• 28 Nisan 2017, Cuma 19:02
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

N. OSMAN APAYDIN ÜSTÜNE
 Uzun yıllardır tanıdığım, Bulancak Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nuri Osman Apaydın yazılarının bir bölümünü kitaplaştırdı.
Kitap Yekta Güngör Özden'in önsözüyle İleri Yayınlarından çıktı. Kasım 2016'da ya­yımlanan yapıtı dostluğuyla onurlandığım Nuri Osman Apaydın 3 Mart 2017'de adıma im­zalayarak gönderme inceliğinde bulundu. Çok sağ olsun, başka yapıtlara ulaşsın...
Yapıtta 82 düzyazıyla en eskisi 1966 'da yazılan yedi şiir var. Şiirlerden sonra­ki bölüm Osman Nuri Apaydın'la ilgili görsel belgeler. Bunların çoğu yazarın çalışma alanlarıyla ilgili.
Yapıtın adına gelince... Onu değerli, önemli yazardan dinleyelim: "Bir TV kanalında ÇOCUKTAN AL HABERİ" programını çoğu kez ilgi ile izlerim.3-5 yaş grubu çocukların so­rulara verdikleri yanıtlardan etkilenmemek ve duygulanmamak olanaksız. Geçtiğimiz haf­talarda yayımlanana bir programda beş yaşındaki bir kızın 'Günah nedir?' sorusuna verdiği yanıtı hiç unutmayacağım: "ATATÜRK'Ü SEVMEMEK GÜNAHTIR."
Nuri Osman Apaydın gerçekten unutmamış beş yaşındaki kızın tümcesini. Kitabına ad olarak seçmiş.
Alıntıladığım tümceler Bulancak Kültür ve Sanat Dergisinde Aralık-Ocak 1998-1999'da yayımlanmış.
O yıldan bir iki yıl önceyi anımsarsınız. O günkü yönetimden alman arkalanma ortamında kimi televizyonlarda şimdiki gibi ulu orta olmasa da kıyıdan köşeden Atatürk'e, Cumhuriyet'e, Çevrimlere, Kurtuluş Savaşımıza saldırılırdı.0 günleri anımsamak,bugün ge­linen yeri değerlendirmek için Nuri Osman Apaydın'ın ATATÜRK'Ü SEVMEMEK GÜNAHTIR yapı­tını okumak gerek.
Apaydın katıksız bir Atatürk, Cumhuriyet aydını. Çocukluğundan beri geliştirdiği oku­ma, yazma alışkanlığı ondaki çağdaş birikimin dışavurumu. Okuyor, araştırıyor, dinliyor, izliyor... Yanlışları, olumsuzlukları, çiğlikleri; bilim, sağtöre, Atatürk­çülük, cumhuriyet, laiklik, insan yaratıcılığı, sanat, evrensel hukuku... süzgecinden geçire­rek açığa çıkarıyor, eleştiriyor...
Hak edene ağzının payını veriyor. Bağlam, çağdaş ilkeleri doğrultusunda aydın bir bi­rey olarak savaşım vererek görevini yapıyor...
Sabri ve Atatürk, Aymazlık , Ödün Yok, Aldatmaca- Merve, Kısa Kısa, Oyun mu, Amasya Genel­gesi, Sözler Olaylar, Bilelim Biye, Cemaat ve... gibi yazılar Atatürkçülüğü çeşitli yön­leriyle savunan, okuyana anımsatan yazılar.
Bulancaklı, Giresunlu yazar kimliğiyle ilimizle ilgili kimi sorunları aktaran, onlara çözüm yolları öneren yazıları da var.
Giresun'daki, Bulancak'taki sanat, ekin yansımalarını da "bildirme-yorumlama" anlayı­şıyla yazı konusu yapıyor Nuri Osman Apaydın. Böylece son yirmi otuz yılın sanatsal yan­sımalarını da gelecek kuşaklara not düşüyor.
Günümüzden on yedi yıl önce yazdığı bir yazıdan yola çıkarak Kuruluşunun 60. Yılın­da "Köy Enstitüleri"ni değerlendiriyor. Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra ulu önderi en iyi özümseyen, onun amaçlarına uygun örnek çalışmaları yaşama geçiren Cumhuriyet tari­hinin en verimli, en saygın, en önemli Milli Eğitim Bakanı Haşan Ali Yücel'i anımsatı­yor okurlarına. Onun, "El koyduğumuz ilköğretim davasını gerçekleştirerek Türk vatanının dağlarında bayırlarında ve kırlarında hatta en ücra yerlerinde kendi kendine açıp so­lan çiçekleri bırakmayacağız" tümcesinden yola çıkarak yıllardır emek verdiği dernekçilik çalışmalarındaki ilkelerini belirtiyor.
Apaydın kimiler de bir haberden, kimiler de bir olaydan, kimiler de alınmış usdışı bir karardan yola çıkarak akıcı, ayrıntıya boğulmamış, içi boş süslü tümcelere yüz vermemiş biçimde oluşturuyor yazılarını.
“Bugün sıkıcı gündemden uzaklaşıp Giresun aşığı bir şairden söz etmek istiyorum" tümcesiyle başlayan yazıda Ozan Bahtiyar Dayımoğlu'nu anıyor. Onların arkadaş, dost ol­duklarını biliyorum. Dahası Apaydın'ın Dayımoğlu'nun tüm şiirlerini toplayarak kitaba dönüştüreceğini de...
Karşılaştığım her yazısını okuduğum Nuri Osman Apaydın'ın bir yapıt bütünlüğünde okumak iyi geldi bana. Nice yazılara, yapıtlara...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık