğum//Gel bana çektirme merak/Dön geri aşığına bak/Şeref'i gözünden uzak/Tutma kurbanın olduğum”
İçten, doğal;ayaklarda zorlama olmayan, halk diliyle sevgiliye "serzenişte" bulunan başarılı bir semai örneği...
Yörenin çoğu halkozanları gibi Şeref Taşlıova da başarılı bir halk hikayesi anlatıcısıydı.TDK onun halk hikayelerini 2008'de A.Ş. Taşlıova’dan derlenen Halk Hikayeleri adıy la yayımlamıştı.
Taşlıova ozanlık geleneği içinde yarattıklarında özlem, sevi, doğa konularını işlemiş; toplumsal temalara da yakınlık duymuştu.
Onunla ilgili notlarımda Londra’da yapılan uluslararası hikaye yarışmasında ilgi gördüğü bilgisi var. Dergilerde, gazetelerde koşmaları, semaileri...yanında halkbilim ya­zıları da çıkmıştır.
26 Aralık 2011 tarihli bir gazeteden aldığım notta,o günlerde Türkiye’de, yurtdışında basına konu olan Kars'taki "heykel" yıkımından bu değerli ozanın payına düşenlerin ol­duğu yazılı. O, Kars'a dikilen heykelini gördü ama o heykele saldırı sonucu "sazının sapının" da kırıldığını gördü, o acıyı yaşadı, bizden çok yaşadı, birinci kişi olarak...
Şeref Taşlıova,ta şamanlardan, kamlardan, baksılardan gelen halkanın günümüzdeki de­ğerli,önemli adı öldü, sonsuzluğa uğurlandı Hacıbayram Camisinde kılınan namazla.Cenazeye yurttaşlar, ozanlar, sanatçılar, siyasetçiler (Kılıçtaroğlu)...katıldı. Kültür Turizm Bakan­lığı Güzel Sanatlar Müdürlüğünde Taşlıova için tören dü-zenlendi. Bağlum Mezarlığında toprağa verildi Taşlıova. Yaşamını ölümsüz ürünlerle verimleştirerek...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık