• 25 Kasım 2016, Cuma 15:19
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

POSOF DERLEMELERİ (6)
 Türkgözü'nde düğünlerin oluşumu: "Köyümüzde düğün ve aletleri gelişmiştir. Düğün ve aletleri şöyle oluyordu. İlk önce oğlanla kız birbirini epey zaman senelerce severler sonra oğlan tarafından kız tarafına elçiler gider. Sefa hoş ettikten sonra birbiriyle şöyle konuşurlar: Oğlan tarafından gelen elçi şöyle konuşur. Amca: Allah'ın emriyle pey­gamberin kabriyle senin gazını gelen adama veya benim oğluma istiyoruz. Bu elçi üç defa gelir ve bu iş böyle olur. Eğer kız babası kızını verirse derler falan günde pa­zar günde falan ayda nişana geliriz der ve kız babası nişana gelende şunları getirin der: Bir beşibirlik bir mayer, iki. reşat altını, bir çift altın güpe, bir altın yüzük, bir kemer der ve oğlan tarafı da bunları gider alır yeri gelince bir davul bir zurna, 12.45'e kadar at binenler gelir nişan değişirler ve kız babası da oğlana eşya alır ve 25 atlı nişan değişirler ve kız babası da 25 atlının elinden görür ve birer çift çorap dağıtır bir mendil verir o gece orda kalırlar.
Sabahısı evlerine gelende oğlan babası bir hafta kadar kalır ve düğün olacak günde belli ederler. Düğünleri perşembe ve pazar günleri olur.
Düğüne gelince 25'ten 100'e kadar sürer atlı yığılır yine davul zurna ile çalarlar ve bir de oğlanan kirvesinin ailesi oğlanın yengesi olur bir de atlı başı tutarken ve oğlan babası da yola düşerek giderler gelinin evine inerler. Yenge de iner yemek yerler ve kız yengesi atlıya gerez dağıtır onlar da para verirler.
Sonra gelinin başı bağlanır atlı da çikar bacada oynarlar. Ve kız tarafından da bir yenge olur. Gelini ata bindirirler ve millet ata binerler biraz gelirler kız tarafına Allahaısmarladık derler onlar da güle güle der. Ve biraz gelirler papağın adını atlı başı söyler ve sürecek adamlar bir mesafede düzülürler ıslık çalar gelirler birin­ci çıkan 25 liralık nemer ikinci çıkanlar 10 liralık nemer üçüncü çıkan da tavukla pa gaça alırlar ve geri dönerler gelini bulurlar hep gelirler gelini indirirler aht eder­ler tamam olur yenge de birkaç gün kalır."
Doğumla ilgili anlatım: "Doğum işi köyümüzde önemlidir. Ve doğum işini köyümüzde es­ki kocakarılar başarmaktadır. Gülhanım Yengenin anlattıklarını diyorum onun mesleği yoktur. Başka köydendir gebelik süresi 280 gündür. Yani yuvarlak hesap 9 ay 10 gündür Doğum zamanını tedarik etmek işin hesap yapılır adet görümü bi yere yazılmalı o günden üç ay geri admalı gelecek mesela beşinci ayda gebe kaldıysa üçünü geride atarız ikinci ayda gelecek ikinci ayda dünyaya gelirken köyde eski karılar ebelik ederler kal­dın sancılanınca gelirler ellerini temiz yıkarlar ve çocuğu dünya yüzüne getirirler.
Eğer ebenin elleri pis olursa çocuğun mutlaka bir yerden sakat olur eğer çocuklar çift gelirse ebe iki tane gelir ve onu çıkarırlar fakat çocukların mutlaka biri ölüyor ve üç çocuk doğuran hiç yoktur ve iki tane yaşıyanlar bir tanedir."
Köyde kullanılan farklı kelimelere örnek:
picka (kibrit), istikan (bardak), neft (gazyağı), gerf (kar), şarval (pantul), iskamli (sandalya), dada (ağabey), aba (anne), vedre (kova), lazut (mısır), cadı (mısır ekmeği), pangulat (lira) ,haşapur (ekmek), çala (mısır sapı), gemir (döven), bondruk (boyunduruk), kota (kayış tutulan yer), tekil (tekerlek), oulka (tekerlek aleti), çeten (çubuktan yuva), koltuk (san­dalye), merek (samanlık), işkaf (yataklık), boçka (peynir kabı) marşafa (su bardağı), çença (fasulye poşu), gelduğ (geldik), gidesağ (gideceğiz), deday (dede), daday (ağabey), bacı (ab­la), cancır (erik), demal (erik), sivsi (ardıç), çaynik (demlik).
Lakap, takmaad örnekleri: Begler, Botolar, Selimağagil, Hophoplar, Hütigil, Kıralgil, Kadıgil, Çanogil, Çelikler, Hacıgil, Nizamlar, Korgil, Uzunaligil, Çotogil, Dipaklar, Açıgiller Davulavulgil, Hunipgil, Hısagil, Tabogil, Pado, Kurt Nuri, Çulal Aydın, Kukaç,  Gazi, Şoğutlu Nevzat, Ayrancı, Dev Dudaklı, Koreso, Kel Paşali, Koşo Eflatun, Süküt Hasan, Suli Efe, Hop Hop Çadli, Kuzi Vahit, Kelo Evsel, Kara Kibar, Laz İsrafil, Yobazlar, Koper, Minik Demir, Kor Mehmet, Boz Hüsnü, Topal Adul, Heltek Hilali, Kuşkus Aydın, Çil Asker, Uzun Raçit, Bado, Bekar-Mehmetali, Eğri Hacı, Teri Huri, Tipa Ekrem, Haniya Müştak, Hofto, Pıyık, Karabaş Ah­met, Çanal Gazi, Tavşan Şevki, Hinik Midahat, Hantaboğaz Cemil, Veremli Memedali, Topal Payık, Hophop, Melik, Kör Kamil, Kor Enver, Mura Kazim.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık