• 06 Mayıs 2012, Pazar 9:51
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE'DEN BİR AİLE TARİHİ
Bölge tarihine  ilginiz  varsa Ayhan Yüksel'in tarih çalışmalarını biliyorsunuz  demektir.
Yıllardır, Giresun başta   olmak   üzere bölge  tarihi çalışmalarımla, çalışmalarının bir bölümünü yapıta dönüştürerek yayımladığı ondan çok kitapla araştırmacılıkta çok güç bir alan olan "tarih"te gerçekten büyük bir boşluğu dolduruyor tarih araştırmacısı Ayhan Yüksel.
El attığı konuyu iğneyle kuyu kazarcasma, Osmanlı belgeliklerinden çıkardığı belgelerle somutlaştırıyor, alan çalışmalarıyla belgeliklerin unutulmuş gerçeklerini bilimsel yöntemlerle gün  ışığına çıkarıyor, ölü belgelik bilgilerini alan araştırmalarıyla, bulabildiği tanıklarla bütünleştiriyor.
Yazdıklarıyla, kitaba dönüştürdükleriyle tarih bilimi eksikliğimizi gideriyor. Bölgemizin dört beş yüz yıllık   geçmişini belgeliyor.
Gelecekte yapılacak çalışmalara da ortam, taban hazırlıyor; öncülük ediyor.
Ayhan   Yüksel'in son  çalışması bir  aile tarihi.
GÖRELELİ MÜFTÜ DUDUZADE HÜSEYİN    MÜŞTAK    EFENDİ ve AİLESİ   üstüne.
Görele'nin önemli ailelerinden Duduzadelerin aile tarihi oluşturulurken, aileyle yakınlığı olanlar da çeşitli olaylar içinde girmiş kitabın kapsamıma.
Hüseyin Müştak Efendi(l871-I931) aile tarihiyle ilgili bir çalışma yapmış.
Dedelerinden başlayarak kendisine aktarılan bilgileri eski yazıyla yüz sayfaya yakın bir aile tarihi oluşturmuş. Torunları onun yazdıklarını saklamış. Yıllarca  durmuş bu   çalışma gün ışığına çıkarılmadan. Belgelerin okunması, belgelik çalışmalarıyla desteklenerek bir yapıta   dönüşmesi torunlarında bir amaç olarak kalmış  yıllar yılı.
Müştak Tuncer Karakadıoğlu, Prof.Dr. Demet Ulusoy Binan, İhsan Karakadıoğlu gibi Duduzade torunlarının ilgisiyle Ayhan Yüksel'in tarihçiliği birleşince ortaya büyük boy üç yüz elli sayfaya yakın düzeyli bir tarih araştırması çıkmış.
Yapıtı Serander Basın Yayıncılık Turizm ve Ticaret Ltd.şti(Trabzon) yayımlamış ( 1.Baskı, Mart 2012).
Değerli arkadaşım Ayhan Yüksel, değerli arkadaşım İhsan  Karakadıoğlu eliyle ulaştırdı Göreleli   Müftü Duduzade Hüseyin Müştak Efendi ve Ailesi "Bir Aile Tarihi" yapıtını.
İlgiyle, notlar  alarak okudum Ayhan Yüksel'in çalışmasını.
Her çalışmadaki bilgisi, araştırmacılığı; kaynak tarama, Osmanlı belgeliğinden belge okuma, bulguları sağlıklı yorumlama, sonuca varma özelliği bu yapıtta öne çıkmış  Yüksel'in.
Çalışma 1630'lu yıllarda Ali ve Hüseyin adlı iki kardeşin "Kürdistan" taraflarından   gelerek Görele'nin Cimide  köyüne(Hapan) Mahallesi'ne yerleşmesiyle  başlıyor.
Aile  sonraki yıllarda büyüyecek, Görele, Tirebolu, Giresun, Trabzon, İstanbul... gibi   yerleşimlere de uzanacaktır.
Askerlik, medrese eğitimi, evlilikler, yöneticilikler...ailenin Görele dışındaki ilişkilerini genişletecektir.
Gerek Müştak Efendi'nin yayımlanmamış çalışması gerekse Ayhan Yüksel'in aileyi    ilgilendiren belgelik bilgilerini gün ışığına çıkararak yapıtın gerekli yerlerinde    kullanması  Görele, bölge    tarihiyle   de  ilgili  önemli bir kitap yapmış çalışmayı.
Tarihe  ilgi duyan bir  okuyucu olarak da yıllardır halk bilim derlemeleri yapan bir araştırmacı  olarak   da çok   yararlandım Ayhan   Yüksel'in çalışmasından.
Salt tarih  açısından değil, geçmişin  günlük yaşamı, aile ilişkileri, giyim  kuşamı, evlilik kurumu, ekonominin işleyişi, hukuk   anlayışı... çeşitli olaylar içinde yansıyor kitaba. Yapıtı tarihe ilgi duyanlara, halkbilim araştırmacılarına, Duduzadelerin tüm bireylerine öneriyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık