• 09 Şubat 2013, Cumartesi 10:27
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

"KEMENÇE ve HORON" (ALİ KARADENİZ)
 Ali Karadeniz; kemençeye, horana ilişkin duygularını, düşüncelerini, biri kimlerini, araştırmalarını iki yüz otuz sayfada  kitaplaştırdı.
Kitabı Berikan Yayınevi(Eti Mah.GMK Bulvarı Bulvar Apt.No:80/I Maltep e-Ankara, 2012) yayımladı.
6-8 kasım 1998'de Trabzon'da yapılan Trabzon Tarihi Sempozyumu'na KTÜ Giresun Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak katılan Ali Karadeniz on iki sayfalık (Trabzon Tarihi Sempozyum Bildirileri, 2.Baskı, Trabzon 2000)  YEDİ ÇEŞME ÇANAĞI  KlRDIRAN ÇALĞIMIZ: KEMENÇE başlıklı bildirisiyle gerekli, önemli, bilimsel bir çalışmayla yerli, yabancı kaynakları tarayarak kemençenin Türk çalgısı olduğunu belgelemişti.
Ali Karadeniz'in  kemençeyi daha geniş biçimde işleyeceğini, on iki sayfalık bir bildiriyle bırakmayacağını biliyorduk. Onun  kültür kaynaklarımıza, kimlik yansımalarımıza, sanat yaratılarımıza sevgiyle, coşkuyla, bilimsel verilerle tutkunluğu alan çalışmalarıyla da    çeşitlendirilerek böyle önemli bir yapıta dönüştü.Bu çalışmasıyla Karadeniz Türk kültür-sanat yaratıcılığının önemli öğelerinden biri saydığımız kemençeye, horana, ezgilere, türkülere inanarak gönül verenlerin    güç alacağı   sağlam  bir  kaynak  oluşturdu.
Yapıt, "Kültür ve sanat hayatımıza  katkı veren bütün kemençe ustalarına" sunulmuş.
Karadeniz insanı doğasıyla, kişiliğiyle, üretim ilişkileriyle, toplumsal davranışlarıyla, yarattığı değerlerle yer almış yapıtta. Kemençeyi, horanı, türküleri, ezgileri yaratan doğa, yaşambiçimi, insan duyarlılığı yöre-Türk kimliği  ekseninde ortaya  konulmuş,
Yapıtın bilimsel-belgesel yönü konuyla ilgili    çalışmaların taranmasından sonra gerçekleşmiş. Bu yönüyle kemence ta ıklıgdan günümüze çok uzun    yolculuğun öyküsü.Bu öykü günümüze getirilmiş Görele'de, Tirebolu'da; Çürükeynesil  (Sağlık, Cillioğlu), Haydarlı'da, Örenkaya'da, .noktalanmış.
Yapıtın deneme yönü   de var.Ali Karadeniz, savunduğu,belgelediği gerçekleri aktarırken kimi sayfalarda "makale anlatımının" "ağırbaşlı, yorucu, ciddi" yanından sıyrılarak deneme türünün çok geniş, özgür anlatım olanağından yararlanıyor. Buralarda duygu tadıyla dil tadı bütünleşiyor.
Bir de "şiirsel" yönü var  yapıtın.Yazar  kimi sayfalarda  konuyu çeşitlendirmek, okuyucuyu bilinçlendirmek, okuyucuda doğru bilgi yanında coşku yaratmak için şiirsel tümceler kurmuş, kimilerde de sevgisini, coşkusunu dizelere dökmüş imgeleştirmiş.
Önemli bir işlevi var yapıtın. 2012'ye dek kemençeyle ilgili yazılanlara,söylenenlere   yanıt niteliği...
Kemençe konusu yazılıyor, çiziliyor, konuşuluyor... yıllardır.
Bu konuda söylenenlere,yazilanlara baktığımızda   şunları saptıyoruz:
1.Kemençecilerin çoğu(ünlü,önemli olanlar bile)  çok iyi çaldıkları bu Türk çalgısını, çalgının tarihini...bilmiyorlar.
2.Kimileri çaldıklarının tarihini  kültürünü bilseler bile ancak üç beş tümceyle anlatabiliyorlar.
3.Kimileri çaldıklarının tarihini yanlış   biliyor.
4.Yunanistan'da kemence okulları açılarak çalgının  kendi  kimliklerinin    göstergesi olduğu yayınlarla yansıtılıyor.
5.Türkiye'de   kimileri "kemençemizin" "Türk çalgısı" olmadığını yayıyor.
6.Konuyla ilgili daha önce çalışması, ilgisi, yakınlığı, sevgisi,bilgisi...hiç ama hiç olmayan kimileri  de kemençemiz, Görele  kemençesi ilgi uyandırmaya başlayınca bu konuyu ben de yazayım anlayışıyla topa giriyorlar.Bunlar,günlük konuşmalarda kemençe bizim değil deseler   de yazılarında durumu "idare  ediyorlar."
7. Kemençeyi "günah" kavramıyla ilişkilendirenler  de yok değil.
8."Kahve  kültüründe"  de zaman zaman "bizim"- "elin" anlayışıyla gündeme geliyor kemençe.
9.Türk çalgısı kemençeyi, kemençe kültürünü...yıllardır derleme, araştırma  konusu yapanlar var...
Dostum  Ali Karadeniz'in yapıtı sıraladıklarımın tümüne kaynaklık edecek   önemli    bir çalışma. Kutluyorum Ali Karadeniz'i...Yüreğiyle,beyniyle yeni çalışmalarını bekliyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık