• 30 Haziran 2017, Cuma 17:12
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

NEŞET ERTAŞ'IN MEZARINDA (5)
 Neşet Ertaş'ın anıt mezarı; babası, bozlağın gelmiş geçmiş en büyük adı Muharrem Ertaş'ın mezarının önünde. Unutulmaz sesiyle, gırtlağıyla ABD'de bile inceleme konusu ol­muş ozanın taşındaki dizeler:
"İşte geldim işte gittim
Güz çiçeği gibi bittim
Yalan dünya ne iş tuttum
Ömürceğim geçti gitti"
Halk Ozanı
Muharrem Ertaş

Ahmetoğlu M. Ertaş
D.T. 1329
Ö.T. 03.12.1984 R.Fatiha
Muharrem Ertaş'ın 1935 doğumlu eşi Arzu Ertaş da onların sağında yatıyor.
Tam ayrılıyorduk. Mezarların az alt yanında tanıdık bir ad: Çekiç Ali... Neşet Ertaş'ın kimi söyleşilerinde söz ettiği türkücü, halk ozanı. 1960'larda, 1970'lerde radyoda çıktıkça sevindiğim, beğeniyle dinlediğim, Neşet Ertaş'ın, Muharrem Ertaş'ın, Hacı Taşan'ın, Mahmut Erdal'ın, İsmail Daimi'nin adlarıyla yan yana getirdiğim Çekiç Ali... Onun mezar taşında Cahit Obruk'tan iki dörtlük:
"Genç ömrümün derdini
Türkülerle unuttum
Kırşehir diye diye
Gençliğimi unuttum

Bağlamam oldu deli
Yenemedim eceli
Kaderim buymuş benim
Ağlar sarı teli"
Dokuzu çeyrek geçe ayrılıyoruz Kırşehir'den. Aracımızdan gözleyebildiğimizce yurdumuzun güzelliklerinin ayırdına vara vara Çiçekdağı-Yerköy…. derken Yozgat'tayız. Çocukluğumdan beri vurgunu olduğum "Sürmeli" yurdumdayız... Söyleşi Yozgat'a, Sürmelilere, Nida Tüfekçi'ye evriliyor...
'Çamlık'ın başında tüter bir tütün
Acı çekmeyenin yüreği bütün
Ziya'mın atını pazara tutun
Gelen geçen Ziyam ölmüş desinler"

Sürmelileri, ağıtları Mehmet Çolak'la, Bekir Öztürk'le, Nihat Öztürk'le dile getir­mek ne güzel. Sürmelilerin, ağıtların yakıldığı bu topraklardan hızla geçmek bile, bu toprakların soluğunu almak bile ne güzel...
Sorgun'dayız. Bizim ilçemize göre büyük bir ilçe. Sorgun adı ilk gençliğimizde yer etmiş belleğimizi Nida Tüfekçi'nin bağlamasıyla, sesiyle:

"Yozgat'ı sel almış Sorgun'u duman
Sıdk ile seviyom sevdiğim inan
Ölüp de mezara girdiğim zaman
Ben susayım kemiklerim söylesin....aman....”

Zile, Turhal-Tokat-Niksar-Akkuş-Ünye "Görele... yolundayız. Yerköy'de Mehmet Çolakoğlu'nun arkadaşı Cemal Tataroğlu'na uğradık. Yemek önerisini çaya çevirdik. Saatler bile çok önemli yolculuklarda.
Sorgun-Zile arası daha yeşillik, bol dönemeçli, tırmanılan, inilen yollar... Dönemeçlerde şaşırtıların beklendiği çok sevdiğim karayolu...
Niksar yolu üzerinde yemekteyiz. Mevlana Et Lokantası... Trabzon Ekmeği. Ezosu, köftesi iyi... Niksar'dan vuruyoruz yola. Dağları aşarak bizim kıyılara ineceğiz... 21'de Görele'de olacağız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık