• 12 Ocak 2013, Cumartesi 11:08
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

SANATÇILARLA KONUŞMALAR
 Yılda bir iki kez tepeden tırnağa  karıştırırım kitaplığımı. Ön yüzde dizili olanlardan çok arkadaki yapıtlar içindir  bu albenili uğraş. Öndekilerin çoğuyla nasıl olsa bir  amaç doğrultusunda günaydınlaşırız. Arkadakiler kitaplığımın "gurbeti"dir. Onların sılaya dönmesi o güzel uğraşın sonucudur.
Kitapların çalışma-okuma-araştırma-yazma  odamda bir araya gelmelerinin, yan yana bulunmalarının nedenleri, anıları vardır; Kimileri şiirin göklerinde kanat çırptıkları,  kimileri romanın, öykünün kentlerinde binlerce değişik kişiliği topluma dönüştürdükleri, kimileri binlerce yıllık geçmişin tanıkları oldukları, kimileri sahne canlılığını taşıdıkları, kimileri inanç gizeminin ipuçları oldukları, kimileri insan yaratıcılığının bitmez tükenmez soruları...oldukları için buradadır. Arkadaş, dost sıcaklığıyla unutulmaz tümcelerle tarihlenerek imzalandıkları için burada olanlar da az değildir.
Bir  de yazarları, ozanları, sanatçıları konuşturdukları için yan yana duranlar vardır. Epeydir unutmuştum sanki onları.Yağmurlu bir günde anımsayıverdim.Yan yana duruşlarında   önemin, değerin, zamana karşı direncin onuru vardı ama bana da kırgın gibiydiler. Gönlünü almak gerekliydi onların: Sevgiyle, saygıyla indirdim bu yazın emeklerini çalışma masama:DİYORLAR  Kİ, EDEBİYAT DOSTLARI, ROMAN ANLAYIŞI, SANATÇILARLA  KONUŞMALAR, SORDUM SÖYLEDİLER, EDEBİYATÇILAR ÇEVRESİNDE, EDEBİYATÇILARIMIZ NE DİYORLAR?
DİYORLAR Kİ yazınımızda türün ilk yapıtı. İlkin 1918'de yayımlanmış. Bendeki 1972'de yayımlanan ikinci baskı. Ruşen Eşref Ünaydın dönemin önemli on sekiz yazarıyla konuşarak oluşturmuş yapıtı.Sırasıyla Abdülhak Hamit, Nigar Hanım, Samipaşazade Sezai Bey, Halit Ziya,Cenap Şehabettin,Hüseyin Cahit, Süleyman Nazif, Rıza Tevfik, Mehmet Emin, Halide Edip, Hamdullah Suphi, Ziya Gökalp, Köprülüzade Mehmet Fuat, Ömer Seyfettin, Refik Halit, Fazıl Ahmet, Ahmet Haşim, Ali Kemal Ruşen Eşref'in sorularını yanıtlayarak açıklıyorlar kültür-yazın-sanat anlayışlarını.Yapıtm yeni baskısı yapıldı mı bilmiyorum. Bildiğim yazınımızın bu ilk görüşme örneğinin önemini, değerini günümüzde de koruduğu.
EDEBİYAT DOSTLARI, adı gibi sıcak bir yapıt. Edebiyat dostlarını getiriyor evimize. Mehmet Şeyda, 1970'de yayımlanan bu  değerli yapıtında yirmi altı dostunu tanıtıyor, konuşmalarla, anılarla, yorumlarla. Oktay Akbal, Tahir Alangu, Burhan Arpat, Hayati Asılyazıcı, Asım Bezirci, Adnan Binyazar, Hüsamettin Bozok, Hasan Ali Ediz, Konur Ertop, Sebahattin Eyüboğlu, Hasan İzzettin Dinamo,Vedat Günyol, Rasih Güran, Doğan  Hızlan, Selahattin Hilav, Attila İlhan, Muhtar Körükçü, Fethi Naci, Nermin Menemencioğlu, Rauf Mutluay,Yaşar Nabi Nayır, Fahir Onger, Sezer Tansuğ, Muzaffer Uyguner, Nermi Uygur, Suut Kemal Yetkin romancı Mehmet Şeyda'nın emeğiyle salt yazar-ozan olarak değil birey olarak da çıkıyor karşımıza.
Baha Dürder'in ROMAN ANLAYIŞI 1971'de basılmış.Tanzimat   Döneminden başlayarak romancılarımızın yazdıkları türle ilgili düşüncelerinini derlemiş gazetelerden, dergilerden. Görüşme özelliği yok yapıtın, toplu derleme özelliği var.Teodor Kasapların,Namık Kemallerin görüşlerinden başlayarak Muzaffer Buyrukçulara, Fakir Baykurtlara dek yer verilmiş üç yüz elli sayfalık yapitta.Kırktan çok yazarın görüşleri alıntılanmış.
SANATÇILARLA KONUŞMALAR Kemal Özer'in yapıtı. Kemal Özer, Ünaydın'ın izinden gitmiş Çoğu Cumhuriyet gazetesinde, dergilerde yayımlanan görüşmeler 1979'da kitaplaşmış. Özer yazarlarla, ozanlarla konuşurken çoğunca sanatçının bir yapıtından yola çıkıyor. Bu yöntemle Necati Cumalı Melih Cevdet Anday, Simonov, Anar, Aytmatov,Yaşar Kemal, Şükran Kurtakul, Fahri Erdinç, İsa Çelik, Ömer Polat, Hulki Aktunç, Bilgesu Erenus, Adnan Özyalçıner yanında kimi politikacılarla da  konuşarak gerçekleştirmiş yapıtı.
SORDUM SÖYLEDİLER ozan, yazar, arkadaşım Ahmet Özer'in yapıtı. Gülten Akın, Ömer Kayaoğlu, Celalettin Algan, Gündoğdu Sanımer, Arife Kalender, Mehmet Başaran, İsmet Kemal Karadayı, Enver Atılgan, Durhan Hatiboğlu, İbrahim Dizman, Naim Tirali, Nadir Gezer, Orhan Çubukçu, Dilber Saka, Rasim Şimşek, Safinaz Yaşlıçam, Volkan Konak, Hughette Eyuboğlu, Sabiha Gökçen, Nazif Evren, Hadiye Ersoy, İsmail Çalışkan, Cemil Erkut, Ahmet Özer'in  konuşarak yapıta yansıttığı sanatçılar, eğitimciler.
EDEBİYATÇILAR ÇEVRESİNDE Halit Fahri Ozansoy'un ikinci baskısı 1970'de yapılan yakın çevresiyle ilgili anlattığı anılar toplamı da Mustafa Baydar'ın elli sanatçıyla konuşmasının toplamı da EDEBİYATÇILARIMIZ NE DİYORLAR?  yapıtına dönüşmüş.
Yazının sonunda anımsadım.Yaşar Nabi Nayır'ın da olacak bu tür bir çalışması.Ara ara...Buldum sonunda: EDEBİYATÇILARIMIZ KONUŞUYOR. 1976'da çıkmış Varlık'ta. Kırk iki sanatçımız konuşturulmuş. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'yla başlıyor Ümit Kaftancıoğlu'yla bitiyor.
Bu önemli yapıtları özellikle yazınsever1ere,okumaya yazmaya ilgi duyan öğretmenlere, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı öğrencilerine   öneriyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık