• 16 Aralık 2016, Cuma 16:10
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

POSOF DERLEMELERİ (9)
 Yörede tekerleme örnekleri de var:
"O ki gittim Kars'a Kars'ta bir arsa arsada bir yapi yapide bir kapi kapıda bir balya balyayı çal kula içinden çikarır buba bıyıkları kuba yan gelir gan gelmez."
"Bacadan baktım pitna göz biri şaban biri boz bindim bozun boynuna indim Halep yoluna Halep yolu cın bazar içinde avi gezer avi beni korkuttu sineklerimi ürküt­tü hop pul hop bul yarıl yırtıl su iç kurtul."
"Bir iki hanbul tiki camıya gittim camının kapısı kilitli Ömer Aga'nın başı bitli"
"Den den den altı denirdeki karaltı inanmasan sayda bak on altıdır on altı."
"çi çi çi çi çiçi çiyi."
"Baci baci aburdan gel baci baci itlerin dişler baci baci ateş ver baci baci evin ateş alıştı."
"Kepçe kepçe kerim bek at oynatır Ömer bek Ömer Bey'in gelini siyah saçı belinde gümüş tarak elinde çak çakalım çardağa yem dökerim ördeğe ördek başın kaldırma hay­vanlar! çaldırma."
"Yörede, köylerde, Posof'un tarlalarında, bağçalarında ekdüğümüz diktüğümüz meyve­ler sebzeler şunlardır:
Buğday,arpa,yulaf, mısır, taneli ürünler,sebzeler,patetes,domates,lahana,marul, kabak, kestane,mercimek, ıspanak, pırasa, fasulye, carhala, turp, şeker pancari,şalgam, soğan, sarımsak, meyveler, elma, armut, vişne, kiraz, ahlat, panta, caneriği, ceviz, dut, cancır, kızılcık, hayva, yaban fındığı, salata, bostan, hıyar, kavun, karpuz."
"Köyümüzde önemli günler vardır: Ramazan ve Kurban Bayrami,Cumhuriyet Bayrami,
Yirmi üç Nisan Bayrami,19 Mayis Gençlik Bayramlari, Cuma günleri, Ramazan günleri.
Bu günler için özel yiyecekler yapılır. 19 Mayıs Bayrami için bir hafta süren hazırlığızla bayramın yapıldığı Posof'a, Çay kıyısındaki alana gideriz.
Bir Nisan günü de özellikli günlerdendir bu günlerde birbirlerini besederler. Her hafta perşembe günleri çok önemlidir. Yağlı yemekler yaparlar, ocağa yağ dökerler. Pazartesi günleri ise iki rekkat yassıyı fazla kılarlar. Haziran dörtte pey­gamberin ölümünü bilirler. Çamiye toplanır yas tuturlar. Mart yirmi bir mahali yıl­başı olur o günlerde gece mala mülke dua ederler. Bunlardan başka hısım akrabası ölen­ler otuz iki geceyi tamam etti mi mevlüt okuturlar. Kuran okuturlar. Sonra bazen günle­ri bir yere giderek hayırlı gelmemiş oldu mu o günü hayırlı saymazlar ve o gün yola çıkmazlar. Bundan başka yılbaşı gecesi de gençler toplanır deve kılığına girilerek gürültü patırdı içinde ev ev dolaşırlar başiş alırlar dua ederler.
Önemli günleri sınarlar. O gün hayırlı gelirse o günü makbul sayarlar. Ve yıllar hayvanın üzerinde olduğundan o yıl hayırlı olmazsa o hayvanı bak mahmul tutmazlar, iyiyse makbül tutarlar."
"Köyümüzde fırın, lokanta var. Yemeklerin tarifini annemden dinliyerek anlatıyorum: Annemin mesleği yok,elli beş yaşında annem. Belli başlı yemeklerimizin tarifi var. Köyümüzde mısırdan yapılan keş dediğimiz yemek önce kapın içerisinde yıkanır. 
Temizce yıkandıktan sonra kendi ağırlığı kadar su koyarız altında ateş yakarız iki üç saat kaldıktan sonra karıştırırız gittikçe artar. Öç misli olur. Ve ondan sonra Oğu çıkarır yağını yakarız olur ve bundan sonra istediğin bir keş olur."
"Bundan başka çançur dediğimiz erikten yapılır. Bu erik yetiştiği zaman sonra sil­kelenerek toplanır eve getiririz evde kazanlarda pişirerek çekirdeğini bir yere ayırırız veya bir iki şekildedir: cancırı pişirmeden getirir ortadan keser çekirdeği­ni alırız kuruturuz iyice kuruduktan sonra içeri alırız gerektiği zaman pişirerek yağ yakarız içine biraz da ceviz katarız çok güzel yemek olur."
"Bundan başka cadı dediğimiz mısır ekmeği de vardır."
Posof Derlemeleri başlığıyla aktardığımız ürünlerin yayınlamadığımız örnekleri yok değil. Sekiz masal var derleme defterinde. Onları gelecek uygun çalışmalara bırakıyorum.
Yıllar önce Doğu'dan, Kuzeydoğu'dan, Karadeniz'den, Ortaanadolu'dan sayısız örnekler derleyen Ahmet Caferoğlu'nu anarak bitiriyorum Posof Derlemeleri'ni.
Posoflulara sevgiyle, saygıyla!..

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık