• 19 Şubat 2012, Pazar 8:49
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

KEMENÇE ve GÜZEL SANATLARI YAŞATMA DERNEĞİ
Görele'de kurulan KEMENÇE ve GÜZEL SANATLARI YAŞATMA DERNEĞİ; dernek yönetim kurulu üyelerinin Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'i ziyaretleri, burada basına yapılan açıklama  bölge    basınında, ulusal  basında birçok habere, yoruma yol    açtı.
Dernek, kuruluşunun ertesinde Görele, Giresun;  kemençe, horan, sanat  kültürünü basında gündeme    getirmesiyle kamuoyu oluşturarak önemli bir  başlangıç yaptı. Bu, derneğimizin kalıcı işler yapacağının belirtisi.
Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in kültüre, sanata ilgisini daha önceki çalışmalardan, özellikle bizim de içinde bulunduğumuz AHMET KAÇAR GECESİ'ndeki inceliğinden, duyarlılığından biliyorduk. Ziyaretimiz    görüşümüzü pekiştirdi.
Derneğin    kuruluşunu "talimat"la    sağlayanın    Vali Dursun Ali Şahin olduğunu belirtelim. Vali Bey'in anlatımıyla Amerika gezisinde oluşmuş dernek düşüncesi. Orada ki bir vatandaşımız, Görele'de kemençe, horan  adına  etkinlik   yapılmasına karşın   ortaya somut bir çalışma yapılmadığından söz    etmiş. Bu sözler esin kaynağı olmuş Vali Bey'e. Anında telefonla ulaştırmış "talimat"ını Görele'ye. Bundan    sonra da Görele'de konuyla ilgilenenlerin örgütlenmesiyle oluştu dernek.
Vali Bey, görüşmemizde derneğe her  yönden destek vereceğini bildirdi. Bu önemli. Derneğin ortaya kalıcı işler  çıkarması kimi  çalışmalarda "bütçeye" de bağlı.
Böyle bir destek, dernek   çalışmalarındaki engelin ortadan kalkması anlamına  geliyor.
Vali  Bey, öncelikle Görele kemençesinin, Görele horanının "tescili" için gerekli girişimin yapılacağını   belirtti. Bu çoktan yapılması gereken önemli bir işti Görele için.
Görele, kültür, sanat  anlamında  Giresun'un çok   önemli bir ilçesi.
Türkiye'de Karadeniz kemençesinin tarihi Görele'de  başlıyor. Rize,Trabzon,Giresun, Ordu,Gümüşhane göz önüne alındığında kemençe tarihinin ilk  iki adı Göreleli. Bölgenin kemençe tarihini belgeleyerek yazacakların işe Görele'den  başlaması   gerekiyor. Çünkü bilinen ilk ad Göreleli:TUZCUOĞLU OSMAN(?I830-?I900). İkinci ad da Göreleli:KARAMAN(187_-I964)...
Bizim gibi yıllardır halkbilim araştırmaları yapanlar, kemençe, kemençeci, türkü, mani üstüne derleme, araştırma yaparak yayımlayanlar konuyu iyi bilirler. Görele'nin kemence   gerçeği    budur. Konuyu bilmeyenler için gazete, dergi belgeliğindeki yazılarımızı öneriyoruz. Konu için ilk yapıt olan Trabzon Maçkalı önemli  halkbilimci Dr. Mustafa Duman'ın Kemençemin Telleri kitabını da öneriyoruz kaynak olarak.
Görele horanının da Görele kemençesi  kadar güzel, özgün, önemli olduğu da gerçek. İkinci Paylaşım Savaşı öncesinde Görele horan ekibi  kurulduğunu, ekibin çeşitli etkinliklerde yer  aldığını, bu  ekiptekilerin  adlarını bizim yıllar önceki yazılarımızı saklayanlar bilirler.
Görele halkbilimi,  Görele kemençesi, horanı, türküleri...üstüne 1975'ten beri çalışan, öğretmen, araştırmacı kimliğimizle başta Görele olmak üzere Giresun'un.....kültürünü,  sanatını yazı konusu yaptık. Dergilerde, gazetelerde yayımlandı bunlar. Yirmi yıla yakın da Giresun'un  önemli gazetesi Yeşilgiresun'daki    köşemizde her  hafta bir yazıyla  sürdürüyoruz  memleketimize borcumuzu ödemeyi. Yalnız Yeşilgiresun'da yayımlanan yazılarımızın sekiz yüze yaklaştığını söylersek çalışmamızın niceliği, niteliği anlaşılır.
Halkbilim disipliniyle Görele kemençesi, kemençeciler, Görele halkoyunları, Görele türküleri... üstüne çoğunca ilk araştırma yazılarını yayımladık. Tuzcuoğlu'nu, Karaman'ı, Picoğlu'nu, Recep'i, Durkaya'yı; Haceli, Kazım, Hasan, Velet Özdemirleri, Nazmi, Sabri Özdemirleri, Sırrı  Öztürk'ü, Katip  Sadi'yi, Sami Günay'ı, Şenel Dandin'i, Mehmet  Odabaş'ı, Hüseyin Özdemir'i, Burhan Caba'yı, Kemal    Caba'yı, Kemal Yılmaz'ı, Hüseyin  Çınar'ı, Mehmet Karadeniz'i, Mehmet   Maksutoğlu'nu, Mustafa Naci Keskin'i, Esat   Somuncu'yu, Ziya Şadi'yi...derleme, makale, deneme   nitelikli yazılara konu  ettik.
Bireysel olarak emeğimizi, bilgimizi, birikimimizi Görele, Giresun üstüne yoğunlaştırdık
Yunus Gülşen başkanlığındaki derneğin amaçlarından biri de bu tür çalışmaları yapıta dönüştürerek Görele'yi, Giresun'u tanıtmak. Yaratılan değerleri gelecek kuşaklara aktarmak. Kalıcı değerlerin yolundan giderek yeni değerler yaratmaya ortam hazırlamak.
Kemençe   ve   Güzel  Sanatları Yaşatma Derneği yalnız bu amaçları gerçekleştirmek için kuruldu. Ben de bunun içi yer aldım dernekte. Çoğu derneklerde olduğu gibi, derneğimiz amacı dışına çıkmamalı. Yoksa yaşamaz!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık