• 10 Mart 2012, Cumartesi 13:10
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

KURT KANUNU KEMAL TAHİR TARİHİMİZ
1955'te Göl İnsanları öykü yapıtıyla yazınımızda ses getiren Kemal Tahir, aynı yıl yayımladığı Sağırdere'yle asıl gücünü göstereceği romana başlangıç yapar.
Bu başlangıç oylumlu yirmi romanın da önceden tasarlanmış, notları alınmış, kimileri 1938-1950 yılları arasında cezaevlerinde yazılmış romanların uygun tarihler de kitaplaşmasıdır.
İlk baskısı Temmuz I969'da Bilgi Yayınevi'de çıkan Kurt Kanunu, yazarın yayınlanış sırasına göre on üçüncü romanıdır.
Romanın ilk bölüm başlığı Kanlı Tuzak'tır. Bölüm öncesine de bir atasözü konmuştur; “Kurtlukta düşeni yemek kanundur."
Kurt Kanunu'nda, Mustafa Kemal Atatürk'e hazırlanan İzmir suikastı, suikastçıların yakalanışı anlatılar. Bu olaydan yola çıkılarak İttihat ve Terakki'nin tükenişi, CHP eleştirisi işlenir. Aydın sorumluluğu kavramı vurgulanır.
Kemal Tahir usta romancı kuşkusuz.400 sayfaya yakın yapıtı özgün konuşmalarla, iç hesaplaşmalarla, polisiye tadıyla tüm romanlarında bolca kullandığı cinsel anlatımlarla kolay okunur duruma getirir.
Romanda dönemin gerçek kişilerinin yanında yazarın yarattığı kişiler de vardır. İttihat ve Terakki'nin ünlü silahşörü Abdülkadir, Abdülkerim'dir romanda.
Onunla başlar roman: İttihatçıların ünlü fedailerinden Abdülkerim Bey soluğunu tutuverdi."Ne var? Nedir o?"
Bir polis koşuyor... Meç ini kalçasına bastırmış... Vapura koşuyor.
Abdülkerim Bey sendeledi, omuzu üstünden kapıya baktı. Bir yere tutunmak ister gibi debelenerek dirseğiyle emektar Parabellum'unun katılığını buldu."
Böyle başlıyor roman. Okur ilgisini yakalıyor daha ilk tümcelerle.
Tüm romanlarını okudum Kemal Tahir'in. Kimi romanlarını da bir kaç kez okudum. Önemsediğim, önemli romancımız o. Özellikle dili, anlatımı, Çorum, Sungurlu... Ağzını sözcük düzeyinde değil tümce, sözcük öbeği düzeyinde anlatımına yansıtması benzersiz. Köyü anlattığı romanlarında dili, biçemi "tadından yenmiyor."
Kenti, tarihimizi anlattığı romanlarda da benzer dil özelliği çekici kılıyor romanlarını.
Onun çoğu tarih romanı yazarlarından ayrılan yönü var: Kemal Tahir tarihsel bir dönemi anlatırken belgeli gerçeği de değiştirerek yeni tezler üretiyor. Yüz de yüz doğru, belgeli gerçekleri bile hiç düşünülemeyecek görüşlerle, tezlerle sunuyor okuruna.
Tarihi yeniden yazıyor roman kılığında. Bu da tam tamına Kurtuluş Savaşı verenlerin, Cumhuriyeti kuranların, Devrimleri yapanların karşıtlarına pas atmak anlamına geliyor.
Kemal Tahir tam bir kuşkucu. Her olayın altında bit yeniği arıyor, komplo arıyor. Hiçbir gerçeğe inanmıyor. Her şeyi araştırarak yeniden yazmaya kalkıyor. Onun tarihsel dönemleri anlattığı romanlarını sakatlayan da bu.
Kurt Kanunu da böyle. Belgeleriyle yakın tarihte kalmış korkunç bir hırs planını Kemal Tahir başka yönlere çekerek suikastın bilerek hazırlatıldığını... Denetimin hep CHP yönetiminde olduğunu, karşıt düşüncedekilerin ezilerek yok edildiğini... Savunuyor satır aralarında.
Kemal Tahir diliyle,anlatımıyla çok önemli bir romancı.Tarih romanlarındaki bu sakat saplantısı toy, yakın tarihi bilmeyen okura bir tuzak.Hele hele bir öykü anlatma, bir kurgu sanatı olan romanı bir bilim olan tarihin yerine koyan deneyimsiz tarih okurları, tarihi romandan öğrenmeye kalktı mı “eyvah ki eyvah…”
Kemal Tahir'in önemli bir romancı olarak en olumsuz yönü bu. Öteki romanlarında da var bu tür olumsuzluklar.
Bozkırdaki Çekirdek bir başka örneği bunun. Eğitim tarihimizin yüz akı, destanı Köy Enstitüleri, onun kurucuları bu romanı bitirdiğinizde birer baskıcı. Köy çocuklarına eziyet eden, köyün uyanmasını istemeyen... Birer aydınlık düşmanı.
Kimin aklına gelir bu? Önemli romancı Kemal Tahir'in...
TRT'de dizi olmuş Kurt Kanunu. Romanı yeni okuyacakların, diziyi izleyenlerin dikkatli olması gerekir. Okuduğunuz, izlediğiniz Kemal tarih kurgusu. Onun deyişiyle: "Aman aman... Eyvah ki eyvah... Ulan bu kötü... Bu fena... Tarih böyle anlatıla bilemez…”

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık