• 19 Şubat 2016, Cuma 16:15
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

HATİCE KORKMAZ RESİM SERGİSİ
 Gezme, öğrenme amaçlı ikinci gidişimiz torunum Rabiasu'yla Trabzon'a.
Geçen yaz ki gezimizde Moloz, Ganita, Değirmendere, Meydan, eski Fatih Eğitim Enstitüsü, Atatürk Köşkü, liman, Boztepe uğrak yerimizdi.
Buraları gezerken ben ona bildiğimce yapıların, çevrenin özelliğini, önemini aktarıyo­rum. O da sorular soruyor ilgisini göstermek için, gördü ki erini fotoğraflarken.
Boztepe'den aşağıdaki Trabzon'a, geriye doğru uzanan Karadeniz'e bakarken buralarla il­gili öğrencilik anılarımı da sıkıştırıyorum söyleşimize. Sonra yürüyerek iniyoruz kente, eski Fatih Eğitim Enstitüsünün yanından geçerek. Bitirdiğim okulu anlatıyorum Rabiasu'ya.
Atatürk Köşkü'nü, çevresini fotoğraflıyor Rabiasu. Ona Köşkü, Atatürk'ü anlatıyorum...
3.2.2016'da aynı amaçla saat 10.00'da Trabzon'da-yız. Sigorta Hastanesinin yanında indik araç­tan. Trabzon'un bu yakasını gezeceğiz Rabiasu'yla. Güneşli ama soğuk bir hava... Yürüyoruz cadde boyu. Avni Aker'e geldik. Yandaki alanda maç var. Üç beş dakika izledik. Fotoğraf çekti Rabiasu. Spor Salonu'nu geçiyoruz. Burayla ilgili anılarımı aktarıyorum. İki kez liseler ırası Halkoyunu yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştım 1990'lı yıllarda.
Trabzon Lisesinin önüne geldik. Lisenin geçmişini, önemini, mimarisini anlatıyorum. Rabia su fotoğraflıyor liseyi.
Hükümet Konağı, Adliye... Epeydir kocaman işhanına dönen "eski Tekel" önündeyiz. "Tarihi yapının" yerinde yeller esiyor. Geçmişe gidiyorum: Beyaz önlüklü güleryüzlü işçiler. Öğle saatlerinde yapının önü devinimi! Cıvıl cıvıl... O yıllar üretim alanıydı burası. Şimdi bir tarih gitmiş, yerine kocaman, soğuk tüketim yapısı gelmiş. Dönemin anlayışı bu... Kapıdan içeri giriyoruz Rabiasu'yla.
Yarım saat sonra dışardayız. Ortahisar... Köprüden bakıyoruz çevreye. Az ileride 10.  yüzyıldan kalma bir yapı olan ünlü Ortahisar Cami'si. Buralar bir tarih, üç kültürün bileşeni. Zağanos Köprüsü de öyle.
Eski hükümet Konağı önündeyiz. Burayı da anlatıyorum Rabiasu'ya.
Resim Sergisi Duyurusu: Hatice Korkmaz Resim Sergisi, Yer: Devlet Güzel Sanatlar Galeri­si.
Eski Valilik yapısı şimdilerde "kültürevi" işlevinde. Durumu açıklıyorum Rabiasu'ya. Daha önceki gelişimizde buralara uğramamıştık. Rabiasu'yun resim sergisini görmesini istiyorum.  Beğenisi, güzellik duyarlılığı gelişir...
Resimleri gözlemleye gözlemleye geziyoruz sergiyi…
Tüm resimlerde çekici renk şölenine tutuluyoruz. Aklar, yeşiller, morlar, sarılar, kırmızı­lar, neftiler, maviler...
Tümden bizim köylerin, obaların, yaylaların, koruların, ormanların, çimenlerin, gazellerin, kuzuların, keşanların, peştemalların, kuşakların, çorapların, iplerin, göyneklerin, tenetorbalarının, şımaların, beşikörtülerinin, dastarların, cisimlerin, püsküllerin, pullu yaşmakların... renkleri...
İçim ısınıyor. Çocukluğumun, ilk gençliğimin geçtiği köy yaşamına götürüyor Hatice Korkmaz'ın çalışmaları. İlk kez bir resim sergisi gezen Rabiasu: "Dede ne güzel, çok güzel..." diyor.
Resimleri incelerken ürünlerle ilgili düşünceler birikiyor belleğimde "Ressam köy kızı olmalı. Çocukluğu köyde geçmiş kesinlikle… "Sanatçıların öncelikle çocukluk dönemlerini yansıttıklarını biliyorum.
Hatice Korkmaz,1970'den sonra yavaş yavaş 1980 sonrasında çabucak değişen, bir daha ge­ri gelmesi olanaksız köy yaşam-üretim biçimini yansıtmış resimlerinde. Yöremizin köy yaşam biçimini. Devinimli, çalışkan, üretken, doğayla iç içe, doğayı yok etmeyen bir yaşam biçimi.
Yediklerini, içtiklerini, giydiklerini, kullandıklarını kendileri üreten güzel insanlar­la onların yanı başında yer alan hayvanlar... Hatice Korkmaz köy gözlemlerini bir kültür öğesi olarak renklere dönüştürmüş. Tanıklığı, gözlemi belgeselleştirmiş. Bunca yıldır, bunca yazıyla saptamaya çalıştıklarımın resmini yapmış...
Tanışıyoruz Hatice Korkmaz'la.1953'te Tirebolu Ketençukur'da doğmuş. Beşikdüzü Kız Öğ­retmen Okulu'nu, Ortaköy Öğretmen okulu Resim Semineri'ni bitirmiş. Trebolu'dan sonra uzun yıllar Trabzon 24 Şubat'ta öğretmenlik yapmış. 2004'te emekli olmuş...
Hatice Korkmaz'ın çalışmaları yöremizle, yöremizin geçmişiyle ilgili belge değerinde. Onu kutluyorum.
Yürüyerek, inceleyerek, gözleyerek Meydan'a geldik. Öğle yemeğimizi yapısıyla, geleneğiyle tarihi geçmişi olan Lezzet'te yiyoruz. Rabiasu'yun ısrarı üzerine hemen İşbankası Kültür kayınları Satış yerine gidiyoruz. Rabiasu kitap seçecek okumak için.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık