• 28 Aralık 2018, Cuma 16:46
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

MİLLİYET SANAT ÜSTÜNE

Lise son sınıf öğrencisiydim Milliyet Sanat Dergisi çıkmaya başladığında. Önce gazete­nin eki olarak yayımlanmıştı. Sonradan dergiye dönüşmüştü.
O yılların önemli dergilerinden ayrılıyordu Milliyet Sanat. Varlık'a, Türk Dili'ne, Hareket'e, Hisar'a, Sesimiz'e, Soyut'a, Türk Edebiyatı'na, Yansıma'ya, Yarın'a Doğru'ya, Yeni a'ya, Yeni Ufuklar'a benzemiyordu.
Andıklarım daha çok "yazın dergisi"ydi. Milliyet Sanat'sa "sanat" dergisiydi.
Sanatın tüm çeşitlerini barındırıyordu sayfalarında.
Uzun yıllar yazı işleri müdürlüğünü Zeynep Oral'ın yaptığı dergide; her alanda sanat haberleri; tiyatro, yazın, müzik, film, belgesel, resim, fotoğraf; yeni yayınlar, ödüller, bulmacalar, yontu, karikatür... yer buluyordu kendine.
O yılların olanaklarıyla derginin görselliği öndeydi. Sayfalarında bol bol resimler, fotoğraflar yer alırdı.
Çeviriler yanında yaşayan yazarların çoğu yazılarıyla, şiirleriyle, öyküleriyle dergi­ye yazı verirdi.
Zeynep Oral, Özdemir Nutku, Hilmi Yavuz, Mehmet Doğan, Alpay Kabacalı, Ferit Edgü, Kaya Sezgin, Ahmet Köksal, Mahmut Tali Öngören, Onat Kutlar, Emre Kongar, Cavit Orhan Tütengil, Vedat Günyol, Aziz Nesin, Demir Özlü, Şükran Kurdakul, Attila Özkırımlı, Afşar Timuçin... dergide yazanlardan ilk anımsadıklarım.
Dergi kimilerde ödüller de düzenliyordu. Şiir başta olmak üzere birçok alanda yarışma açıyordu. Milliyet Sanat.
Dünya edebiyatı başta olmak üzere kimi alanlarda kapsamlı ekler de verirdi Milliyet Sanat.
Orhan Kemal, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Aziz Nesin, Cevdet Kudret, Kemal Tahir, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abdi İpekçi, Sabahattin Eyuboğlu, Tevfik Fikret, Cavit Orhan Tütengil... için düzenlenmiş özel sayıları da anmalıyım.
1990'lı yılların ortalarında dergide "EN YENİ YAPITLARI" bölümü açılmıştı. Yazıncıla­rımızın en yeni öykü, deneme, şiir türündeki ürünleri yayımlanıyordu.
1995'te on beş günde bir yayımlanırdı dergi. 15 Ağustos 1995 / 366 sayısında "en yeni yapıtlarının İkincisi var.
Ferit Edgü, İnsan Kokusu öyküsüyle; Can Yücel, Hollanda'da Bir Akşam şiiriyle; Ahmet Oktay, "Cehennem Hai-Ku" larıyla (şiir), Hulki Aktunç, Bir Şeyin Varoluşu, 29 şiiriyle; Ayfer Tunç, Gülkurusu öyküsüyle; Kubilay Köseoğlu, Sone şiiriyle; Sunay Akın, Çıkış Kapısı şiiriyle; Tarık Günersal, Prolog şiiriyle; Ahmet Özer, Yürüyen Bir Sabahla şiiriyle; Halil İbra­him Bahar, saplantı şiiriyle; Mustafa Erdem Özer, Saklı şiiriyle; Orhan Duru, Bahçeyi Sula­dım öyküsüyle; Akgün Akova, Kapılar şiiriyle; Melisa Gürpınar, "Konuşmalar"dan şiiriyle; Rıdvan Dansuk, Eskisi Gibi şiiriyle; Mehmet Başaran, Açan Kardelenler Değil Ayak İzleri şiiriyle; Erendiz Atasü, Kızıma Günce öyküsüyle; Oğuzhan Akay, E.T.Raf şiiriyle; Gülsüm Cengiz Akyüz, Rüzgâr Tutar Elimden şiiriyle; Engin Turgut, Arzuda Tenha şiiriyle; Mehmet Güler, Cağaloğlu denemesiyle; Altay Öktem, Tear Here şiiriyle; Feride Çiçekoğlu, Ütop­ya denemesiyle; Müslim Çelik, Uyanık Uyku şiiriyle; İbrahim Oluklu, Bir Kentin Koltuk Al­tından Görünüşü şiiriyle; Leyla Şahin, dağılan saat şiiriyle; Zeynep Ankara Sevişmenin Tadı Yok denemesiyle; Turgay Kantürk, Ve Yapraklar... şiiriyle; Elif Sorgun, Yollarca şiiriyle; İsmail Uyaroğlu, Kedileri Severken Ağlayınız şiiriyle; Oğuz Özdem, uzak şiiriyle yer almış bu sayıda...
Sunay Akın, Halil İbrahim Bahar, Ahmet Özer Trabzonlu. Onların şiiri gibi öteki ozanla­rın şiiri de alıntı yapılacak, örneklenecek türden. Seçim yapmak çok güç.
Oyumu arkadaşımdan, dostumdan yana kullanıyorum. Ahmet Özer'in, yürüyen bir sabahla şiirinin son on dizesini paylaşıyorum:
...
kırbeşlik plaklardan çınlardı sözler
ağaçlar çiçeğe dururdu / kanada kalkardı 
kuşlar için bir demircinin örsüydü her sabah
güller döğülürdü kan taşınırken şafağa.
gençtiler / yüreği uçurumlara ayarlı
hepimizden sevgiler taşıdılar habersiz
onlarla yaşadın/ömrüme biçilmiş zamanı
tarihti defterinde yenilgiler yazan bilge.
türkülerimiz kaldı o günlerden / günlerimizi donatan
tertemiz alnımızda / yaşama sevincini tutuşturan
Dizeleri Trabzon Fatih Eğitim Enstitülülere gönderiyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Teşekkür ederim....Kubilay Köseoğlu. Teşekkür ederim....Kubilay Köseoğlu. 28.02.2019 23:39

Teşekkür ederim....Kubilay Köseoğlu.

yukarı çık