• 12 Ocak 2018, Cuma 16:23
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

KUŞDİLİ KÜLTÜRÜ PANELİ
Giresun Üniversitesi Karadeniz Kültür ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (KARAKUM) 2 Ocak 2018 Salı günü 13'te Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu salonunda "KUŞDİLİ KÜLTܬRÜ" adlı panel düzenledi.
Panele konuşmacı olarak Kuşdilini tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek, Giresun Üniversitesi Karadeniz Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Karadeniz, Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Halkbilimci M. Akif Korkmaz, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç, Halkbilim Araş¬tırmacısı, yazar Hayrettin Günay katıldı.
Panel Öncesi Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım panelin, dilin, kültürün önemini belirten bi¬rer konuşma yaptılar.
Giresun'un kimi yörelerinde geçmişte gereksinim duyulduğunda iletişim dili olarak kullanılan günümüzde yalnız Çanakçı Kuşköy'de yaşayan Islıkdili (Kuşdili) geçtiğimiz aylarda UNESCO'nun Güney Kore'de yaptığı değerlendirme toplantısında "UNESCO ACİL KORUMA GEREKTİREN SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİ"ne alındı. Kuşdilinin "UNESCO Listesi"ne alınma kararını Türkiye'ye Kültür ve Turizm Bakanlığı duyurdu...
Panelde ilk konuşmayı M. Akif Korkmaz yaptı. Korkmaz yaptığı sunumda yıllar önce baş¬layan Kuşdili etkinliklerinin ilkine katıldığını, etkinlikte çektiği fotoğrafları pay¬laşarak anlattı. Dil-kültür olgusunu vurguladı. Özgün bir dil, kültür olgusuyla karşı kar¬şıya olduğumuzu, çağdaş iletişim araçlarının gücüne yenik düşecek Kuşdilinin yaşatıl¬ması gerekli önemli kültür varlığı, birikimi olduğunu vurguladı. Halkbilimci olarak üs¬tümüze düşen sorumluluğu kültür değerlerimizin yaşatılması için kullanacağız, dedi...
Hayrettin Karadeniz konuşmasında KARAKUM olarak kültürel değerlerimizin derlenmesinde, saptanmasında, belgelikler oluşturulmasında dahası kültürel değerlerin unutulmamasında, gelecek kuşaklara aktarılmasında sorumluluk aldıklarını dile getirdi. Bu sorum¬luluğu Giresun Üniversitesi olarak aynı anlayışla çalışan araştırmacılarla, uygulayı¬cılarla işbirliği içinde en iyi biçimde yerine getireceğiz, dedi...
Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç UNESCO kararından yola çıkarak Kuşköy'ün, Kuşköy çevresinin geleceğini, ekonomisini değiştirecek, gelişti¬recek tasarılardan söz etti. Kültür, doğa eksenli turizm tasarıları panele katılanların tümünü, Kuşköylüleri sevindirdi. Tasarıların yaşama geçmesi için neler yapılması gerek¬tiğini somut örneklerle anlattı. Prof. Dr. Musa Genç'in tasarıları uygulandığında yörenin turizm ilgisiyle "İç, dış" turizm odağı olabileceği inancı tüm katılımcılarda pekişti.
Şeref Köçek dernek olarak kuşdilini tanıtmada, UNESCO aşamasında büyük savaşım ver-diklerini, bu savaşıma çok sayıda kişinin destek olduğunu, Giresun Üniversitesinin bu savaşımda hep yanlarında olduğunu belirtti. Bundan sonraki çalışmalarda da Üniversite'nin yanlarında olduğu için sevinçli olduklarını dile getirdi.
Hayrettin Günay dilci, Türkçeci, halk bilimci bakışıyla kuşdilinin yapısal özelliğini açıkladı.
"Kuş" dili sözcüğü kimi kuşların ötüşlerine öykünme yoluyla oluşturulan "ıslığın" yerel adıdır. Islık, sözcüğü de yansıma "ıs" kökünden işlek bir ek olan"-lik,-lık" yapım ekiyle oluşturulmuştur.
Yöremizde ıslık yerine daha çok "işlik, ışıldık, işildik" sözcükleri de kullanılır. Bunların kökü de yansımadır.
Kişioğlu kimi atmacaların, kervançulluklarının, sarıasmaların... ötüş öykünmeleriyle ıslığı oluşturdu. Özellikle çobanlar, avcılar... daha çok olmak üzere yeri geldiğinde ıs¬lık hayvanları yönlendirmede, insanlar arasındaki iletişimde araç olarak kullanıldı.
Kuşköy'ün bu yaygın örneklemelerden ayrımı köy yaşam biçiminde yaygın olan ıslık yeteneğini özgün bir dile dönüştürmeleridir.
Köy çevresinde günlük yaşamda kullanılan sözcüklerin iki ıslık yöntemiyle özel tüm¬celere dönüştürülerek Çepni Türkçesi yanında Türkçe'nin özgün bir alt dile dönüştürül¬mesi yörede yaşayanların dil yaratıcılığının göstergesidir.
1960'ta başlayan bu dilin tanıtım sürecinde önemli dilbilimcilerimiz Prof. Dr. Doğan Aksan'ın, Prof. Dr. Özcan Başkan'ın "dilbilim" emekleri unutulmaz.
Kuşdili Paneli bundan sonraki çalışmalarla yöreye katkı umuduyla sonuçlandı...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık