• 27 Ekim 2013, Pazar 10:05
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

ORHAN KEMAL 100 YAŞINDA
 Orhan Kemal, Adana'nın Ceyhan ilçesinde 15 Eylül 1914'te doğar. Asıl adı Mehmet Raşit olan ünlü, önemli yazarımız önümüzdeki aylarda yüz yaşına girecek. Sanata, yazına sayfalarında yer veren kimi gazetelerde 2014'te "Orhan Kemal 100 Yaşında" etkinlikleriyle ilgili haberler, yorumlar, dilekler çıkmaya başladı.
Ortaokul öğrencisiyken ayrımına vardığım, sevdiğim, sığındığım, anlattıklarında çoğunca kendimi bulduğum öykücülerden, romancılardan Orhan Kemal. Kitaplığımdaki Orhan Kemaller en az iki kez okunmuştur yıllar içinde. Üç  kez okuduklarım da var. Yeniden okuyacaklarım da olacak...Öyle bir yazar Orhan Kemal, bir kez okunup    da kitaplığın arka rafına bırakılarak tozlanmasına göz yumulacaklardan değil.
Bendeki Orhan Kemaller kitaplığımın görünürde, elimi uzattığımda birini alacağım ön rafların birinde. Onları indirdim yazı masama. Yazdığım makinenin soluna yerleştirdim yayınevlerine göre.
Suçlu Remzi Kitabevi'nin. 1957'de çıkmış. Eskimeye yüz tutmuş kapak çekiciliğini koruyor: "Suçlu" Cevdet kentin tüm yükü omuzundaymışçasına eğmiş boynunu...
Bereketli Topraklar üzerinde...O da Remzi'nin. Kapakta ekmeğinin ardında köyünü bırakacak üç delikanlıdan biri bozkırın ortasındaki bir ağacın yanında, ayağının dibinde tahta bavulu. Kapağın içinde Orhan Kemal portresi Agop Arad'ın.1964'te çıkmış roman. Eğitimdeyken almışım Trabzon'dan, ederi 10 lira.
Gurbet Kuşları, Nisan 1972'de girmiş kitaplığıma. Varlık Yayını. Romanı 1 Mayıs'ta bitirmişim: Arkaya iki buçuk sayfalık izlenim yazmışım.
Cemile de Varlık yayını.1966 baskılı. Cep Kitabı. 173 sayfa.
Bir Filiz Vardı'yı 1969'da almışım Görele'den. Mayıs ayında okumuşum. Arkadaki boşluğa aralıklı bir sayfaya yakın dolmakalemle izlenim yazmışım, imzalamışım. İmzam şimdiki imzama dönüşmemiş daha. Nedense kapağa da imza atmışım. Sarı egemenliğinde kapak. Gecekondulu Filiz'in düşkırıklığı mı...
Müfettişler Müfettişi de Varlık'tan. Aldığım yılı yazmamışım. l970'de    çıkarmış romanı Varlık, ederini 10 lira koymuş.
Varlık o yıllarda epey Orhan Kemal yayınlamış. Avare Yıllar, Baba Evi, Sarhoşlar, Ekmek Kavgası yapıtları da Varlık yayını. Bunlar o yıllarda Görele'deki kitapçıdan alındı. Bir kitapçı yanında o yılların gazete satıcısında da çok sayıda Varlık yayınları vardı...
Kardeş Payı,Varlık'ın kitaplarını andırıyor boyut olarak.Ankara'da Seçilmiş Hikayeler Dergisi Yayını olarak çıkmış.1957'de beş bin basılmış. Kapakta Güngör Kabakçıoğlu, öykülerden birinden yük taşıyarak geçinen "çok güçlü görünen" bir karakteri    betimlemiş. Arka kapakta Orhan Kemal yaşamöyküsü, İzzet Çetin'in. Kardeş Payı'nı büyük olasılıkla 1978'de Ankara-Kızılay-Zafer Çarşısı'ndan aldım. Raflardan kaldırımlara düşmüş epeyce kitap almıştım 1978'de Ankara'ya ikinci gidişimde.
Hanım'ın Çiftliği'ni 1974'te Remzi Kitabevi yayını olarak aldığım anımsıyorum. O yok kitaplığımda. Okumak için alan biri geri getirmedi, unutturdu(?). Şimdiki yeni yayın, Everest'in Murtaza Cem Yayınları'nın. Kapakta ünlü "Murtaza tipi". Kapak Mehmet Sönmez'in. Arka kapakta son yıllarında Orhan Kemal…
Vukuat Var Tekin Yayınevi'nin.İlk aldığım ya Remzi'nindi ya da Seçilmiş Hikayeler'in.
Bu da gidip gelmediği için yeniden alındı 1989'da.Tekin'in simgesel kapak örneklerinden. Haldun Dirik çizmiş. Renkli.
Eskici ve Oğulları, Ak Kitabevi Yayını. Ak'ın kitapları da değişik olurdu:Ciltli, saman kağıt, kalın kapak...İhsan Manavoğlu'nun yayınevi romanı 1962'de çıkarmış. Aldığım tarihi yazmamışım. Arkada boş sayfada izlenimlerim, dolmakalemle: 1970…
Sokakların Çocuğu, Altın Kitaplar'dan. Onların kitapları da çoğundan ayrılır. Dikiş ciltli değil ama kolayca yıpranmaz. Kapağı da özgün, çekici: Bir fotoğraf, çöplükte bir çocuğun iki ayağı dizden altı, paçalar yırtık. Arkada, İstanbul'da bir kıyının döküntüleri içinde düzgün giyimli Orhan Kemal. Baskı tarihi Ocak 1972.
Dünya Evi, Dost'tan çıkmış, 1958'de. 1974'te almışım.Trabzon Dost'tan olmalı...
Orhan Kemal'in öykülerini birleştirerek yeni yapıtlar oluşturmuştu Bilgi yayınevi. Onlardan iki örnek:Yağmur Yüklü Bulutlar(Hikayeler-I), Kırmızı Küpeler(Hikayeler-2). Arka kapaklar boydan boya Orhan Kemal. Birinde Orhan Kemal düzgün giyimli, kravatlı, oturuyor masada iki boş çay bardağı var önü'nde. Yazar tömbeki içiyor, ağzında nargile…
Bunların dışında 72. Koğuş, Küçücük, Baba Evi, Kanlı Topraklar, Kaçak, El Kızı aynı rafta aynı babanın değerli çocuklarıdır. Onları tanımak, onlarla söyleşmek, onların acılarını, sevinçlerini duyumsamak...bize düşüyor.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık