• 23 Haziran 2017, Cuma 17:06
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

NEŞET ERTAŞ'IN MEZARINDA (4)
 Görele'den yola çıkarken konuşmuştuk Kırşehir'de Neşet Ertaş'a uğrayacağımızı. Gezilerimizde ilk kez gördüğümüz yerleşimlerde yaptığımız gibi burada da bir iki kez yol soruyoruz uygun bulduklarımıza. Bir iki soruştan sonra Neşet Ertaş'ın yattığı kent mezarlığındayız.
Rakımlı, kente egemen bir alanda mezarlık. Çok aramadan, Ertaş'ın yattığı yeri gösteren yazılar yardımıyla buluyoruz Neşet Ertaş Anıt Mezarı'nı. Taşın en üst yanında ozanın fotoğrafı. Altında, dizeler:

"Sakın ol ha insanoğlu
İncitme canı incitme
Her can bir kalp halka bağlı
İncitme canı incitme
Saygı sevgi hoşgörü
Garip
Neşet Ertaş
Canımız İnsan Babamız

Muharrem oğlu
Neşet Ertaş
1938
25.9.2012"
Duygulanıyoruz. Nihat Öztürk, Bekir Öztürk, Mehmet Çolak; sevgili insan kardeşlerim fotoğrafla belgeliyor Ertaş'ı, çevresini...
Uygun yerlerde durarak ellerimizi kaldırarak açıyoruz. İçten dualarımızı gönderi­yoruz çağımızın büyük, önemli ozanına; ağıt, türkü yaratıcısına...
Zamanımız olsa da az daha kalsak yaşasak Neşet Ertaş'ı... Mezar taşına yaslanarak ortaokul yıllarından beri söylediğim türkü düşüyor dudaklarıma:
"Karadır bu bahtım kara
Sözüm kâr etmiyor yara
Yaktın yüreğimi yara

Eyvah eyvah eyvah ey
Kendim ettim kendim buldum
Gül gibi sararıp soldum
Eyvah eyvah ey
Bilmez yar halimden bilmez
Akar göz yaşlarım dinmez
Bir kere yüzüme gülmez
Eyvah...

Söylerim sözüm almıyor
O yar yüzüme gülmüyor
Garip gönlümü bilmiyor
Eyvah..."
Geziyi meziyi unuttum. Dereler, inek yaydığım fındık bahçeleri, oturduğum gaş başları sayfalarını birer birer söylediğim türkü defterim (1969), radyodan çabuk çabuk yazarak türkü defterine geçirdiğim Neşet Ertaşlar, Mahmut Erdallar, Ali Ekber Çiçekler... Bir an geriye kaydı zaman; yıllar, yıllar öncesindeyim... Ortaokul, lise yıllarıma tanıklık, yol­daşlık, duygudaşlık eden Neşet Ertaşlar... Bir anda boşalıyorum, türkülerle doluyorum:
"Seher vakti çaldım yarin kapısını", "Kaşların kara kara da amanın Leyla Leyla", "Kar mı yağmış yüce dağlar başına", "Aldın aklım bir bakışta", "Dağlar dağladı beni", "Köprüden geçti gelin", "Yanarım senin aşkına gel kaçma gel gel", "Yare gidem yare gidem", "Küstürdün gönülü güldüremeden", "Sanki sam yelisin estin bağıma", "İki büyük nimetim var" "Ne güzel Yaratmış seni Yaratan", "Mapusanelere güneş doğmuyor", "BİTER KIRŞEHİR'İN GÜLLERİ BİTER?
"Viraaaan dağlaaar, viraaaan dağlaaaaaaar"... Nerede, kiminle olduğumu; günü, ayı yılları unutsam da söylesem, söylesem...
Gözlerim yaşarıyor...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık