• 14 Nisan 2017, Cuma 17:22
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖSTERİ
"Sanat -Edebiyat Dergisi" gösterinin 321.sayısı yayımlandı. "Şubat-Mart-Nisan 2017" tarihli dergi "büyük basına" yaslanmanın üstünlüğüyle yazın dergisi okuyacak "dar gelir., linin bile" düşünmeden satın alabileceği ederle, bir somun parasına satılıyor. Gazete sa­tış yerlerine göz atmakta yarar var.
İlk yazıda Zeki Coşkun darbeleri, derbelerin sanat-ekin kavramlarını nasıl etkiledi­ğini bizden, başka ülkelerden örneklerle aktarıyor. Ardından Yalçın Sadak son yıllarda iyice konuşulur, tartışılır olan "muhafazakâr" sanatı irdeliyor. Örneklerle ulaştığı sonu bu tür sanatın başarılı, kalıcı olamayacağı,..
Celal Soycan'ın doğuya-batıya çok göndermeli bir şiiri var. Alaysımalı, iç içe çağrı­şımlı... Yorumlara elverişli. Tadına varamadım açıkçası...
Ahmet Eken; "edebiyat ödüllerini" kimlerin, kime, niçin verildiğini tartışmış. Ne çok da ödül varmış: Behçet Necatigil Şiir Ödülü, Sait Faik Hikâye Armağanı, Haldun Taner öykü Ödülü, Yunus Nadi Ödülleri, Orhan Kemal Roman Armağanı, Fazıl Küsnü Dağlarca Şiir Ödülü, Behçet Aysan Şiir Ödülü, Mersin Kenti Edebiyat Ödülü, Erdal öz Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Duygu Asena Ödülü, Cevdet Kudrat Ödülleri, Metin Altıok Şiir Ödülü, Everest Yayınları İlk Roman Ödülü, Sedat Simavi Edebiyat Ödülleri, Selçuk Baran Öykü ödülü, Attila İlhan Edebi­yat Ödülleri, Cemal Süreya Şiir Ödülü, Turgut Uyar Şiir Ödülü, Melih Cevdet Anday Şiir ödülü, Dünya Kitap ödülleri, Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülleri...
Ozanların, yazarların adlarına konan ödüllerin "o ozanların, o yazarların" önemine, de­ğerine, işlevine yakışır yapıtlarla çoğalacağından kuşkuluyum nedense. Simavi Edebi­yat Ödülü'nün özdeksel değeri ödülü alanın yaşamboyu varlıklı günler geçireceği dü­zeyde.
Hürriyet Gösteri, ödülleri dosya boyutunda tartışıyor. Yıllardan beri okuyoruz ben­zer yazıları. Ödüller açıklandığında ardından bir tartışmadır gidiyor...
Bu bölümden sonra dergi boyutunda iki sayfalık denemesi yer alıyor Feridun Andaç'ın. "Zaman Dönencesinde Denemeler" başlığının altında "Yitirdiğimiz Ne Varsa" başlığını taşıyor deneme. Şiir alıntılı. Bizden, başkalarından tek tümcelik anışlarla düşün yoğunluğu içeriyor Andaç'ın denemesi.
Ahmet Oktay'ın Şiirinde Yas Durumunun Olağanlaşması, Yaşar Güneş'in incelemesi. Bir ozanı bir yönüyle ele alan incelemeler ilgimi çekiyor emek verilerek, özgün düşüncelere ulaşılarak yazıldığında.
Yücel Kayıran'la Halim Şafak söyleşiyor. "Şiirimin en tepesinde izlek olarak aşk du­rur" tümcesi Halim Şafak'ın.
Gültekin Emre'nin Çalışma Masa'sı tam bana göre. Nedret Gürcan'a Edebiyatçı Mektup­ları İçin Günlük." Dinarlı sanatçıyı yıllardan beri izlerim. Onunla ilgili yazıyı kaçırmam. Bir ilçede, bir Anadolu kentinde yaşayarak kozasını ören, İstanbullara da ulaşmayı başaran sanatçılar ilgimi çeker. Gürcan onlardan, Abbas Sayar, Ahmet Kaçar, Fuat Edip Rak­sı onlardan.1950'li yılların küçücük kasabasında, Dinar'da Şairler Yaprağı'nı 36 sayı çıkarmak büyük başarı... Gültekin Emre'nin bunları anımsatan günlüğü bence derginin en önemli sayfaları.
Özkan Mert'in, Hasan Efe'nin incelemelerinin ardından Ümit Yıldırım,  Necip Fazıl Kı­sa Kürek' te Kadın İzleğinin Evrimi"ni anlatıyor. Özgün bir çalışma.
Gösteri'de "yaşam", "sinema", "müzik" sayfaları da var. İlk ağızda okumuyorum onları. Sonraki günlere bırakıyorum.
Şiir, ekin, eğitim tartışmaları görünce 1970'in sonlarında yayımlanmaya başlayan Tür­kiye yazıları dergisini anımsarım. Cemal Süreya'nın dergi okuyucularına yaptığı çağrıyı yanıtlayarak sürdürümcüsü olmuştum Türkiye Yazıları'nın. Bu tür nitelikli tartışmaları ses getirirdi Türkiye Yazıları'nın." Şiir Kayıtsızlaştırmaya Karşı Bir Panzehir Olabil­meli" başlıklı tartışma doyurucu, ilgi çekici, altı çizilesi tümceler içeresi... Hayri Kako Yetik, İsmail Mert Başat, Altay Ömer Erdoğan, Asuman Susam, Duygu Kankaytsın yeni yapıtlar üstüne tartışıyorlar, söyleşiyorlar.
Ali Galip Yener'in" Kültürün Kökenlerinin Kuramcısı Rene Girard"ı tanıttığı yazı yararlı.
Adını anamadığın üç beş değerli yazı daha var Gösteri'de. Derginin sonuna koyulan "Dosya: Doğumunun 110.Yılında Asaf Hâlet Çelebi Şiirinin dili, coğrafyası, düşünce ve ha­yal dünyası"
12.sınıf yazın yapıtında anılmasına karşın unutulmaya yüz tutan Çelebi'yi anımsa­mak için Gösteri'nin "dosyası" birebir..."Dergiler Çiçektir"...Açar.' Göze, gönle, usa kolar salar.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık