• 16 Ekim 2015, Cuma 17:02
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

“KİTAP İÇİN”
 Cumhuriyet Kitap, yıllardır perşembe günü veriliyor Cumhuriyet Gazetesiyle. Haftalık olmasına karşın kitap tanıtma, yazın dergisi niteliğinde. Dolu, doyurucu yazınsever okuyucular için. Kimi sayıları; kimi yazarlar, ozanlar için "küçücük" özel sayı olarak bile saklanabilir, yeri geldiğinde yararlanılabilir.
Dergide kimiler de eleştiri, tanıtma yazısı çıksa da on yıldır "Kitap İçin... "baş­lığıyla yazıyor Selçuk Altun.
Üretilen yazıları bir türe yerleştirme alışkanlığımız var, onun yazdıklarını dü­şündüğümde duraksamadan edemiyorsunuz. 1'den başlayarak yıllar içinde3700'leri tamamlayan yoğun, kısa paragraflara ne demeliyim?" "aforizma, alıntı, alkış, eleştiri, günlük, gözlem, haber, kıssa, kinaya, nükte, öneri, polemik, sor(g)u, yanıt" sözcüklerinin tümünü içeriyor Selçuk Altun'un yazdıkları. Nasıl özgün bir Salah Birsel denemesi varsa ben­ce Altun'un yazdıkları da "Altun denemeleri..."
Sizi bilmem ama bende yayımlandığı ilk haftadan beri alışkanlık yarattı "Altun denemeler." Ayda bir yayımlanmasından sıkıntılıyım. İlk yıllardaki gibi yayımlansa se­vinirim. "Ayda bir yayımlanma" gerekçesini Selçuk Altun'un dergide açıkladığını da be­lirteyim.
Yazılar yapıta dönüştü: Kitap için 1(2,3)Aforizma/Alıntı/Kıs(s)a başlığıyla.
Sel Yayıncılık'ta çıktı, deneme dizisinde bin başlık bir kitap...
Başlık, Selçuk Altun'un yazı kişiliğini içermekte. Öncelikle "tam bir kitapsever''? Okuması gerekli bir kitap için, "satın alması gerekli" bir kitap için İngilterelere, Amerikalara gittiği çok olur. Aldıklarını, gördüklerini, okuduklarını "altun denemelerinde" damıtarak "maddeye" dönüştürmesi yazar sorumluluğu onun.
Yazın, güzel sanatlar, yaşama özgü notlar... Kitap için'i ilginç kaynak durumuna da getiriyor  açıkçası. Okumayı, kitabı sevdirme çabaları, nitelikli ürün, önemli yazı özen­leri... Altun'un aradıkları; bulduklarını okuyucusuyla bölüşme mutlulukları...
Gözünüzden kaçan bir yapıtı onun "numaralı" alıntılarınadanalabiliyorsunuz okuma notlarınıza: "1437-Menderes Demokrasi Yıldızı?(Şevket Çizmeli, Arkadaş, 2007, sayfa 683)
Adi geçen kitapta örtülü ödenekten(1950-60)karşılanıp, Yassıada duruşmalarında Adnan Mendereste zimmet çıkarılan harcamalardan örnek dökümler de var. Edebiyat ve basın aşkına yapılanlardan: Şevket Bilgin 74 bin TL, Recep Bilginer 10 bin TL, Yusuf Ziya Ürtaç (Akbaba) 33 bin TL, Ali Naci Karacan (Milliyet kurucusu) 5 bin TL, Peyami Sa­fa 16 bin TL, Stem İzzet Benice 15 bin TL, Demokrat İzmir 21 bin TL, Necip Fazıl ve Neslihan Kısakürek 147 bin TL..."
"1629-1577.notümda 24 Şiir ve Leyla için, Yahya Kemal'in sağlığında çıkan tek şiir kitabıydı demiştim. Metin Celal, "Ama korsandı," diye uyardı.
1932 ürünü ve ciltli kitabın son sayfasına, "Bu şiirler Yahya Kemal Bey'in muhte­lif mecmualarda çıkan yazılarından iktibas (alıntı) edilmiştir" notu düşülmüş.
(Gel de, "Eskinin korsanları bile başkaymış" deme.)
"1856-"Her sanat «yapıtı işlenmemiş bir suçtur."
Theodor Adorno(1903-1969)"
"1862-Büfe levhalarındaki sözcük ve dilbilgisi katliâmına dikkat ediyor musunuz?
En çok "sandviç" sözcüğü hırpalanır. Şaair Nedim Caddesi'nde gördüğüme pes diyor Sandvjch"
"1899-M.Sabri Koz(doğ.1950) Edebiyatistan'ın alçakgönüllü ama bilge araştırma­cısı, yazarı ve editörü. Vefakârlık abidesi bibliyofil. Aykını projelerin kamikazesi bir zarif insan...
(Bu sözcükler iç imden, onun Ahmet Şükrü Esen'e Armağan adlı kitabını incelerken döküldü. Ahmet Şükrü Esen?0-I893/i944-,önemli ama ünsüz bir halk edebiyatı araştırmacısıydı.) "2474-İkon ressamım Howard Hodking'dir(doğ.1932).Benim için Asım İşler(1941-2007) Türkiye'nin Hodgkin'idir.1990'dan itibaren yaptığı soyut dışavurumcu "işler" küre­sel boyuttadır. Nicedir resim toplamayıp bırakıp kitaba yönelmiştim. Bir Asım İşler'im bir de Yavuz Tanyeli'm olmalı diye düşünür oldum(Hangi koleksiyon natamam değildir ki?)
Asım İşler'in Tirebolulu olduğunu okumuştum.(Denizden yaklaşırken bence Türkiye'nin en güzel ilçesidir.)
Selçuk Altun Artvin Şavşatlı. Giresun Valiliği de yapan Fahamettin Altun'un oğlu. Senelerce Senelerce Evveldi (2008) romanında Tirebolu da var. Yeni çıkan Buraları Rüzgar Buraları Yağmur romanında Görele de var. Bunlarla ilgili yazı yazmalı...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık