• 07 Temmuz 2012, Cumartesi 9:57
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE'DEKİ TRT ÇEKİMLERİ
 TRT Görele'de iki çekim gerçekleştirdi: İlki bizim çalışmalarımızı yansıtan İstanbul Televizyonu çekimi;ikincisi ozan,söz yazarı,besteci Ahmet Kaçar'ı belgeselleştiren İzmir Televizyonu çekimi...
TRT AVAZ'dan değerli Yapımcı-Yönetmen Sema DALGIÇ   ANADOLU'NUN  SICAK  YÜZLERİ izlencesi için aramıştı bir buçuk ay önce.Bir  izlenceyi  bana ayırdığını, Görüntü Yönetmenleri Attila TEMİZKAN,Tevfik RÜZGAR'la üç günlük çekim için Görele'ye geleceklerini bildirmişti. Bir iki telefon görüşmesiyle çekimin genel düzeninde, içeriğinde de anlaşmıştık. Eğitimci, halk bilim araştırmacısı yanım öne çıkarılacaktı.
ANADOLU'NUN SICAK YÜZLERİ çekimi 24,25,26 Haziran günleri Görele'nin değişik yerlerinde   gerçekleşti.
İlk çekim kitaplığımın bulunduğu çalışma odamda yapıldı. Yazı makinesinde yazı yazarken, görüntülendik. Belgeliğimden yazı, derlediğim türkülerden örnekler çekildi. Öğretmenlik başarılarımla ilgili, halk oyunu, yerel kültürümüzle ilgili çalışmalardan dolayı aldığımız ödüller yansıtıldı.Bu bölümün çekiminde sıkıldığımı  değerli yönetmenlere çekim öncesinde de çekim sonrasında  da anlattım. Çünkü bu yaşa dek yaptığım tüm çalışmalarda ödülü...önde olmayı düşünmedim...Yararlı olmayı, ilimize, ilçemize, topraklarımıza "hizmet" etmeyi    düşündüm. Çalışma odamdaki çekimimde en sevindiğim, en mutlu olduğum, sekiz yaşındaki torunum Rabiasu GÜNAY'ın izlence senaryosunda görüntülenmesi oldu. Okuma-yazma-öğrenme çabalarıyla kendimi gördüğüm torunumun böyle bir belgeselde dedesine katkı sunmasından değerli ne olabilir?
Öğleden sonra Görele Kayıkçı Barınağı'nda, tekne gezisiyle denizde-çalışmalarıma uygun çekimler yapıldı. Görele'nin doğal güzelliklerinin de yansıtıldığı bu çekimlerde Görele Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Gülşen'in desteğini, oğlu öğrencim Samet Gülşen(çekimde kemençecim)'in katkılarını unutamam.
Denizdeki çekimde 1987'de Alucra Aktepe ortaokulu öğrencilerinden derlediğim notaya değerli sanatçı  Salih TURHAN'ın aldığı Alucra Kadın HORANI, Harmanın O Yanına türküsünü  de söylettiler bana.
Sonraki çekimlerde değerli kaynak kişilerimden  Ziya ŞADİ(PATAN)'den TİMİYE türküsünü derlerken görüntülendim. Ziya Ağabey, bir horan türküsü olan TİMİYE'yi etkili sesiyle söylemekle   kalmadı, horanını  da oynadı türkünün. Ziya Ağabey'in köydeki evinde olağanüstü köy görünümleri eşliğinde gerçekleşti çekim. Ziya PATAN Ağabey'in katkısını unutamam.
Görele'de kurduğumuz Kemençe, Horan ve Güzel Sanatları Yaşatma Derneği çalışmaları kapsamında kemençe eğitimi alan gençlerimizi de güzel Görele doğasında kemence çalarken yansıttı izlenceye değerli yönetmenler.
ANADOLU'NUN SICAK YÜZLERİ için Görele'den, Giresun'dan, kıyılarımızın iyice azalmış güzelliklerinden görüntüler alındı.
Çekimler bir ay içinde TRT AVAZ'da, daha sonra da TRT'nin öteki  kanallarında yayınlanacak.
Daha önce TRT'nin çeşitli çekimlerinde kaynak kişi, halk bilim araştırmacısı olarak yer almıştım.İlk kez TRT'de bir izlence bütünlüğünde çekime değer bulunmama    duygulandım.TRT'ye onların değerli yapımcı-Yönetmenlerine Sema DALGIÇ'a, Attila TEMİZKAN'a, Tevfik RÜZGAR'a teşekkür ediyorum.
Ahmet KAÇAR belgeseli 27 Haziran'da başladı, dört gün sürdü.
Belgesel düşüncesi,15 Temmuz 2011'de Giresun'da Süleyman Livanelioğlu başkanlığındaki kurulca düzenlenen "70. Sanat Yılında Ahmet KAÇAR'a Saygı" gecesinden sonra gejişmişti. Geceyi onurlandıran Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Kaçar belgeseli için gerekli girişimleri yaparak KAÇAR'ın çoktan hak ettiği bir çekimin yaşama geçmesini sağladı.
Ahmet Kaçar belgeselini TRT BELGESEL'den Yapımcı-Yönetmen Nilay Yüksel BİLGEN ile görüntü yönetmeni arkadaşları çektiler.Çekim için Giresun Valisi Görele'ye geldi.
Çekimlerde bulunamadım dershanede çalıştığım için. Gerek belgesel yerel hazırlığında, gerekse Ahmet Kaçar'ın Giresun bürokrasisiyle tanışmasında çok büyük emeği olan Ahmet Kaçar'ın arkadaşı, dostu Yaşar Çakır'dan aldığım bilgiye göre çekimler Kaçar'ın Cillioğlu Mahallesi'ndeki evinde,bahçesinde, Görele'de dostlarının bulunduğu ortamlarda, Kuşçulu Köyü'nde Kaçar'ın arkadaşı Ressam Burhan Temel'in evinde...gerçekleşti.
Ahmet KAÇAR belgeseli önce TRT BELGESEL'de daha sonraları da öteki TRT kanallarında yayınlanacak.
Görele'de, Giresun'da art arda iki dinlence için iki çekimin yapılması ilimizin tanıtımı açısından da önemli.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık