• 09 Aralık 2016, Cuma 15:42
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

POSOF DERLEMELERİ (8)
 Köylerde söyleşilerde söz dönüp dolaşıp yağmur duasına geldiğinde anlatılanlar: "Köyümüzde yağmur çok eksik oluyor. Her köye yağan bazen bizim köye yağmaz. Bunun için çocuklar yağmur yağmayınca Kepçe Hatun dediğimiz olayı' yaparlar. Süpürgeye maşa ta­karlar kapatırlar ve kapı kapı gezip dua eder dua şöyledir:
Kepçe Hatun ne ister 
Allah'tan yağmur ister 
Yağsın yağsın göl olsun 
Göl olmasın sel olsun
Hanım Nine kalksana 
Yağ güvecine 
Horaya baksana 
Yağmur yağar doli boli 
Koraları doli doli 
Hanım Nine kalksana 
Yağ güvesine baksana 
Varsa yoksa 
Bizi yola vursana
Amin ederler. Ondan sonra Nine kalkar onlara bir şey verir ve süpürgelerine su seperler ve Allah kabul etsin derler yola vururlar. Hikmeti Hüda yağmur yağar."
Köyde en yaygın hastalıkları tanımlamaları: "Köyümüzde hastalık çok fenadır. İmkan­sız yaz kış köyden çıkmaz. Neçesini öldürür. Köyde yıkan başlıca hastalıklar şunlardır: Nezle, soğuktan olur. Baş ağrısı, meraktan ve soğuktan olur. Boğmaca, pıslıktan bulaşır; bulaşıcıdır. Çiçek, çocuklarda görülür dört beş gün sürer. Kızamık, herkeste gö­rülür; bir hafta sürer. Sancı, anıdan yakalar; üç gün sürer. Mayasir, herkeste görül­mez; çok uzun sürer. Romatizma, diz kapaklarındadır; bir ay sürer. Diş ağrısı, herkeste görülmez; üç gün sürer. Sarılık, çoğusunda görülür; tehlikelidir. Şeker hastalığı, az vardır; yaresi yok. Nefes darlığı, çoğusunda görülür; uzun sürer. Verem, yok bulaşıcıdır. Ça­resi yoktur ve hemen köyün otuz evinde bulunmaktadır. Veremli insanlar kuvvetli yer­ler içerler ilkin sağlam olurlar ve kuvvetli balgam dökerler. Firengi, çok bulaşıcı hastalıktır Allah göstermesin burun yerinden düşüyor ve çok renksizleşiyor kurtu­luş yoktur."
"Köyümüzde kocakarı ilaçları pek yoktur. Bunlar dogra çıkıyor ilaçlar şunlardır: Nezleye kocakarı ilacı yoktur. Boğmacaya havlular ılık su ile ıslatılır sürülür. Baş ağrısına tuz kavurup, sarılır. Çiçek hastalığına iyice yıkanıp temizlenir. Rızamız has­talığına çay içilip bolca terlemek. Sancıya koyun güpresinin yapmasını ısıtıp üzeri­ne ve karnına kanması. Mayasire mayasir otunun kaynatıp içilmesi. Romatizmaya kaz güb­resinin üzerine oturma. Diş ağrısına pamuğa ıspırto döküp koymak. Göz ağrısına nuksa yazılıp asılması. Sarılık hastalığına matavur boncuğu asmak. Şeker hastalığına mısır poçu kaynatıp içmek. Nefes darlığına tuzla peynirler yemek. Verem bardağı dal arasına §ekmek. Firengi penisilin iğnesinin vurulması. Elin bir yeri vücudun bir yeri kanayın­ca bir otu var onu kurutup vuruyorlar. Bu daha başka bir buluş. Baş ağrısına patatese tuz serpip saranlar var. Ahlat pestilini kurbağa başına koyup saranlar da var.
Karnı ağrıyanlar için ağrıyan yere ot ve saman ve kuşburnunun kökünü kaynatıp ısıtıp içiriyorlar. Dögnek olanları deriye sarıyorlar. Mayasır olanlar kantar ve elep ekmeği kuş ekmeği kullanıyor islatıp ısıtıyorlar. Sancı olunca biberli şerbet içiriyorlar ayaklarını sıcık suya koyuyorlar bir de taşı ısıtıp karnına koyuyorlar belini soğuk su ile yoğuruyorlar ovusturuyorlar. Usuğun ilacı soğuk suya koyuyorlar. Apandis de karnına buz koyuyorlar. Yanığın ilacı zeytinyağı, kireç, yoğurt kullanıyorlar. Yaraya kuruması işin kül serpenler de var.
Diş çürüğüne karanfil koyuyorlar. Romatizmalıyı arpa samanına koyarlar. Yahut koyup fışkısına koyun fışkısını kızdırıp sarıyorlar. Şiş ilacı camı kızdırıp yaraya vuru­yorlar yaranın suyunu çıkarıyorlar. Kırıklar için yakı çekiyorlar. Nezlenin ilacı donu­nu açıp başına sarıyorlar. Çıtele eşekin altından geçersin iyilenir."

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık