• 27 Şubat 2015, Cuma 18:04
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE'DEKİ OYUNLAR(12)
 Top Oyunu:Topla oynanan oyunlar içinde ilk düşünülen ayak topudur: "Biz top derdük, top oyniyelim, kimilerde de maç yapalım derdüg.Oyniyen arkadaşların sayısına göre bire bir,iki ye iki,üçe üç,dörde dörd,beşe beş,altıya altı... maç yapardug.Bi tüllü on bire onbir olamazdug. Köyde, malede,yolda,okulda...ineg yayarken deredeki düzlügde bi araya geldüg mü hemen bi maç gurardug.İki böyüg daş guyardug,adımlardug,bu galemiz oludu.Gale böyüglü oynadumuz alanın böyüglüğüne göre ayallanudu.Saat maad yogdu.Beşde ilg yaru oludu yer değeşdürüdüg.Oyuna eyice ganamasag oyunu uzatudug.Köyde en çog oynadumuz yer bizim maledeki Guzbaçça,Memedlerin harman, okulun gapısı,Duddugdaki düz,Guyuderesindeki duddug,deniz gılarındaki uygun gumlug.Çoğunca mika topile,varsa meşin topla maç yapardug.Güçüggen baba­mın getüdüğü suluglardan da tob yaparak oynadumuzu anımsuyum.Yamalıg tob da yapardug.Dedüm yellerde tob oynadumuz arkadaşları sayim:Seladdin,Mısdava,Fari,Halil,Şenel,Memed,Hacıhasan,Yusub,İllaz Abi,Hayri,Memed,Yılmaz,Tasin,Metin,Temel,Nazmi,Nihat,Hacı... "
Yakan Top:"Kimimiz yakar tob,kimimiz yakan tob derdüg.Üçer,beşer neyse iki takım gurardug.Gaşu tarafa çog hızlı,dutulamiceg biçimde sırile top atardug.Vurulan çıkardı.Beşi­ni de vurusag bi sayı oludu.Topu yakaliyen adma sırasını gazanudu."
Top Sektirme: "Bi yarış havasında oynardug.Sekdürüken sayardug.En çog segdüren sayı alurdu.Bölece başdan belürledümüz sayiye ulaşan yenerdi."
Şut Çekme:"Sırasile galiye geçereg şud çekerdüg.Çog gol atan,bellü bi sayıya ulaşan yenerdi.
Kıvırmaca:"Maç yabmag içün yetellü oyuncu olmadunda oynardug.Boş bi galemiz oludu.Bir birimizi gıvırarag,birbirimize çalım atarag gol admiye çaluşudug."
El Topu:"İki çangal dikerdüg.Uçlarından birbirine ip balardug. İki takım gurarag el to­pu oynardug.
El Topu: "Beş altı arkadaş bi halga oluşdurudug. Paslaşarag topu yere düşümemiye çalu­şudug.Düşüren yanarag çıkardı.Son galan oyunu gazanudu."
Suda El Topu:Denizde yüzerken yaru belimize gadarki derinligde topu suya düşümemiye çalışarak oynardug.Topu suya düşüren yanar,son galan oyunu gazanudu.
Mile oyunu:Mile sözcüğünden çok "miras" sözcüğü kullanılır. Oyunun yaygınlığı sözcük çeşitliliği de üretir. Mıras, mile, boncuk, camildik, şimşir mıras, bilye(İtalyanca biglia sözcüğünden),mil,milya sözcüklerini örnekleyelim.Bizim köyün kimi manilerinde sözcük yer alır. 
Evin gapılarında Ahla geçer günlerim
Mile oynarım mile Sene yazarım sene
İkiceg gonuşdug da Heç aynımdan gider mi
Düşüdün beni dile Camildig gözlü gene
"Oynamaz miyig çog oynadug.Oyunu böyüglerimizden örendüg. Yaşlu başlu adamlar, gacamanlar bile miras oynardı. Her oyuncunun gendü yabduğu şimşir miras vardı. İri, ağır, yıldır yıl­dırdı. Oyuncular yere belli aralıglarla on guruş, beş guruş, gaç guruşuna oynanuyusa para dikellerdi, demür para. Oyuncular ya mirası yere bırakıb baş barmagile işared barmag yardımile atış yardı pari vurmag içün.Vuruşa ötekilere atardı,vuramasa sıradaki atardı.Vuran, uygun yerdeyse öteki oyuncunun mirasına da vurmak için atış yapardı.Vuruşa,vurub aldığı parayı aludu,unu bu oyundan çıkarudu.En son galan bu oyunu gazanudu,oyun böle arka arkiye saadlerce sürerdi.Oyunun izleyicileri de oludu.Paralı olduğu için biraz da gumarı anım­satan bi yanı var."
Parine mi?Heç oynamadım ben parine.Parine böyügler oynardı.Biz,para yerine gobcine, düğme ile oynardug. Düüme demezdüg,gobca derdüg.Oyunlardan birigdüdüğümüz dümeleri esgi bi yamalıgdan digdümüz keselerde saglardug. Yenile yenile dümemiz bitince esgi pontul, ceget, paltu, hırka bulmiye çaluşudug. Evdeki salam geysilerdeki gobcaları kesdü içün ba­basından anasından dayag yiyenler de yog değildi."
"Barma yere dedürereg atışdan başga bir iki atış daha vardı: Biri mirası sol elin üsdune işared parmaile orta barman arasına guyarag öteki elle yerdeki atışa benzer el üsdünde atışdı. Ben en çog bunu severdim, bunda başarılıydım.Üç dörd medrelig yere başarılı atış­lar yapardım.Öle ki evde odada yamullu havalarda odanın bi ucuna çivi diker aynı atışla çiviyi vurmiye çaluşudug Hacıhasan'la,Seladdin'le,Mısdava'yla,Fari'yle..."Bi atış biçimi daha vardı sağ elin işared barma içeri doğru gıvrılır araya miras alunur,mirasın ald gısmında baş barman ucu olur,eli hedefe hızla itereg baş barmag yardımile miras fırlatuludu.Bu atış genelde cıvızlığa yol açardı.Çünkü golu ne gadar ileri uzadursan hedefle(gobca, para,miras) arayı gapadmış olusun..."

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık