• 18 Kasım 2016, Cuma 15:16
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

POSOF DERLEMELERİ (5)
 Posof köylerinde masal çeşitlemelerine bol örnek bulmak olası. Genelde yaşlıların anlatımıyla sürüyor "masal anlatma, masal dinleme, masal üretme" geleneği. Gençler dinlediklerini belleklerinde tutarak büyüklerinden aldıklarını geleceğe aktarma işlevini sürdürüyor. Masal örneklerinden biri: 'Çok eski zamanlarda zengin fakat hırçın bir adam varmış. Bu adamın da bir oğlu varmış. Hiç oğluna para vermiyormuş. Oğlu da evde usanarak babasına demiş ki baba bana da üç dört kuruş ver de gidip ticaret yapayım. Babası da diyor ki al sana üç kuruş fakat üç gün sonra getirmediysen seni zehirletip öldürürüm. Oğlu da peki baba getiririm diyor ayrılıyor.
Gidip üç kuruşa aldığı malı yine üç kuruşa satıyor hiç kârı olmuyor. Diyor ki boş ver yine eve gidelim diyor yola çıkıyor.
Gelirken bir mezarlığa geliyor ki bir adam mezardan birisini çıkarmış öyle dövüyor ki ölüyü öldürüyor. Gidip diyor ki ağabey sen bu ölüden ne istiyorsun günahtır. O da diyor ki bu sağ zamanında benden üç kuruş almıştı vermedi onun için dövüyorum. 0 zaman evine giden adam düşünüyor. Bir şeye çıkaramıyordu. Diyor eve götürsem buna günah götürmesem beni öldürürler ve nihayet diyor ki tek beni öldürsünler bu adamı kurtarayım ve o üç kuruşu döven adama veriyor. Ve adam yoluna gidiyor. Kendi de ölüyü yerine koyup örtüyor düşüne düşüne eve taraf geliyor. Biraz gelince o ölü diriliyor kalkıp düşüne düşüne eve giden ve ölüyü sopadan kurtaran adamın yanma geliyor diyor ki bundan sonra ikimizin kazandığımızda yarıya bölüşeceğiz. Gidiyorlar. O yandan bu yandan üç kuruşu üç yüz kuruşa çıkarıyorlar. Ve öyle senet yapmışlar ki her ne olursa yarı bölüşeceğiz.
Her şeyi topluyorlar nihayet bölüşecekleri zaman bir köyden geçiyorlar o köyün minaresinde 
şöyle bağırıyorlarmış:
Padişahın kızı otuz dokuzuyla evlendi otuz dokuzunu da öldürdü. Kırkıncı ölecek kimse gelsin. O zaman bu iki arkadaşın o ölü dirilmişti ya o diğerine diyor ki gel sen git. O da diyor ki yahu sen rüya görme o diyor ki ölecek kimse gelsin o da diyor ki yok sen gir bu işin içinde bir şey var. O da razı oluyor gidiyorlar. Bunları birbirine veriyorlar. Hocalar da alışmış hemen akşamdan tahtaları biçip hazırlıyorlar. Oğlanla kızı ki bir yere veriyorlar yanlarına da nöbetçi tutuyorlar. O nöbetçi oralarda dolaşırken ölü adam gidip nöbetçiye diyor ki her şey haricinde o kızla yatan adam benim. Bakacağım kardeşimdir beni onların yanma bırak. Nasıl ölüyormuş bu adamlar? Nöbetçi de diyor ki uyusunlar öyle gir.
Bekliyor uyuyorlar. O zaman giriyor gidip başuçlarında bekliyor. Bakıyor ki kızın karnında bir büyük yılan çıkıp oğlanın ağzından vuracağı sırada hemen ölü yılanın başını kesip bir mendile koyarak çıkıyor. Yine adamla padişahın kızının hiç haberi yok. Hocalar yine suları ısıtıyor tabutla içeri giriyorlar. Oğlan sağ. O zaman herkes seviniyor. Padişah da bu 
kızı bu oğlana bağışlıyor. Diyor ki al şenindir ben öyle sözleşmiştim. Kızı alıyor yine ikisi de birbirini buluyor.0 zaman ölü diyor ki gel bölüşelim ki benim işim var.
Her şeyi bölüşüyorlar da iş kıza geliyor senet öyle. O zaman kızın kocasının yüreğinden kanlar gidiyor. Ölüye diyor ki al her şey senin olsun kızı alma. O da diyor ki yok onu da ortadan keseceğiz ey adam imza vermiş. Ne yapsın razı kalıyor ölü, kızı ağaca bağlıyor keseceği zaman yılanın gerisi ağzından geliyor ve diyor ki al babam kız şenindir ben bu yılana sebep ettim ben yine ayni mezara gidiyorum. Ben ki beni kurtardın Allah da beni sana yardımcı gönderdi, eyvallah..."
Köylerimizin çoğunda ilginç kişiler vardır. Bunların davranışları, konuşmaları, kimi sorunları çözmeleri alay, şaka, nükte... değerindedir. Bu tür anlatımlar, takılmalar, ilginç davranışlar söylene söylene fıkralaşır. Bu tür örnekler de var Posof'ta: "Köyün birinde bir ihtiyar dede Nebi Dede varmış. Bunların inikleri gebe imiş. Kendileri de çok fakirmiş. Bekliyorlar inek doğmuyor. Nebi Dede sopayı alıyor ineğe diyor ki doğacan mı doğmıyacan mı ineği çok kuvvetli dövüyor."
"Köyümüzde bir Niyazi Amca vardır. Bu adamın öküzünde bit varmış. Üç dört tane bite sebep gaz yağını getiriyor öküze döküyor bite sebep öküzü mahvediyor.
"Bir Mürtez isminde adamın bir sandık elması çalınmış. Sandığın içindeki elma yüz liralık sandık on liralık. Kalkıp yine diyor ki elmayı çalmışlar ama elmasına yanmadım da sandığına yandım."

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık