• 24 Haziran 2012, Pazar 10:16
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

KATİP ŞADİ'YE DOKTORA
Giresun Üniversitesi, Görelili Kemençe Sanatçısı Katip Şadi'yi ONURSAL DOKTORAYLA ödüllendirdi.
Bu ödüllendirmede en büyük katkı kuşkusuz Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar'ın. Prof.Dr .Aygün Attar, rektörlüğünde  de rektör olmadan önce de konuşmalarında, demeçlerinde Görele'nin kemençe kültürünü, Görele'nin sanat-yazın birikimini, değerlerini dile getiriyordu. Onun, gerçek bir kültür-sanat dostu olduğunu biliyorduk. Katip Şadi  gibi Görele kemençesinin çok önemli bir adını bilim-sanat    kurumu üniversitece onursal doktorayla taçlandırmak değerli rektörü  yanılmıyorsam alanında da ilklere yerleştirdi.
Halk kültürünün, yerel değerlerin ulusaldan evrensele ulaşmasında önemli bir ilk adım Giresun Üniversitesi' nin bu kararı. İlkin Rektör Prof .Dr. Aygün Attar olmak üzere Katip Şadi'nin onursal doktorasında onayı olan   herkesi yürekten kutluyorum.
Halk kültürüyle yoğrulan ozanların; bağlamacıların, kemençecilerin, yerel değerlerin belki de ilk kez onursal doktorayla saygınlıklarının belgelenmesi anlamına geliyor   Giresun Üniversites'nin davranışı.
1950'li yıllardan beri KTÜ  var.Trabzon yöresinin çok önemli kemençecileri;Fehmi Alan'ın, Mehmet Yavuz'un, Hüseyin Dilaver'in, Hasan Tunç'un, Osman Genç'in, Ferhat Özyakupoğlu'nun, Bahattin Çamurali'nin, Ali Rıza Temelli'nin, Fahrettin Dilaver'in, Sami Mataracı'nın, Ahmat Yanık'ın, Sinan Kaya'nın, Hüseyin Köse'nin, Saffet Genç'in, Yusuf Cemal Keskin'in... böyle bir değerbilirlikle karşılaştıklarını sanmıyorum.
Hasan Tunç'un 1984'te Kültür Turizm Bakanlığınca ödüllendirildiğini anımsıyorum.
Kars'taki,Erzurum' daki, Konya'daki, Sivas'taki...üniversitelerin yörelerindeki halk ozanlarıyla ilgili onursal doktora kararlarını  da araştıracağım.
Katip Şadi, Görele kemençesinde üç önemli okuldan biri olan "Durkaya Okulu'nun" en önemli kemençecisi.
Kemençeciliği küçük yaştan beri "iş" edinmiş. Kemençe, yay, parmaklar, sesler-türküler Katip Şadi'nin geçimini   de sağlamış.
1960'ın ortalarından bu yana, Görele, Görele dışında düğünlerde aranan ad olmasının yanında çok sayıda  plakla, kasetle, cd ile, kaynaklık ettiği, ürettiği türkülerle kemençe dendiğinde   yaşayanlar içinde arananlardan, anımsananlardan önde gelen olmuş   Katip Şadi...
Kemençe, kemençeciler, türkülerimiz başta olmak üzere 1970'lerden beri ürün, belge toplayarak belgelik oluşturuyorum. Bunların kimilerini yeri geldikçe yazarak yayımlıyorum. Belgeliğimde Katip Sadi'yle ilgili plak, kaset, cd, yazı...olmak üzere onun eksiksiz yaşamöyküsünü oluşturacak gereç var. Bunlara dayanarak Katip Şadi'nin ürettiklerinin bir bölümünü sunuyorum.
TRT Repertuarında:Mektup Yazdım Acele(Nota:İbrahim Can)
Trabzonlu Araştırmacılarda:
Mustafa Duman Belgeliği:Bant No:0I6-0I7-0I8-043:Kemençe eşliğinde türküler.
Süleyman Şenel Derlemeleri: Sıksara, Tepeler, Esmerim Sevdiceğim, Keseyim Bir Püsküllük, Horan,Yağ Koydum Yağdanıma,Bahçenin Kenarına,Bahçeye Kuzu Girdi,Haydi Gidelim Dağa,Adına Dulandığım,Gemi Geliyu Gemi,Oy Gara Gız Gara Gız,Bahçesi Barsız Adam,Horan,Oy Güzeller Güzeli Dorut Geliş Yeni Horan(Süleyman Şenel'in yapıtını kaynak kullandım.Sayın Şenel DORUT Geliş yazmış.Bu türkünün öz-gün baskısı Boncuk Plak'ta yayımlandı.Plakta,"DORUK GELİŞ YENİ HORAN YAZILI)
Giresun Türküleri Ve Oyun Havaları'nda(Salih Turhan-Dr.Erdoğan Altınkaynak):
Akşamın Serinliği(Nota Ali Başbuğ)
Ayşe'min Mektubunu(Nota:Salih Turhan)
Parka Geldi Yanıma(Nota:Ali Başbuğ)
Esti Yine Rüzgarı(Nota:Ali Başbuğ)
Yıka Çamaşırları(Nota:Salih Turhan)
Yöneldi Otobisim(Nota:Salih Turhan)
Bendeki Kasetlerden Örnekleri : KAN: 8
Ayrıldım İstanbul'dan, Yıka Çamaşurları, Yaylaya Gidemedim,Ayşe'm,Sözsüz Horan,Yarin Gözleri Doldu, Olsun Mezar Başlığım, Aşkımıza Şahittir, Sabahtan Kalkacağım, Allah Ayırma Beni,
KAN:19:Bitanem,Ben Aklıma Alurum,Gel Verelim El Ele,Sevdin Sevdalandın mı,E başımın Belası,Zonguldak'ın Parası,Para Etsin Fındıklar.
KAN:18:Sevdiğimin Saçları,Kemençemin Üstüne,Her Zaman Gelemezsin, Görele'nin Yolları,Kemençemin Telleri,Esmesin Yeller...
Görele kemençesinin  en çok türkü üreten sanatçısının daha nice türküleri...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık